Balun k antene dlhy drot

Domov Diskusné Fóra CQ HAM fórum KV Balun k antene dlhy drot

Táto téma obsahuje 19 odpovedí, má 0 hlasov, a bola naposledy aktualizovaná používateľom  om3pv-1 pred 4 rokmi, 1 mesiacom.

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 21 )
 • Autor
  Príspevky
 • #11460 Odpoveď

  Anonymný

  #14592 Odpoveď

  om3cvv
  Člen

  Tých skrutiek tam máš viac. Upresni ktorú myslíš.

  #14593 Odpoveď

  Anonymný

  Norko fetujes ? , sak posli aj nam nejaky biely , zlty alebo hnedy prasok … z aliexpresu … slubil si v inom vlakne zrusit nick ..tak to prosim dodrz a bud chlap … ty trol …

  #14594 Odpoveď

  Anonymný

  @norbertx wrote:

  Ako spravny homo faber som si zostrojil balun:

  http://www.prekladatelia.info/balun.jpg

  Moze vadit prechodovy odpor skrutky?

  Dakujem

  LW antena je asi najcastejsia KV antena v obmedzenych podmienkach bytoviek, takze sa mozno bude tato jednoducha a lacna konstrukcia niekomu hodit. Vsetky suciastky okrem krabicky su z ali express.

  No ako vidím , jedná sa o balun 9:1 , skrutka by mala byť nehrdzavejúca- ale aj tak to časom trošku zoxiduje, tak odporúčam jemne pilníkom prebrúsiť “kostru” konektora PL a naletovať tam zo tam …..

  #14595 Odpoveď

  Anonymný

  #14596 Odpoveď

  Anonymný

  Ideálna je niklovaná, (aj konektor je niklovaný) cez ozubenú podložku medzi ňou a konektorom. Zem konektora (tienenie) pripojiť aspoň pod dve skrutky, ideálne proti sebe. Miesto zdierok použiť skrutky s krídlovými matkami a ozubenými podložkami, tie prerazia aj tenkú vrstvu oxidu, špiny a pod… na rozdiel od banánikov. Po montáži zastreknúť voskovým sprejom (tuším BODY 900) na autá (obdoba starého Rezistínu). odoláva počasiu perfektne, izoluje pred vlhkosťou a nekrehne a nepraská v mraze. Umývať iba benzínom pri demontáži.

  #14597 Odpoveď

  om3cvv
  Člen

  Daj tam čo nájdeš. Radu si dostal a je dobrá. Jednoduchšie sa to dá riešiť /pri experimentovaní/ , že tam dáš klasické skrutky s matičkami a použiješ vejárové podložky a dotiahneš. Oplatí sa vodič, ktorý ide pod skrutku pocínovať. Tým sa zabráni možnému vzniku chemického článku. Je dobré 4 skrutky okolo konektoru premostiť vodičom a letovať priamo nie pod skrutky, ale na vodič. Na toto si musíš dať pozor pri výkone nad 500 W. Na VKV sme kedysi ako izoláciu používali včelí vosk. Jeho výhodou je, že sa dá v domácnosti použiť aj na iné účely. Veľa zdaru a pozor na TVI.

  #14598 Odpoveď

  Anonymný

  Nějak nerozumím použití balunu u dlouhodrátové antény. Tam patří Pí článek (L, PíL). Jinak ji nevyladíš a jako anténa se bude chovat celek i s koaxem. Velmi pochybuji, že na drátu nad nějakým prostředím budeš mít 450ohmů reálných.

  #14599 Odpoveď

  om3cvv
  Člen

  MOONRAKER
  Balún pre prijímacie dlhodrôtové antény, do 40 MHz, 50 Ohm,konektor PL
  kód: 7375, Tovar je na sklade
  € 36,00 –
  bez DPH € 30,00-
  MOONRAKER
  http://www.awas.sk/cennik.php?kategoria=5

  Je to niečo podobné.

  #14600 Odpoveď

  Anonymný

  Přijímat se dá na cokoli, ani nevadí, že se jako anténa chová všechno jako celek i s koaxem. Kdyby se tam natáhl kus drátu jen tak, tak to bude fungovat možná lépe.
  Prodávat se dá úplně všechno, důležité je, že to lidé kupují. Třeba Wifi spray.

  #14601 Odpoveď

  om3cvv
  Člen

  Môže tam byť aj paralelný ladený obvod s prívodom z koaxu, živý z koaxu do odbočky na cievke a plášť koaxu pripojiť na studený koniec cievky. Anténu pripojiť na horný koniec cievky buď priamo, alebo cez kondík. Otázkou zostáva, že kto to bude hore na strechu chodiť ladiť.

  #14602 Odpoveď

  Anonymný

  #14603 Odpoveď

  om3cvv
  Člen

  Ale bolo by tu jedno elegantné riešenie, použiť servomotor /krokový motor, selzym a podobne/. Pokiaľ by sa tam dal zohnať kondík, ktorý sa točí dokola, dalo by sa to ladiť buď na max. výkon alebo cez PSV merač bez nejakých koncových spínačov. Čo si pamätám takéto kondíky boli v RSIU-3M, síce ako split stator, ale to by nemalo vadiť. Kto sa chce hrať určite nájde na trhu dosť možností ako na to, napríklad nejaké servo z modelárskeho obchodu.

  #14604 Odpoveď

  ok1uhu
  Člen

  @om3cvv wrote:

  Ale bolo by tu jedno elegantné riešenie, použiť servomotor /krokový motor, selzym a podobne/.

  Existuje jednodušší řešení, a sice točit ladičákem pomocí modelářského serva a arduina. Dokonce pak můžeš mít i paměti nastavení, hi. Silnější servo běžný ladičák utáhne bez problémů a pokud vybereš správné, utočí i 180 srtupňů.

  Pokud si koupíš/vyrobíš i vhodná ozubená kolečka, dá se takhle otáčet například i s kulovým variometrem z R118 (tam je třeba 360 stupňů, což žádné servo nedá, takže převod 1:2, lépe 1:3. To celé za pár šušňů.

  Jinak zdravím MIra OM3CU a obdivuju Tvoji pedagogickou trpělivost s No(tor)bertem, pane pedagodoktore 🙂 Přijedeš do Holic?

  #14605 Odpoveď

  Anonymný

  Pan docent, vsak pisem, ze mam lc clanok v byte, to aby som mohol ladit z obyvacky, pripadne zo zachoda?

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 21 )
Odpoveď na: Balun k antene dlhy drot
Vaše údaje:
27 − 17 =