Mobilka MFJ-1675T

Domov Diskusné Fóra CQ HAM fórum Krátke vlny Mobilka MFJ-1675T

 • This topic is empty.
Zobrazujú sa 3 príspevky - 1 až 3 (z celkového počtu 3)
 • Autor
  Príspevky
 • #11073 Odpovedať
  Anonymous
  Člen

  Nedávno jsem pořídil mobilní anténu MFJ-1675T. Je to mobilka na 80M. Skládá se ze dvou částí. Dolní je přizpůsobovací cívkou a horní je ocelový prut, který se ladí zasunováním do dolní části. A v čem mám problém? Je v tom, že anténu nemůžu naladit. Je zakončena závitem 3/8. Použil jsem redukci 3/8 na PL konektor, nasadil na magnet a dal na střechu auta s vědomím, že by neměl být problém. Přitom jsem samozřejmě kontroloval, že středový kontakt PL není zkratován na kostru. Připojil jsem ji do mého icoma 703 s interním autotunerem, chci ji naladit a nic. Přitom podobnou anténu Diamond HF 40FX na 40M jsem naladil bez problému (měla přímo PL konektor). V čem je problém?
  Díky za rady.
  Ivo

  #12108 Odpovedať
  Anonymný
  Návštevník

  Je najskor problem..
  Ak ta antena nema vodivo pripojenu protivahu, tak sa stane asi to co sa stalo v lepsom pripade nebude chodit.
  V horsom pripade sa po pokuse o doladenie aatu v trx vypali pod magnetom v laku diera.

  Inak samotna antena ma velmi ostre naladenie, je to tak asi 10kHz +/-
  AATU v trx, ale aj ext tuner ju naladi este o +/- 20khz, ale uz to nevysiela ucinnne, skor to chrani koncak pred znicenim.

  Pokial je ta antena na streche na magnete, treba ku nej doviest niekolko vodicov do kriza medzi dveer a tie vodice niekde pripojit na karoseriu.

  Pri tak nizkom pasme ako je 80m uz nefunguje plocha magnetu ako dostatocna kapacita medzi karoseriou pre vazbu voci zemi.
  Pravda aj pri vyssich pasmach (27,28MHz) to nieje bohvie co, ale predsa len tych par pF co je medzi protivahou a magnetom staci, seriovy stratovy odpor je relativne zanedbatelny.

  Plocha magnetu (stycna kapacitna plocha) sa da vylepsit tak, ze sa opatrne vyzlecie guma na spodku magnetu, a na spodku je velky hruhovy toroidny ferit vo vylisku pozink. plechu.
  Zoberie sa alobal ( idealna je medena folia 0,02mm) a spodok magnetu sa natrie rozriedenym chemoprenom, alebo riedkym obuvnickym lepidlom, na vatsi kus plechu sa polozi igelit a nanho alobal ( rovny nepokrceny) a polozi sa nanho magnet.
  Az lepidlo zaschne, po obvode sa odstrihne z malym presahom alobal ( pozor noznice rady skocia k magnetu a pretrhnu alobal) potom sa opatrne zahne alobal za okraj zelezneho vylisku a optimalne je nabodovat po obvode ten alobal k plechu. Obvykle ma ale dobry el. kontakt tak ako je.
  Ak je guma hruba, tak ju nepouzijem, podlepim to zo spodu kusom odpadovej folie z pismomaliarstva, alebo z velkej vytlacenej samolepky z PVC ( reklamne nalepovacie folie na vyklady a pod).

  Ja som to vyriesil tak, ze na sluz. aute som si nalepil na strechu priamo koliesko z priehladnej folie, magnet pokladam len nanho.
  Na magnete nieje ziana dalsia folia okrem medenej .
  Samolepka sa da nechat vyrobit na rezacom plotri, alebo aj vystrihnut doma, to nieje problem, pred nalepenim treba prelestit miesto lepenia, a namokrit velmi slabym roztokom saponatu vo vode a polozit nalepkua vytlacit vzduchove bublinky handrou, al. spongiou.

  Taketo miesto ma vyhodu, ze ked budeme auto odovzdavat, nalepku opatrne zlepime dolu a lepiacu hmotu umyjeme tech. benzinom a nic nieje poskod.
  navyse jedno miesto pre magnet zaruci, ze vyladena antena bude vzdy na mieste kde bola vyladena.

  Ale aj po uprave pochybujem ze to pojde vyladit na pasmo 80m, kapacita prechodu voci protivahe je velmi mala.

  #12109 Odpovedať
  blankom2qu
  Člen

  premeraj redukciu ohmmetrom, už sa mi stalo že som kúpil redukciu a bola vo vnútri skratovaná (výrobná vada), potom niekedy pomôže pripoji ju priamo na dostatočne silný zdroj a skrat sa odpáli. 😆

Zobrazujú sa 3 príspevky - 1 až 3 (z celkového počtu 3)
Odpoveď na: Mobilka MFJ-1675T
Vaše údaje:
5 + 4 =