Rádioamatérske skúšky

Domov Diskusné Fóra CQ HAM fórum Iné Rádioamatérske skúšky

 • This topic is empty.
Zobrazuje sa 8 príspevkov - 1 až 8 (z celkového počtu 8 )
 • Autor
  Príspevky
 • #11344 Odpovedať
  Yahoo Bot
  Člen

  Ako v súčasnej dobe prebiehajú skúšky na triedu N, vyplňujú sa testy alebo je to ako pri maturite? Na stránke TUSR som o priebehu skúšania niečo našiel, tak len pre upresnenie. Ďakujem.

  #13879 Odpovedať
  Anonymný
  Návštevník

  Sú tam 3 stanovištia, ktoré postupne obchádzaš (technika, prevádzka, predpisy). Na každom stanovišti dostaneš 5 otázok, ktoré si zapíšeš na papier a máš cca. 15-20 minút na prípravu. Potom odpovedáš ústne, je to taký dialóg so skúšajúcim. Na každom stanovišti dostaneš hodnotenie prospel/neprospel. Aby si úspešne zložil skúšky musíš mať 3x PROSPEL. Celá skúška trvá jednému cca. 1,5-2 hodiny, podľa toho koľko vás tam bude a ako vám to pôjde (hi)

  Dušan
  OM7TW

  #13880 Odpovedať
  Yahoo Bot
  Člen

  Fajn, takže už len študovať a ktorej oblasti venovať extra pozornosť?

  #13881 Odpovedať
  Anonymný
  Návštevník
  #13882 Odpovedať
  Anonymný
  Návštevník

  Na stránkach http://www.hamradio.sk v sekcii „Pre začínajúcich“ naozaj nájdeš všetko čo potrebuješ (tie linky, čo poslal vyššie aj RADAR), ale z toho už treba vedieť naozaj všetko, lebo tam je už urobený výcuc z rôznych zdrojov, takže to viacej neredukuj (!)
  Treba vedieť všetko aj nejaké základy z elektrotechniky (Čo je anténa ? Čo je indukčnosť ? atď.), hoci študuješ napr. medicínu, či ekonómiu. Treba vedieť aj predpisy a treba vedieť aj prevádzku.
  Ak skúšajúceho posledne naozaj niečo nasralo (robil som „E“, teraz posledne 5.10.2012), tak to bolo, keď adepti na „N“ nevedeli ani len slovenskou hláskovacou tabuľkou vyhláskovať kúsok textu z novín (!)
  Samozrejmosť sú Q-kódy, skratky a prefixy, tomu sa tam nevyhneš. Prefixy netreba nejaké divočiny v Tichom oceáne, stačia okolité štáty a veľké štáty (USA, Rusko, Japonsko atď.)
  Tí skúšajúci sú normálni ľudia spomedzi nás rádioamatérov, takže je to skôr priateľský dialóg než nejaká snaha ťa potopiť, či ponížiť, ale zasa niečo vedieť musíš a aj ty budeš mať potom z tej skúšky dobrý pocit (hi)

  Tak veľa zdaru !

  Dušan
  (OM7TW)

  Na tie základy elektrotechniky je dobrý tento materiál:
  http://www.ok1kjv.wiracom.cz/zdroje/pozadavky_ke_zkouskam_radiovych_operatoru.pdf

  #13883 Odpovedať
  Yahoo Bot
  Člen

  Tak to vyzerá rozumne.

  #13884 Odpovedať
  blankom3cvv
  Člen

  Nairamil, v každom prípade doporučujem navštíviť nejakú klubovú stanicu, alebo aspom rádioamatéra. Rýchlejšie pochopíš celú problematiku a budeš mať manej problémov pri skúškach. Alebo ak sa objaví niečo podobné na internete tak sa tam prihlás

  RÁDIOAMATÉRSKY KURZ V BRATISLAVE
  Máme tu opäť jeseň, čo je obdobie, kedy Rádioklub STU OM3KFF opäť otvára kurz pre všetkých, čo sa zaujímajú o rádioamatérstvo a chcú sa pripraviť na skúšky na triedu N alebo E. Kurz je otvorený aj pre tých, ktorí si chcú zvýšiť svoje operátorské alebo konštruktérske zručnosti alebo jednoducho len navštevovať rádioklub a stretávať sa s ľuďmi s podobnými záujmami. Kurz bude prebiehať každý štvrtok od 18,00 hod. a povedú ho skúsení lektori Jozef OM5CD a Ondro OM4DW. Prvé stretnutie záujemcov je vo štvrtok 4.10.2012 o 18,00 hod. Rádioklub OM3KFF sa nachádza na bratislavskom vysokoškolskom internáte Mladosť, bloky AB a jeho antény sú viditeľné zo širokého okolia. Pre uľahčenie orientácie bude zraz záujemcov pred vrátnicou blokov AB o 18,00 h. Kontakty: http://www.om3kff.sk, e-mail: ondrej.briatka@gmail.com, tel.: 0911 267 504.

  #13885 Odpovedať
  Yahoo Bot
  Člen

  Vďaka za radu

Zobrazuje sa 8 príspevkov - 1 až 8 (z celkového počtu 8 )
Odpoveď na: Rádioamatérske skúšky
Vaše údaje:
18 + = 25