Rada s konštrukciou HF antény

Domov Diskusné Fóra CQ HAM fórum Technika Rada s konštrukciou HF antény

 • This topic is empty.
Zobrazuje sa 7 príspevkov - 1 až 7 (z celkového počtu 7 )
 • Autor
  Príspevky
 • #11427 Odpovedať
  Anonymný
  Návštevník

  Zdravím všetkých.
  Po nedávnom obnovení mojej koncesie by som chcel postaviť HF anténu. Chcel by som osloviť všetkých so skúsenosťami o konštruktívne rady. Ideálna anténa – neviditeľný multiband. Napadá ma quad loop 80m rezonujúci aj na harmonických budený balunom 1:4 . Anténu by som mechanicky trochu „poskladal“ – „vtesnal obuvákom“ na atiku na susedov byt na najvyššom poschodí. Zatiaľ s tým nemá problém. Koaxiálny zvod by bol priamo do mojej izby – hamshacku na 3. poschodí.
  Prikladám náhľad na atiku najvyššieho poschodia môjho domu kde mám zatiaľ prístup.
  V rohoch atiky by som umiestnil 1m laminátové tyčky, medzi me by som natiahol silón a naň upevnil drôt antény. Drôt je 1,8mm smaltovaný.
  Problém mi robí ani nie tak mechanická konštrukcia, ako to že na atike je po celom obvode plech + kovové zábradlie = závit nakrátko. Zábradlie by som teoreticky niekde môhol „fiknúť“, to by sa možno dalo.
  Ide o to ako postaviť neviditeľnú multiband anténu, čo najmenej ovplyvnenú blízkymi kovovými vecami. Poraďte mi čo by som tam podľa Vás mal umiestniť, prihliadnúc na to že už tam možno nebudem mať prístup.
  Budem vďačný za každú radu.
  Ľubo – OM6ADP

  #14236 Odpovedať
  Anonymný
  Návštevník

  Takyto loop fungovat moze, ale ma to niekolko ale.
  Nebude to delta, ani qad.
  Budes musiet ozeliet niektore pasmo, ked slucka atiky bude v tomto pasme robit skrat, alebo mozno toto jedine pasmo, bude dobre vyzarovat.
  Iste je len to, ze vodic anteny, by mal byt co najhrubsi, staci aj starsi typ koaxialu, RG2013, ktory vdaka velkemu priemeru opletu, nahradi nevzhladne AlFe lano a pod.
  Aby ta slucka pracovala aspon trocha optimalne a neprejavovali sa privelke straty na napajaci, idelane je osadit na napajanie slucky, dialkovy antenny clen SGC.
  Ten pracuje nielen ako L clanok, ale pre male impedancie, ako plnohodnotny PI clanok.
  Mam to vyzkusane, ale nie moc overene.
  Cela konstrukcia anteny nemusi nakoniec uspokojivo pracovat, to je skratka loteria.
  Bez presnejsieho merania a experimentovania, nieje mozne urobit ziaden konkretny zaver.
  Experiment vychadza lacno, len my akosi malo zarabame…

  http://www.sgcworld.com/239ProductPage.html
  http://www.sgcworld.com/Publications/Manuals/239man.pdf

  V tom PDF manuale na poslednej strane su moznosti, ako instalovat nielen dipolove, ale aj sluckove anteny, na rozne vozidla a predmety.
  Slucky chodili dobre.
  Na ovladanie SGC 239, netreba nic, staci mu priviest napajacie napatie 12V a pracuje autonomne.
  Pravdepodobne tebou navrhnuta slucka, bude pracovat tiez.
  Koli nizssim pasmam, najma 80m, je dobre, aby vodic anteny, mal co najnizssi merny odpor, inak vzrastaju neumerne straty a klesa radost zo spojenia.

  Inak je pravdepodobne, ze by si ani nemusel riesit slucku, je mozne, ze ak dokazes najst vhodne pripojovacie body na atike, pomocou napajania delta, alebo gama, pripadne dvojita gama, tak dosiahnes vysledok bez nutnosti natahovania slucky. Velmi pomoze antenaskop, alebo MFJ analyzator a pod.
  Problem bude, ze vsetko rusenie, ktore sa siri v dome, ak bude blizko rezonancie tej anteny, sa ti prenesie do TRX a naopak, sirenie VF, bude lozit po dome..
  Ale tomu sa nevyhnes, ani pri konstrukcii tej slucky, na izolatoroch.
  Overoval som to pred rokom, na lodnom kontajneri, kde pomocou magnetickych drziakov na lyze, som z boku prichytil PVC rurky a nad kontajner natiahol slucku.
  Vysledky som ale nemal valne, pretoze som sa tomu nemohol dostatocne venovat.
  Stastne a vesele!

  #14237 Odpovedať
  OK1FTJ
  Člen

  Tohle řešení v blízkosti tak masivních vodivých konstrukcí nebude zrovna ideální. To už skoro lépe vycházejí tzv. antény pádlové. Otázkou je také předpokládaný výkon do antény, který pak způsobuje rušení TVi. Někdy je přijatelnějším řešením regulérní vertikál nebo některá z variant LW antény s kvalitním anténním členem. V sídlištní zástavbě jde vždycky o nějaké kompromisy.

  #14238 Odpovedať
  Anonymný
  Návštevník

  Ľubo, postav si tú anténu, budeš s ňou spokojný. SP7LTA udáva dĺžku slučky
  82,84 m, napájanú cez balun 4:1.
  Ja mám tiež slučku, používam ju na všetkých KV pásmach. Na 2 m a 70 cm
  tiež funguje. Prekvapí ťa tichý, čistý príjem. Vy 73! Vilo, OM3CAQ

  #14239 Odpovedať
  om1aeg
  Účastník (Participant)

  Vilo, obvod toho priestoru kam to chce dat je 56m… Pozri si nacrtok…

  #14240 Odpovedať
  Anonymný
  Návštevník

  Tóno, náčrtok sa mi nezobrazí, hlási „Server sa nenašiel“. No fungujú aj iné rozmery slučky: http://otc.cq.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=449

  #14241 Odpovedať
  Anonymný
  Návštevník

  Všetko dobré v roku 2016 … 🙂 zdravím všetkých, ďakujem za rady.
  Anténu hore na streche som skúsil a bola „tichá“. 84m naskladaných na obvode 56m… Fakt som bol smutný z výsledku, ale bola to iba skúška či to pôjde. Môj predošlý end-fed 42m dipól išiel neporovnateľne lepšie. Porovnával som ich proti sebe… Momentálne mám pri okne izolovaný prechod cez stenu dnu na tuner a vonku dipól 2x41m. Neviditeľný 0,3mm lakovaný drótik hodený do stromov. Na príjem to bohate stačí na všetky pásma. Na jar, prípadne až kúpim konečne tcvr, skúsim nahradiť dipól delta/quad loopom kotveným do proťajších stromov. Výška ant je a bude cca 15-18m nad zemou. Hádam to bude frčať.
  Momentálne iba počúvam s lacným SDR-kom.
  Každopádne dám vedieť až postúpim o krok ďalej.
  73 de OM6ADP
  Ľubo

Zobrazuje sa 7 príspevkov - 1 až 7 (z celkového počtu 7 )
Odpoveď na: Rada s konštrukciou HF antény
Vaše údaje:
78 − = 71