Contestový Log TR4W (Win-N6TR) – v praxi.

Domov Diskusné Fóra CQ HAM fórum Krátke vlny Contestový Log TR4W (Win-N6TR) – v praxi.

 • This topic is empty.
Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 17 )
 • Autor
  Príspevky
 • #11057 Odpovedať
  Stanik
  Účastník (Participant)

  Ahoj,
  na Hamradio.sk som si prečítal info a link na závodný denník TR4W prezentovaného ako nástupcu známeho N6TR ale pre Win okná. Pretože stále k spokojnosti používam N6TR toto „vylepšenie“ ma zaujalo. Ako pc mám starší notebook AMD K6-333 multimedia, 150M Ram-ky a Win98, na nové programy už výkonom nestačí. Stiahnutie a inštalácia programu bola bez problémov a začalo skúšanie. Prvý dojem z programu bol musím povedať príjemný hlavne z hľadiska naozaj zachovania väčšiny príkazov a ovládania. K tomu okienka, ovládanie myškou, komunikácia s Tcvr ok, claster ok. Síce hlavné okno je opticky malé a nedá sa meniť ale môže byť. Pretože tento víkend bežal OKOM DX contest od natešenia som zariskoval a použil ho naostro. Tu musím skonštatovať že sa prejavili problémy. Ako plus uvádzam že sa žiadne spojenia nestratili.
  Ako mínus sa opakovali tri problémy: prvý že program „vykonal nepovolenú operáciu a bude ukončený“ bez mne známych dôvodov. Druhý že uvedená hláška sa nepravidelne opakovala pri prihlasovaní sa do clastra. Tieto dve chyby sa dali opraviť znovu spustením programu. Tretí bol najhorší zmrzlo klúčovanie u mňa cez LPT port a ten ostal zablokovaný aj po reštarte programu. Musel som nájsť postup ako ho opraviť. Po zacvičení som nápravu zvládal ok ale pre tieto problémy je trvale použitie programu viac postrachom než vylepšením. Pravidelným argumentom ktorý počúvam je Win98 ale ten nateraz zmeniť nemôžem. Ak máte nejaké alebo podobné skúsenosti s týmto denníkom rád si prečítam Váš názor.
  Ďakujem za prečítanie a 73! Stano, OM8HG.

  #12017 Odpovedať
  Anonymous
  Člen

  Ahoj, mam rovnez z TR4W smisene pocity. V CQ WW mi nekolikrat nevim proc spadl, bez jakekoliv priciny. Rovnez jsem neprisel o zadne spojeni. Klicovani a CAT – oboji pres redukce USB-COM – CAT OK, klicovani zkreslene, asi jako kdyz se zkrati tecky na polovinu. Takze pocitacem neklicoval. Neni to problem redukci, ale softwaru, protoze napr. VHF log VUSC klicuje i pres redukci vyborne. Celkovy dojem veskrze negativni, ac je ovladani s N6TR zachovano, tak pro prakticke pouziti nic moc.

  73! Jirka OK1RW

  #12018 Odpovedať
  Anonymous
  Člen

  @OK1RW wrote:

  Ahoj, mam rovnez z TR4W smisene pocity. V CQ WW mi nekolikrat nevim proc spadl, bez jakekoliv priciny. Rovnez jsem neprisel o zadne spojeni. Klicovani a CAT – oboji pres redukce USB-COM – CAT OK, klicovani zkreslene, asi jako kdyz se zkrati tecky na polovinu. Takze pocitacem neklicoval. Neni to problem redukci, ale softwaru, protoze napr. VHF log VUSC klicuje i pres redukci vyborne. Celkovy dojem veskrze negativni, ac je ovladani s N6TR zachovano, tak pro prakticke pouziti nic moc.

  73! Jirka OK1RW

  Zapomnel jsem napsat – Win XP na notebooku IBM.

  #12019 Odpovedať
  Stanik
  Účastník (Participant)

  Ďakujem Jirko za názor, písal som správu preto že som bol zvedavý na skúsenosti iných s týmto logom. Pretože viac odpovedí zatiaľ nedošlo predpokladám že tento denník je už málo používaný alebo pri potrebe prejsť na Windows program si kamaráti v contestoch našli program iný.
  Ja som po opísaných problémoch naň ešte nezanevrel, ešte verím že sa podarí vychytať problémy. Nemôžem testovať chovanie XP-čka kedže ho nemám, tak moje testy ostávajú na Win98-ke. V CQ WWDX-conteste som ho tiež používal ale s dvomi zmenami. Prvou bola novšia Beta verzia programu a druhou nepoužívanie clastra. Novšia verzia sa líši zmenou vzhľadu, pribudli nové okienka, ktoré mi však počas závodu nechýbali. Hlavnou zmenou je ale kódovanie dát ktoré sa už nedajú bežne mimo programu pozrieť. Po tejto zmene problém počas závodu nastal iba raz keď zmrzol pc úplne. Ohľadne klúčovania problém nemám, cez LPT port ide ok. Otázne su aj minimálne požiadavky na pc. Keď bol spustený len TR4W všetko v pohode ale pri viacerých spustených programoch -súborový manažér, Firefox už dochádzalo k šifrovaniu morze značiek pc nestíhal. Pretože pri závode sa má závodiť a nie behať po nete, tento problémik sa dá ošetriť. Otázkou ešte môže byť rýchle prepínanie ovládacích kláves, mám totiž dojem že niekedy toho veľa postláčam a možno to pc nestíha!
  V testovaní zatiaľ pokračujem. Ahoj a 73! Stano,om8hg.

  #12020 Odpovedať
  Anonymous
  Člen

  Mám novy poznatek, hi – pokud nepouzivam klicovani radia (osobne pres redukci USB-COM), pak nelze, nez denik doporucit. Nespadl mi zatim ani jednou, i kdyz zadny zatezovy test jako CQ WW jsem nedelal. Pres urcity spatny prvni dojem zvitezila lenost a neochota menit navyky z N6TR, tak jsem se prinutil log pouzivat dale. Ale mozna to neni chybou programu, ale pocitace. Stano, diky za tip, stahnul jsem novou verzi a opet budu zkouset dal …

  73! Jirka OK1RW

  #12021 Odpovedať
  Stanik
  Účastník (Participant)

  Tiež mám ďalšiu pripomienku. Kto používal v denníku N6TR tréning teda simuláciu závodu, v TR4W už som túto funkciu nenašiel. Je fakt že sú iné programy ktoré možnosť tréningu poskytujú napr. PED.
  Ďalšia vlastnosť na ktorú treba myslieť pri konfigurácii nového denníku je, že neprenáša nastavenia napr. funkčných kláves. Inak povedané ak pri jednom závode zmením nastavenia kláves F1-F12 pri otvorení nového závodu mi ostanú zasa len základné. Samozrejme to platí pre prvé spustenie daného závodu. Záleží od každého, kto sa pre prechod na tento log rozhodne ako mal nakonfigurované súbory Logcfg.dat. Tieto sa dajú len skopírovať alebo vytvoriť nové upravené. Neštudoval som ešte help podrobne či je možnosť uchovať časť nastavení generálne pre všetky závody ako tomu bolo v N6TR.
  Ešte jedna poznámka k logu. Ak sa rozhodnete pre staršiu verziu kde je dátový súbor rovnaký ako v N6TR teda v textovej podobe, pozor na prípadné úpravy. V N6TR sa súbor dal upraviť a program to v pohode spracoval. V TR4W sa tiež dajú spraviť úpravy ale program ich nespracuje!
  Poznámky ktoré spomínam sú aj reakciou na e-maily ktoré prišli mimo tohto fóra. Nebolo ich veľa preto rátam že pokusov s programom tiež veľa nebolo, ale aspoň stručne sa snažím aj takto odpovedať.
  73! Stano, om8hg.

  #12022 Odpovedať
  blankom7yc
  Člen

  Zdravím…
  včera som použil denník TR4W v závode Croatian DX. Len na zápis QSO.
  Bez kľúčovania. Som celkom spokojný, nakoľko sa jedná ešte vždy o beta
  verzie. Dennik autor vylepšuje denne. Ešte je skoro hodnotiť. Možno len pripomienkovať. Ešte nebola ostrá verzia, ale aj tak je to zaujímavý projekt. A ak sa zdokonalí a my nájdeme odvahu zmeniť návyky, asi to bude dobrá náhrada N6TR pracujúca pod Win. Denník sa mi ani raz nezrútil, simulované kľúčovanie išlo v pohode. Nekoktalo. Používam
  WinXP SP2, procesor Celeron 600 pracujúci na 750MHz a 64MB RAM.
  Takže pre WinXP minimum. Táto verzia čo som použil v závode, mala v hlavnom okne v pravo roletku a tak sa dali meniť dáta v logu. Škoda, že to autor nenechal.
  Teraz možno meniť dáta len v posledných pietich QSO. Ak je v logu
  zle nedopatrením napr.čas alebo dátum, neviem ako sa to dá opraviť.
  Ten súbor .dat je len export a dennik požíva na obnovu po reštarte
  len file .rst a .trw. A tie sa nedajú prepísať.
  Myslím, že som použil verziu 3.07 a už je 3.19. Ešte dnes ráno som stahoval poslednú a mala 3.17. Takže dve update za den. Treba vyčkať. Hi.
  Autorovi držím palce a prajem dostatok síl a elánu na ďalší vývoj.

  73 Jozef om7yc.

  #12023 Odpovedať
  blankom7yc
  Člen

  No tak som sa lepšie pozrel na možnosti opravy súboru logu a samozrejme existuje. Je v CTRL ponukách. VIEW/Edit log. Alebo CTRL-L. Otvorí sa denník a dá sa textovo upraviť – zmeniť. Ale to rolovanie denníka v okne sa mi tiež páčilo. Jednoducho sa dalo prepisovať priamo v okne. Dvojklik na QSO, oprava, SAVE a ENTER.

  #12024 Odpovedať
  blankom7yc
  Člen

  Vývoj denníka pokračuje a už je verzia 3.23. Je možnosť stiahnutia helpu v
  angličtine. Ale po nakopírovaní do adresára TR4W denník neponúkne možnosť výberu jazyka a tvrdošijne ponúka ruskú verziu. Kto má záujem o anglickú, zmaže v adresári ruskú, nahrá anglickú a premenuje koncovku ENG na RUS. To je všetko.
  73 a HNY 2008 praje Jozef om7yc.

  #12025 Odpovedať
  Stanik
  Účastník (Participant)

  Píšem s oneskorením ale chcem poďakovať Jozefovi za príspevky. Nechcel som ďalej rozpiplávať tému zmeny údajov pretože je pravda, že v spustenom programe sú úpravy možné, je to otázkou ovládania programu a moje pripomienky mohli čítajúcim len skomplikovať názor.
  Verziu 3.23 som stiahol, rozbalil do nového adresára aby sa dali porovnávať zmeny, s jazykom som problém nemal automaticky mi dalo anglicky. Musím súhlasiť z názorom že denník je vo vývoji pretože zmeny som postrehol hlavne v grafike, oproti predchádzajúcej verzii je menej čiarok, okienok na obrazovke. Tiež pri nastaveniach funkčných kláves došlo k návratu k pôvodnej štruktúre menu. Pribudla možnosť exportu denníka v pôvodnom textovom formáte N6TR ktorý bol podľa ohlasov obľúbený aj u vyhodnocovateľov závodov.
  Podľa týchto zmien autori zrejme reagujú na podnety užívateľov ktorý neradi menia naučené návyky. Platí to aj na mňa pretože ohlasom na túto tému som dostal radu prejsť na denník SD, o ktorom sa tiež dosť píše. Skúsil som mimozávodne tento SD denník ale fajn zatiaľ nie, neoslovilo ma ovládanie. Je jednoduché pomocou príkazov určite mnohým vyhovuje ale zvyk je ťažká košeľa…….., zdravím Juraja a Ferka ktorým som týmito vetami odpovedal.
  Zároveň ľutujem že som nešiel žiadne závody a teda neodskúšal poslednú verziu denníka naostro v teste, preto len prajem sebe aj Vám všetkým nech denník chodí k našej spokojnosti.
  Zároveň prajem Všetkým šťastný rok 2008. Stano, om8hg.
  (‚:P‘)

  #12026 Odpovedať
  Anonymous
  Člen

  Dávam do pozornosti, že už je na svete niekoľko ďalších update dennika TR4w. Posledná 3.36. Tento weekend ho používam v CQWW160 a som spokojný. Teraz používam starý PC Pentium 120MHz, 64 MB RAM a nie je
  žiadny problem. Program beží bez komlikácii. Autor na denníku stále pracuje a asi je rozhodnutý doviesť ho až do konca. Myslím, že si naň rýchlo zvykneme. Má niekoľko výhod pred starým N6TR. Doporučujem
  vyskúšať. Bez predsudkov. Stojí za to.

  73 Jozef om7yc.

  #12027 Odpovedať
  blankom7yc
  Člen

  Len dodám, že operačný systém je Win98.

  #12028 Odpovedať
  blankom5na
  Člen

  Takmer každodenné vylepšovanie TR4W naďalej pokračuje.
  Aktuálnu verziu programu je možné stiahnuť z domácej stránky http://tr4w.qrz.ru.

  VY 73!
  Dežo, ON/OM5NA

  #12029 Odpovedať
  blankok1xr
  Člen

  Deník používám už rok. Poté co mi zkolaboval starý NB a na XP nelze N6TR provozovat. Zatím vždy vše bez problémů, PC IBM 2,6 G s XP. Tento PC má i sériový port, takže klíčování přes COM1. Všechny CFG soubory zkopírovány ze starého N6TR, fungují 100% na TR4W. Nový závod založím a dopíšu cfg dle mé potřeby. Opravy pohodlně v editaci CTRL-L. Nebo export do N6TR logu a cabrilla a opravím v cbr. Škoda, že deník nemá import. Já jsem s ním spokojen i např. v A160, VRK atd. Zatím mi ani jednou nespadl ani nezmrzl. DX klástr v deníku nepoužívám.

  #12030 Odpovedať
  blankok1xr
  Člen
Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 17 )
Odpoveď na: Contestový Log TR4W (Win-N6TR) – v praxi.
Vaše údaje:
− 6 = 1