Rusenie a plazma

Domov Diskusné Fóra CQ HAM fórum Krátke vlny Rusenie a plazma

 • This topic is empty.
Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 16 )
 • Autor
  Príspevky
 • #11296 Odpovedať
  Anonymný
  Návštevník

  Mam pomerne dosť veľký problém, ktorý sa ale určite netýka len mňa. Susedia v paneláku si kúpili nove TV plazmy. Vždy, keď to zapnú (od 08:00 do 22:30) sa na KV pasme ozve šum tak 5S. Všetko ostatne zanikne a rádiostanica u mňa je nepouziteľná.
  Chcem sa opýtať, či ma niekto s týmto tiež skúsenosť a ako to najlepšie odrušiť tak, aby som sa nemusel sťahovať na samotu a naďalej sa venoval rádioamatérstvu z domu…

  #13442 Odpovedať
  om5na
  Člen

  @rio wrote:

  Mam pomerne dosť veľký problém, ktorý sa ale určite netýka len mňa. Susedia v paneláku si kúpili nove TV plazmy. Vždy, keď to zapnú (od 08:00 do 22:30) sa na KV pasme ozve šum tak 5S. Všetko ostatne zanikne a rádiostanica u mňa je nepouziteľná.
  Chcem sa opýtať, či ma niekto s týmto tiež skúsenosť a ako to najlepšie odrušiť tak, aby som sa nemusel sťahovať na samotu a naďalej sa venoval rádioamatérstvu z domu…

  Nanešťastie je to globálny problém….
  http://www.youtube.com/results?search_query=plasma+tv+qrm+radio&aq=f

  Najúčinnejšie riešenie je prehovoriť susedov aby obmenili plazmu na LCD TV … 😥

  #13443 Odpovedať
  blankom1aeg
  Účastník (Participant)

  Tiez s tym mam problem. Aktualne pouzivam dipol na 80m a „sumenie“ niekde medzi 5 az 7S na 80m. Na dalsich pasmach mam uz relativny klud. Potom az nad 15m mi robi zase problem LAN na niekolkych desiatkach kmitoctov v ramci 15m a 10m. Problemom nie su len plazmy ale aj nabijacky na telefony, adaptery k laptopom a vsakovake ine spinane zdroje.

  Sam mam minulorocnu plazmu a od vyrobcu bol pribaleny napajaci kabel s pevne umiestnenym feritovym odrusovacim jadrom, dalej bol pribaleny maly toroid na odrusenie LAN kabla do TV. Pre pripojenie do STA pouzivam VF kabel co ma original ferity na oboch koncoch. Taktiez mam komplet prerobenu elektrinu na TNS v celom byte. Vysledok je ten, ze moja plazma ma nerusi, skusane nad ranom. Neviem si ale predstavit lietat po susedoch a odrusovat… Taktiez staci aby sa niekto novy nastahoval, alebo vymenil TV a je to opat v….

  Co ale planujem skusit je vymena symetrickeho dipolu za deltaloop, podla zahranicnych for je loop o dost oddolnejsi voci lokalnemu ruseniu.

  Dalsia moznost je zriadenie si remote RX, pripadne SDR v nejakej radiovo kludnejsiej oblasti.

  #13444 Odpovedať
  Anonymný
  Návštevník

  Noo, tak to je super nápad. Najprv navštívim okolitých susedov a postupne budem zistovat, kto ma ruší a pokúsim sa ich nahovoriť aspoň na toroidy. Ešte mi nejaké zostali zo starých PC tak ich porozdávam… Dúfam, že s kladným výsledkom.

  #13445 Odpovedať
  Anonymný
  Návštevník

  Rio, neber to tak pacifisticky. Možno to poriešiš aj u seba doma. Ja osobne bývam na 8. poschodí 9. poschodového paneláku a dosť aktívne pracujem na všetkých KV pásmach. A ešte som nemusel ísť odrušovať žiadneho zo susedov, aby mi nerušil príjem. Dokonca v mojej vlastnej obývačke môže byť zapnutý 106cm plazmový televízor. Na základe vašej predošlej diskusie som to skúšal v raňajších hodinách, keď je väčšina KV pásiem tichá a základná úroveň šumu z pásiem sa na mojej K3 pohybovala niekde na S2-3. Sedel som pri RIGu, prechádzal z pásma na pásmo a moja polovička na môj povel zapínala a vypínala televízor v obývačke. A vždy sme počkali, až do rozsvietenia obrazovky. A môžem povedať, rozdiel v šume 0. A to mám nad strechou ponad celý panelák 84m dlhú Windomku. Čiže cez ANT to neprichádza. Tak ako už Tono OM1AEG naznačil to rušenie sa šíri po sieti. Prečo to u mňa neprejde ani po napájacej sieti, vysvetlím.
  My všetci sme viac menej do nejakej hĺbky elektrotechnici. Dokážeme si kadečo postaviť a dokážeme tiež čítať schémy a chápať z nich funkciu zariadení. No často, keď sa jedná o ten prvý a triviálny krok, náš tzv. HAMSHACK, tak sa často správame až diletantsky. 99% úvah sa sústreďuje na otázky:“Aký RIG a akú ANT budem mať?“ A keď sa tieto dve veci u nás doma konečne stretnú, tak rýchlo, rýchlo zastrčiť niekde do steny a poďme ho na DX! Len veľmi málo ľudí uvažuje nad schémou zapojenia domových rozvodov 230V a hlavne svojho HAMSHACKU!
  Hlavne v starších panelákoch si treba uvedomiť, že zásuvkové obvody sú káblované v 2 žilovom prevedení, kde pracovný nulový vodič (tečú ním všetky pracovné prúdy aj vášho zariadenia a aj všetkých spotrebičov pred a za Vami zapojených v línii zásuviek na vetve) je aj vodičom zemniacim, od ktorého by sme my očakávali, že aspoň ako tak nám splní úlohu nulového zemného potenciálu. Ale to je len utópia. Predstavte si schému, že na vetve v zásuvke niekde pred Vami a lebo za Vami, máte zastrčený Váš televízor a do jeho anténnej zdierky zase koaxiál pre prívod TV signálu. Je jedno, či ten koaxiál ide do rozvodov STA alebo káblovky, v každom prípade na ten istý rozvod je pripojený aj susedov „plazmový televízor „! Prepojené všetko a všetci so všetkým = ideálna cesta pre príjem rušivého šumu.
  Ďalšia alternatíva je, že aj HAM chce mať doma pekný veľký plazmový TV. Tu si treba vždy uvedomiť, že v ktorom bode sa náš napájací bod HAMSHACKU v tej schéme nachádza? Ako základný východzí bod berme náš bytový ističový rozvodný panel, kde môžeme ešte ako tak hovoriť o dobrej „0“. Z tohto bodu existujú tri základné schémy pripojenia: 1. Sme pripojený na sérii zásuviek s rôznymi pripojenými spotrebičmi niekde medzi týmto nulovým bodom a rušenie produkujúcou plazmou. 2. Sme pripojený na sérii zásuviek s rôznymi pripojenými spotrebičmi niekde za rušenie produkujúcou plazmou, čiže medzi ňou a koncom vedenia. 3. Sme niekde na inom zásuvkovom obvode od bodu „0“, na ktorom plazma nie je pripojená. V každom z týchto prípadov sa bude rušivý vplyv prejavovať ináč. A čo je podstatné, tak isto aj vplyv prevádzky nášho TX zariadenia na ostatné zariadenia v dome! Najlepším riešením je napájanie podľa bodu 3 a to ešte tak, že tá bočná vetva slúži len na napájanie našej „svätyne“. A nešetriť na prierezoch káblov!
  V roku 2005 som vykonával rekonštrukciu novo nadobudnutého bytu a už vtedy som v týchto intenciách robil aj rekonštrukciu elektro inštalácie. Od stupačkových rozvodov a elektromeru v schodisku som vymenil bytovú prípojku, kde nulový vodič je 2x10mm2. Od bytovej ističovej rozvodnice sú všetky zásuvkové okruhy ťahané výhradne v 3 žilovom zapojení (pre tých bez elektrotechnickej kvalifikácie, že okrem fázového vodiča je tam jeden nulový-pracovný, čiže pre výkon odoberaný zo zásuviek a jeden zemniaci-ochranný, spojujúci kostry všetkých pripojených zariadení, ale cez ktorý netečie žiaden záťažový prúd). Do hamshacku mám úplne samostatnú prípojku s pracovnou nulou 10mm2 a ochrannou (zeleno žltá) 2×10 mm2. A čo je ešte potrebné pripomenúť, že ako hlavný bytový prívod, tak aj prívod k mojej svätyni, všetko je bohato „ozdobené“ zacvakávacími feritmi. Držal som sa zásady: “Nič, čo si neželám, nesmie po tomto vedení ani odo mňa von a ani ku mne dnu!“
  Pozor si treba dať tiež na to, aby ani iný spotrebič v hamshacku, ktorý sa môže galvanicky stretnúť so zariadeniami na našom stole, nebol napájaný z iného bodu napríklad pôvodnej zásuvky v stene. Tiež som spravil tú chybu a mal z toho problém. Cez PC a router sa mi stretlo spojenie mojich zariadení na stole, so setup boxom a TV zapojeným do zásuvky v stene, ktorá fungovala na pôvodných rozvodoch. A spôsobovalo mi to problémy pri DIGI prevádzke. Toľko k zapojeniu nášho pracoviska k napájacej sieti.
  No a než som na jar v roku 2006 začal stavať antény na streche domu a než som po prvý krát stlačil kľúč, tak tak isto všetky moje napájacie koaxy a tiež koaxy a káble systému STA boli bohato ozdobené feritovým materiálom. A musím odklepať, do dnešného dňa som nemal jediný problém s rušením a to ani jedným smerom.
  Je mi jasné, že v už zariadenom a obývanom byte, sú určité veci nerealizovateľné podľa môjho vzoru. No treba spraviť maximum pre to, aby sme mali vlastný prívod z čo najbližšieho bodu k HDS, nešetriť na prierezoch káblov a kvalitne ich odrušiť!

  #13446 Odpovedať
  Anonymný
  Návštevník

  blank

  blank

  Ja používam túto zásuvku, kúpil som ju už dávnejšie v Metre.

  Vilo, OM3CAQ

  #13447 Odpovedať
  Anonymný
  Návštevník

  pre OM5CD, Dakujem za vysvetlenie, teraz uz je asi neskoro zacat prerabat elektrinu, ked uz byvam v novom byte, no na toto budem pamatat, ked sa budeme stahovat. Urcite si pridam zo par feritov na privodne kable no skusim aj odrusovaci filter, co mi ukazal OM3CAQ. Dakujem vsetkym za rady, dufam, ze to pomohlo nielen mne ale aj dalsim, co maju problem s rusenim.

  #13448 Odpovedať
  Anonymný
  Návštevník

  Vilo, to je úžasné. S takou predlžovačkou som sa ešte nestretol. Konštruktér bol buď HAM alebo mal takého suseda!!! 😆
  Keby niekoho taká predlžovačka zaujímala, mám možnosť nakupovať priamo z centrálneho skladu firmy HAMA za VO ceny.

  #13449 Odpovedať
  Anonymný
  Návštevník

  Zdravim, ja mam ten isty problem. Byvam v bytovke, na streche OCF dipole na 80m, dost casto sa okolo 3.7MHz vyskytne rusenie S8-9 a proste sa toho neda zbavit, aj ked necham rig na baterke (ft817), tak to tam je. Minule som s VX7 naladenou na 3.7MHz behal po bytovke a to rusenie je na kazdom kovovom objekte, ci je to elektricka skrinka alebo zarubna, podla mna mozem aj 10kg feritu dat na kable, aj tak to nepomoze.
  Brat OM5AMX ma zasa problem v panelaku, ze niektore vchody maju vytah s menicom, ktory je pocut na 80m.
  Riesenie je prestahovat sa alebo si spravit E-cko a ist aspon na 40m 🙂
  Este mi napada, ze by som skusil ci je rusenie na antene priamo na balune, potom budem chodit vysielat na strechu/povalu 🙂

  #13450 Odpovedať
  blankok1xr
  Člen

  Ahoj, já s ní mám ten samý problém. Samozřejmě mi odešla CRT TV v neděli tak jsme museli do marketu pro jinou. Jako naschál jsem nanašel liškový TX 80m a blb prodavač mi nepůjčil ani tranzistorák a rodina mne ukecala na plazmu Philips která se jim líbila. Že mi pracky neupadly a my ten krám dotáhli domů. Na 80m skřeky po celém pásmu, S-metr na devítce,
  160m to samé až od 40m nahoru to sice nelyším, ale šum je zvýšený i tam. Pokus s napájením TRXu z AKU dopadl stejně. Bohužel jsem byl líný ten krámveliký cpát do auta a jet ho vrátit. Naštěstí mám tolerantní manželku a když chci vysílat tak TV vypne. Bydlím v rodinném domku sousedy daleko od baráku, takže nehrozí panelákový mumraj od všch možných a nemožných nabíječek telefonů atd. A až plazma klekne tak jede do tříděného odpadu a šupem. Samozřejmě jsem otevřel druhý den krabici v hamšeku a vypadla na mně liška. Zákon schválnosti. Mít ji na prodejně, tak mi ten šmejd neřekročil práh baráku. Nebyla zrovna nejlevnější. Jinak dostala už dávno místo 230V 400V a byl pokoj.

  #13451 Odpovedať

  Nechcel som zakladat novu temu tak to davam sem. Byvam v rodinnom dome a z casu na cas (vacsinou cez tyzden) mam ten maly ssb usek 15m pasma pre N triedu uplne zaruseny (+20 az +40db). Vzdy to trva cca 5-30 minut potom to prestane. V dome som vypol vsetky spotrebice, odpojil vsetky dobijacky ale nepomohlo. V okoli su len rodinne domy kde su v tom case vacsinou ludia v praci. Netusi niekto co by to mohlo byt? Video prikladam:

  http://youtu.be/08WEmrymu8M

  Dakujem
  Marian
  OM5ARI

  #13452 Odpovedať
  om5na
  Člen

  To: OM5ARI

  Ahoj Marian,

  podľa parametrov signálu z videa ide o signál zo záhorizontálneho rádiolokátou (OTHR) s takýmito parametrami:
  – šírka pásma: cca 20 kHz
  – počet impulzov za 1s: 50s (perióda 20ms)

  Mimochodom nemáš v tej miestnosti aj nejaké kukačkové hodiny ???

  73, Dežo OM5NA

  #13453 Odpovedať

  Dik za vysvetlenie, chvilu som nechapal tym kukuckovym hodinam az ked som si to video par krat pustil. Tie tu naozaj nemam, to bola nejaka zvlastna kombinacia zvuku 🙂

  OM5ARI
  Marian

  #13454 Odpovedať
  Anonymný
  Návštevník

  Nechcem byt svina, ale ono to rusenie funguje aj na opak…
  Mal som v novom byte novu trubu vstavanu a tato mala hodiny a casovac z displayom.
  Samozrejme, ze v novostavbe som mal zakomponovane od zaciatku stavby vsetky rozvody uplne sam spravene, zvlastna trubka v podlahe az na strechu na koax. pre anteny atd..
  rozvod 220V do vsetkych zasuviek dokonca tienene, ale stalo sa, ze…
  Po instalacii istej rury sa zacalo sirit rusenie na 80m..
  Kedze som experimentoval z malymi kratenymi antenami na terase a roznymi loop antenami zo silnym polom, vysledok sa dostavil.
  Po jednom zaklucovani presne na rusiacom kmitocte sa ozvala rana a hodiny v trube zhasli.
  Odisiel zdroj. Nahradeny bol miniaturnym trafom, rusenie zmizlo.

  Rovnako sa zachovala nabijacka Nokia z noveho telefonu, ked som zaklucoval na balkone antenu 2m loop presne na kmitocte kde bol rusiaci peak… Aj som sa zlakol, ale vyhodilo poistky.

  Najhorsie som takto ulovil „cestujuce“ rusenie na 20m, kedy som cakal az pojde bzucanie okolo…
  Odporucal sa ventilator 24V v chladnicke..

  Nieje to sice navod, ale jedno z nahodnych rieseni, alebo debugovania problemu.

  #13455 Odpovedať
  blankom1aeg
  Účastník (Participant)

  Ron, pobavil si 🙂

  Ja som si tiez robil hon na lisku, obcas sa mi objavilo rusenie od 160m po 20m za 9+ na deltaloopa, tak som skusal smyckove anteny, feritky a behat po dome ale nic nepomahalo, nevedel som to lokalizovat, nakolko toto rusenie vyzarovalo uplne vsetko od kablov, blaskozvodu, radiatorov az po armaturu v paneloch. Obcas trvalo rusenie hodinu, obcas pol dna. Nakoniec som to vyriesil zapnutim kv prijimaca ku ktoremu som prilozil LPD vysielacku a postupne vypinal istice byt po byte a pocuvanim ci zmizlo. Najdlhsie trvalo pokial som kazdemu susedovi vysvetlil co riesim, ze si maju vypnut korektne PC / TV… Zo 74 bytov to bol byt 72 🙂 Formulka hladam zdroj iskrenia, co by mohla byt zle dotiahnuta zasuvka s nasledkom poziaru vcelku zaberala a nebol so susedmi problem 🙂

  Rusil univerzalny zdroj znacky Marathon pripojeny k netbooku, pan sused zlikvidoval povodny napajac a pripajal bez konektora a feritu toto rusitko do svojho NB systemom hnedy drot do dierky a modry do kruhu, DC snura samozrejme netienena. Dostal iny zdroj od IBM na pozadovane napatie a je ticho. To preco som to nevedel lokalizovat bolo ze to bola dorabana elektrina prechadzajuca dvoma poschodiami s velkou dlzkou cez vela murov blizko rozvodov vody .

  Co ma dorazilo najviac, tak rusiaci sused vedel, ze ten zdroj rusi, nakolko ho nemohol pouzivat, ked mala sestra vedla zapnute VKV radio…

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 16 )
Odpoveď na: Rusenie a plazma
Vaše údaje:
5 + 1 =