ICOM IC-9100 a nefunkčný USB port

Domov Diskusné Fóra CQ HAM fórum Technika ICOM IC-9100 a nefunkčný USB port

 • This topic is empty.
Zobrazuje sa 7 príspevkov - 1 až 7 (z celkového počtu 7 )
 • Autor
  Príspevky
 • #11376 Odpovedať
  Anonymný
  Návštevník

  Pozdravujem vás priatelia,

  Neviete mi prosím poradiť, či by bol niekto v SR, prípadne v ČR schopný opraviť nefunkčný USB port na mojej all-band stanici ICOM IC-9100 (?)

  Zariadenie som kupoval nové 01/2012 priamo z Point Electronics Viedeň. Asi po 2 mesiacoch prevádzky na tom prestal fungovať USB port. Zrejme tam niečo nežiadúce „prebehlo“ medzi TCVR a PC a je to úplne mŕtve. Prepojenie medzi TCVR a PC som následne riešil cez „microHAM Digi Keyer II“, takže ma to nefunkčné USB nejako neobmedzovalo. Teraz však už vyšiel v poradí druhý firmware update na IC-9100, ktorý rieši niektoré chyby a updatovať to bez USB nie je možné.

  Vopred vám ďakujem za akúkoľvek radu !

  Dušan
  OM7TW
  Banská Bystrica

  P.S. Riešiť to ako reklamáciu priamo v Pointe som nemohol, pretože po následnom otvorení stanice u mňa doma (odblokovanie) sa logicky porušili plomby a de facto záruka hneď padla.

  #14004 Odpovedať
  OM7AOF
  Člen

  Napriek tomu, že si porušil plomby, ti doporučujem obrátiť sa na Point Electronics. Možno ti ponúknu rozumné riešenie.
  Robím záručný servis jednej japonskej značke a máme inštitút „good will“ (dobrá vôľa), používame ho v prípade, keď zákazník síce nemá nárok na záruku, ale problém bol jednoznačne na strane výrobcu a je slušné zažmúriť oko nad nedodržaním podmienok záruky a vykonať servis na náklady výrobcu…

  #14005 Odpovedať
  Anonymný
  Návštevník

  Ivko ďakujem ti za odpoveď,

  Tak som to vyskúšal a poslal som tam ešte včera e-mail, ale odpoveď ktorá mi prišla dnes ma nepotešila a v podstate som to aj čakal.

  – záruka sa už na to nevzťahuje pretože boli jednak porušené plomby a jednak vraj došlo k poškodeniu pripojením na iné zariadenie
  (čo ma trošku aj zarazilo, lebo však na čo iné by tam bol asi USB port ak nie na pripojenie k inému zariadeniu ?)

  – oprava by sa teda dala urobiť len ako „klasická“ oprava, pričom nevedia dopredu odhadnúť ani dĺžku trvania ani približnú cenu

  Nevadí, ak sa nenájde niekto tu na SR, tak sa na to vykašlem a na tých mojich 50 kusov KV spojení do mesiaca to prežijem 🙂 Ono ten nový firmware upgrade aj tak nerieši nejaké zásadné chyby, ale len skôr také kozmetické.

  Ešte uvediem na úplne vysvetlenie, že tú staničku som tesne po zakúpení neotváral len kôli odblokovaniu, ale aj kôli tomu, že tam bol uvoľnený DV (Digital Voice) modul, ktorý som si dal vložiť spolu aj s roofing filtrami ako voliteľné príslušenstvo. Prejavovalo sa to tak, že po zakľúčovaní v móde DV (Digital Voice) ostala stanice aj po pustení PTT trvale zakľúčovaná a pomohlo len vypnutie/zapnutie celej stanice. Na internete som sa dočítal, že to spôsobuje zle zasunutý, resp. povytiahnutý DV modul. Aj tak bolo, po odkrytovaní stanice som ho dotlačil do pätice a začalo to fungovať. Je to tam totiž vo vnútry tak debilne usporiadané, že je ten modul hneď za displajom ale „po stojačky“, takže vplyvom otrasov napr. pri transporte sa to povytiahne a vy musíte len odšroubovať 18 ks (!) šroubov a ísť do stanice, samozrejme cez plomby 🙂

  S pozdravom:

  Dušan
  OM7TW

  #14006 Odpovedať
  blankom3cvv
  Člen

  S týmto predávajucim som mal kedysi potiaže aj ja. Dobré zariadenia sa nejako špeciálne neblombujú, ale môže to byť znamenie, že rádio bolo pred predajom v servise.
  Icom nemá zastúpenie iba vo Viedni, treba skúsiť napr. v OK i keď môžu byť tieto firmy prepojené.

  #14007 Odpovedať
  Anonymný
  Návštevník

  Možno by to nebol až taký problém, pokiaľ je závada len okolí HUB interface…

  Stefan31

  #14008 Odpovedať
  Anonymný
  Návštevník

  Pekný deň priatelia,

  Je to už 1,5 roka, čo som sa vás tu na fóre pýtal ohľadne môjho problému s nefunkčným USB portom na zariadení ICOM IC-9100. Chcem vás len poinformovať ako sa za ten čas veci vyvíjali.
  Takže po tom, čo mi predajca zariadenia veľmi nevyšiel v ústrety (viď. text vyššie), tak som oslovil českého zástupcu značky ICOM a dohodli sme sa, že mi objedná celú dosku tzv. „Connection Unit“ kde sa nachádzajú všetky konektory vrátane USB portu, ktorú si následne doma sám vymením. Asi po mesiaci mi zásielka z Prahy naozaj dorazila. Ako som už naučený pri značke ICOM nebola to zrovna lacná záležitosť, len pre vašu predstavu doštička o rozmere 18,5×4,5cm stála 238,-€ aj s poštovným. Po výmene starej dosky za novú sa k mojej radosti USB port opäť ozval a na PC sa objavili 2 virtuálne COM porty, tak ako to má byť. Jupííí !
  Moja radosť však netrvala dlho, pretože keď som po chvíľke spustil inštaláciu nového firmware (medzi tým už vyšiel firmware upgrade č.2), tak počítač vyhodil hlášku, že dané zariadenie nevie nájsť!(?) Chvíľku som laboroval, menil USB porty na PC, menil káble ale nič. Išiel som teda opäť na web a začal zisťovať, či aj iní užívatelia tejto rádiostanice majú podobný problém. A čuduj sa svete majú! Nie som jediný, kto tam chcel dať nový firmware pomocou USB pripojenia a nepodarilo sa mu to. Problém je vraj v dĺžke a v kvalite prepojovacieho kábla typu USB A-B (z jednej strany klasické USB, z druhej strany tzv. „domček“). Mimochodom je to kabel, ktorý sa často používa aj na pripojenie domácich tlačiarní k PC. Takže som začal postupne zháňať a hromadiť USB káble rôznej dĺžky, rôznej hrúbky, proste rôznej kvality ale nepomohlo nič. Ani 3m dlhý kábel, či naopak len 30cm krátky kábel, ani hrubý s tienením, ani kábel s feritmi na obidvoch koncoch, ani kábel s pozlátenými konektormi nič nepomohlo! Skúšali sme to spustiť z 3 rôznych počítačov (1x stolný, 2x notebook) aj cez aktívny USB hub, ale nič.
  Za ten čas som postupne doma zhromaždil celkovo 12 kusov USB káblov a bez výsledku, proste ten firmware tam nemám súdené nainštalovať. Keď teraz v januári vyšiel už v poradí 3. firmware na moju rádiostanicu, tak som ešte oslovil ICOM s otázkou nech mi teda povedia aký presne USB kábel je k tomu potrebný(?) Odkázali ma na výrobcu softwaru pre ich zariadenia firmu „rt SYSTEMS“, ktorý okrem software, predávajú k tomu aj prepojovacie káble. Ani vám nemusím hovoriť, koľko taký blbý USB kábel takto výjde, plus poštovné z USA. Takže teraz čakám na zásielku a pevne dúfam, že sa to nakoniec podarí, inak tú stanicu, prisahám bohu, vyhodím z okna 🙂

  Dušan OM7TW
  Banská Bystrica

  #14009 Odpovedať
  Anonymný
  Návštevník

  Tak priatelia, „špeciálny“ kábel z USA práve dorazil (viď. obrázok) ale nefunguje to ani s ním, takže zbytočne vydrbaných 20,-€ aj s poštovným. Bude tam nejaký iný problém, ale už nemám silu ani chuť to riešiť 🙂

  blank

Zobrazuje sa 7 príspevkov - 1 až 7 (z celkového počtu 7 )
Odpoveď na: ICOM IC-9100 a nefunkčný USB port
Vaše údaje:
+ 6 = 11