mcHF IMD a čistota signálu

Domov Diskusné Fóra CQ HAM fórum Technika mcHF IMD a čistota signálu

Zobrazuje sa 10 príspevkov - 1 až 10 (z celkového počtu 10 )
 • Autor
  Príspevky
 • #11500 Odpovedať

  Nevidel niekto merania tohto TCVR-a na spektrálnom analyzátore? Zaujímalo by ma, či to znesie aj pripojenie PA. Nejako som napriek rozšíreniu rohto TCVR-a (aj RS-918, RS-928,..) toto nenašiel. TNX

  #15082 Odpovedať
  blankom1aeg
  Účastník (Participant)

  Problem je, ze existuje viacero revizii mchf, viacero uprav koncoveho stupna, budenia, viacero druhov cipov v „spinaci“ , niekolko druhov rx/tx prepinania a dalsich zmien. Taktiez treba spravne nastavit IQ pre TX, vykon, kludove prudy a sparovat tranzistory…. A nakoniec, co pasmo, to ine vysledky, ma to „len“ 4 BPF /LPF a teda vysledky budu ine na warcoch a ine na „klasike“. Radijko mam, uprav desiatky (povodna verzia 0.4) a pri porovnavani na antenach 35m od seba to je na urovni FT-817, PA do 50W z portable by to znieslo, ale nieco silnejsie a z lepsich anten uz koser asi nebude. Meranie filtrov a upravy mam tu https://sites.google.com/site/om1aeg/mchf

  #15083 Odpovedať

  TNX, Tóno! Na tvojej stránke som si už merania pozrel a taktiež skúsenosti OM6IN http://om6in.blogspot.com/ (aj Tulip). Asi áno, ale bolo by to zaujímavé sa na to pozrieť.

  Mám uBITX (tiež s modifikáciami) a tam sa riešili prakticky 3 podstatné úpravy v TX ceste (úprava/zmena zosilňovačov, filtrácia nežiadúcich produktov za nimi a nakoniec aj výmena LPF relé za typy s väčšou izoláciou medzi kontaktmi).

  #15084 Odpovedať
  blankom1aeg
  Účastník (Participant)

  Vilo, snr 2019.

  Lubove stránky poznas, na jednom odkaze su merania vystupneho signalu (aj ked len hlavny signal, nie harmonicke), http://om6in.blogspot.com/2017/02/uprava-obvodu-vysielania.html?m=1 Ako vidno, co verzia, upravy a nastavenia, to iny signal 😉

  Mam v plane spravit upravy okolo „bias“ pre spinace, pridat tlmivky na vstup mikrofonu (na 80m pod antenou na sota mi to robilo zlotu pri 15W) a aj zmerat, co z toho lezie. Mam ale len moznost merat nad 21MHz airspi mini klucikom, musim doplnit vystup s utlmom do kv umelej zataze. Dokoncim „projekt“ Zello a Echolink pre OM0OUB a RX Zello OM0OVV a budem sa tomu venovat.

  #15085 Odpovedať
  blankom1aeg
  Účastník (Participant)

  Tak som doplnil -50dB vyvod do KV umelej zataze. Pripojil airspy mini, test s SDRSharp a SpectrumSpy SW. Bohuzial, spectrumSpy funguje az od 25MHz.

  Test na 29,5MHz, FM, nastavenych 5W, bez modulacie, ale s pripojenym mikrofonom. Napajanie LiPo.
  MCHF podla wattmetra pocas testu 4,3W
  FT-817 podla wattmetra pocas testu 4,1W
  Vysledky: https://photos.app.goo.gl/7Znrf8ioxgHmYJV9A

  Na FT-817 je problemom tretia harmonicka
  Na MCHF zase spektralna cistota okolo, budem sa hrat a snazit zlepsit to.

  Moj MCHF rozhodne pre PA vhodny aktualne nie je 🙁

  #15086 Odpovedať

  Fúha, to moc pekný signál určite nie je 🙁 Nemôže to byť len nejakým nastavením?

  #15087 Odpovedať
  blankom1aeg
  Účastník (Participant)

  Budem hladat, kde je zrada, uz mam vysokoimpedancnu VF sondu s 50R vystupom pre SDR / VNA, tak skontrolujem kde je problem. Doteraz som vystup nemeral, tak som zil spokojne 🙂 MCHF pouzivam len z portable, za rok 2018 5x pouzity na desiatky minut, tak som snad az taku paseku z kompromisne natiahnuteho dipolu nenarobil. Aj tak som sa chystal na upravy „bias“ pre spinace a RX preampu, tak bude o dovod viac opat to rozobrat.

  #15088 Odpovedať

  Mňa to zaujalo, lebo prijímač je myslím výborný + možnosti, ktoré SDR poskytuje (filtre, spektroskop) sú určite vítané. Ak by to bolo čisté, vedel by som si predstaviť doplniť mcHF o PA, čím by vznikol veľmi konkurenčný TCVR bežným zariadeniam.

  Či je to špecifikum nastavenia alebo vlastnosti konštrukcie neviem…

  #18926 Odpovedať
  blankom1aeg
  Účastník (Participant)

  4.4.2020 som prekopal TX cestu mcHF TRX a zmena spôsobu „modulácie“ zo 4 prepínača na dvojprepínač výrazne pomohla. Pred prerobením bolo potlačenie prvého „parazita“ len 20dB voči „nosnej“ a ďaľšieho parazita 42dB @28MHz.  Po prerobení je potlačenie najsilnejšieho „parazita“ 44dB voči „nosnej“.  Schéma a merania na https://photos.app.goo.gl/5hZW7GWuWJUHqFev5

  #18933 Odpovedať
  blankom0aao
  Keymaster

  Nebolo by vhodnejšie merať to dvojtónovou skúškou? https://om0a.cq.sk/amaterske-radio/ubitx-imd-modifikacie/

  Lebo ak pozerám, tak v strede vidím silnú nosnú, to nebude „TX Carrier suppression“ a ostatné možno generuje aj oscilátor v nejakom takte, čo môže súvisieť s FM.

   

   

Zobrazuje sa 10 príspevkov - 1 až 10 (z celkového počtu 10 )
Odpoveď na: mcHF IMD a čistota signálu
Vaše údaje:
11 + = 13