QRM, pravdepodobne z Powerline adaptérov v dome?

Domov Diskusné Fóra CQ HAM fórum KV QRM, pravdepodobne z Powerline adaptérov v dome?

Táto téma obsahuje 1 odpoveď, má 4 hlasy, a bola naposledy aktualizovaná používateľom  om0aao pred 9 mesiacmi, 3 týždňami.

Zobrazuje sa 5 príspevkov - 1 až 5 (z celkového počtu 5 )
 • Autor
  Príspevky
 • #20120 Odpoveď
  blank
  om3jh
  Účastník (Participant)

  Už dlhšiu dobu registrujem intezívne nepretržité rušenie na KV v rozsahu 2-11 MHz, ktoré sa prejavuje každých približne 23kHz v uvedenom rozsahu o sile 59+20 dB. Najskôr som upodozrieval Telekom že enorme zvýšil intezitu internetového VDSL2 signálu, nakoľko náš bytový dom je na hranici dostupnosti od ich ústredne a obyčajné drôty, ktoré Telekom hrdo označuje ako „randžír“, začali sa chovať ako neladená anténa typu LW tu v trojposchodovom dome, pôvodne určené pre obyčajné telefóny.

  Zobral som do ruky KV RX Sony naladený na 3760 AM a prešiel si dom a zistil som že intenzita na vstupe do domu je zjavne nižšia ako na najvyššom poschodí. Súčasne som skenoval wi-fi siete v dome a napodiv priebeh intenzity bol zhodný aj s meraním KV. Obzvlášť silná bola wi-fi Telekom_546636, prakticky po celom schodišti od spodu až na vrch. Bol som šokovaný že maximálna intenzita tohto 2,4GHz signálu bola ak som sa s mobilom priblížil k silovým el. rozvodom!

  Takže podozrenie padá na sieťové adaptéry typu powerline, ktoré niekto v mojom okolí v dome používa na šírenie internetu v byte. Na nete som sa dočítal že takéto adaptéry zasunuté v zásuvkách 230V rozvodov v byte  používajú protokol IEEE 1901, napríklad StandartPlug AV2 a modulujú všetky tri vodiče v rozsahu 2-30MHz a dnes už možno aj vyššie a ak niekto použil nejaký lacný ale mocný adaptér, pôvodca by bol na svete.

  Nechcem zatiaľ týmto problémom zaťažovať odrušovaciu službu, nakoľko si nechcem komplikovať vzťahy so susedmi a ani vypínať ističe, ale najskôr si ujasniť pôvod problému, preto dávam do placu túto tému. Ak by niekto znalejší sa mohol k tomu vyjadriť, privítal by som to. Takže vopred ďakujem.

  OM3JH

  • Táto téma bola upravená pred 9 mesiacmi, 3 týždňami používateľom blank om3jh.
  • Táto téma bola upravená pred 9 mesiacmi, 3 týždňami používateľom blank om3jh.
  Attachments:
  You must be logged in to view attached files.
  #20124 Odpoveď
  blank
  om0aao
  Keymaster

  Ahoj Jozef,

   

  veľmi nemilá situácia, ale zrejme aj susedia v prípade problémov s TV, rádiom či internetom by mohli podozrievať rádioamatéra. Ja som obdobnú situáciu zažil – sused tvrdil, že mu ruším TV – čo aj bola pravda, no až šetrením sa zistilo, že problém mal on v prepojovacom kábli ku TV. Síce sme to riešili cez TÚSR, ale ak by sused spolupracoval, tak by sme to vyriešili aj sami.

  Teda ak máš dobré vzťahy, skúste si to preskúšať „ističmi“. Rádioamatéri môžu byť súčasťou tiesňovej služby – ARES mal veľmi pekne formulovanú výzvu (kvôli anténam). Čiže ak problém podáš susedom s citom, tak je šanca, že aspoň niektorí so skúškou budú súhlasiť a možno sa podarí trafiť byt, kde to vzniká. A potom je to už len nájdenie konkrétneho zariadenia.

  S WIFI signálom by som kauzalitu priamo nespájal, pokojne to môže byť nejaký nefiltrovaný spínaný zdroj či niečo podobné. Teraz je nekvalitnej elektroniky všade na mraky. Držím palce

  #20125 Odpoveď
  blank
  om1aeg
  Účastník (Participant)

  Jozef, normálne pobehaj po susedoch 🙂 Ja som zazvonil, predstavil sa, informoval som že niečo v rozvodoch srší a ja to ako amatér počujem a mám podozrenie, že niekde je zle dotiahnutý elektrický spoj, čo môže zhorieť. (Už tu elektrika horela, aj požiarnici boli). Následne som poprosil o vypnutie TV, PC ak mali zapnuté a po súhlase vypol istič. V ruke TH-F7 ako detektor rušenia. Nakoniec v poslednej desiatke bytov mal pán neoriginálny univerzálny zdroj k laptopu čo rušil a dokonca sa priznal, že ho nemohol používať, ak bola sestra doma lebo to rušilo VKV FM (Kamzík 4km). Dal som mu svoj a pokoj 🙂

  #20126 Odpoveď
  blank
  om3jh
  Účastník (Participant)

  No postupne som vypol ističe vrátane môjho, ale rušenie neprestalo. Ak som išiel mimo domu, tak rušenie sa mi nezobrazilo na displeji. Po vstupe do domu zasa sa objavilo s maximom keď som provizórnu mini MLA anténu priblížil k silovým el. alebo telefónnym rozvodom na schodišti domu. Takže by som skôr privítal ak niekto ovláda posledné technológie na prenos dát-internetu po nechránených drôtových rozvodoch a môže mi odobriť vizualizáciu tohto prenosu na displeji nejakého sdr rádia.

  Attachments:
  You must be logged in to view attached files.
  #20128 Odpoveď
  blank
  Stano OM3CPW

  Ahoj Jozef,

  ja som mal problémy s iným rušením televízie a to kvôli ochrannému kolíku. Zem sa mi prenášala cez káble UPC a urobila sa mi slučka cez ochranný kolík. Pri väčšom odbere , napríklad vypúšťaní mojej práčky, sa mykal obraz a bolo počuť vrčanie. To isté sa pravdepodobne prejavilo aj keď niektorí susedia napr. tiež prali. Riešením bolo bohužiaľ odpojenie ochranného kolíka, keďže to bolo najrýchlejšie. Nenašiel som totiž nikde oddelený F konektor. Čo sa týka adaptérov Powerline, nemal som s tým problém, len keď nebol niekde po trase dobrý kontakt, tak to vypadávalo. Teraz už mám pre istotu kábel.

  73′

  Stano

Zobrazuje sa 5 príspevkov - 1 až 5 (z celkového počtu 5 )
Odpoveď na: QRM, pravdepodobne z Powerline adaptérov v dome?
Vaše údaje:
+ 37 = 39