Rušenie rádioamatérskej prevádzky na 80 m pásme

Domov Diskusné Fóra CQ HAM fórum Krátke vlny Rušenie rádioamatérskej prevádzky na 80 m pásme

 • This topic is empty.
Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 17 )
 • Autor
  Príspevky
 • #11479 Odpovedať
  blankAnonymný
  Návštevník

  Srdečne zdravím všetkých rádioamatérov a dovoľujem si predniesť do rádioamatérskeho fóra problém, s ktorým sa už dlhú dobu užívatelia v SSB časti 80 m pásma stretávali a aj stretávajú.
  Problém spočíva v dlhodobom – niekoľkoročnom úmyselnom rušení rádioamatérskej prevádzky na tomto pásme. Rušenie spočíva vo vysielaní rôznych pazvukov pochádzajúcich z elektronických hračiek, vydávaní modulačných pokusov typu bubu a najnovšie aj telegrafie, resp. pokusu o tento druh prevádzky. Je predpoklad, že sa jedná o jedného, maximálne dvoch jedincov, ktorí túto svoju obľúbenú činnosť vykonávajú už od skorých ranných hodín a vydržia s tým celé hodiny. Viacero rádioamatérov tento pretrvávajúci problém nahlásilo na kompetentných miestach, ktoré majú pod dohľadom kmitočtové spektrá, odpovede ani pozitívneho výsledku sme sa zatiaľ nedočkali. Bolo aj niekoľko pokusov rádioamatérov rušičov zamerať, bohužiaľ zatiaľ nie je medzi nami v tomto smere patričná spolupráca. Rušič či rušiči evidentne k svojej činnosti používajú kvalitné a výkonné zariadenia a plno rozmerové antény, čomu zodpovedá sila ich vysielania. Budeme mať snahu toto riešiť? Jeden smer zdroja rušenia bol zameraný niekoľkými rádioamatérmi, bohužiaľ všetky merania boli urobené prakticky v jednej línii – B.Bystrica – Trnava. Chýba zameranie z boku tejto línii, nájde sa niekto?
  A ešte jeden poznatok: Rušič či rušiči reagujú svojim prejavom hlavne na dlhotrvajúce debaty niektorých rádioamatérov o činnostiach, ktoré nesúvisia s rádioamatérskou činnosťou, táto problematika bola už pred časom spomínaná, bohužiaľ na to podaktorí už zabúdame. A to je akýmsi magnetom pre činnosť už spomínaných kvákačov na 80 m pásme. Zamyslime sa prosím nad týmto čo tu píšem. Aj ja, čo píšem tieto riadky občas hovorím na pásme o veciach, ktoré by patrili do telefónu či na skype, ale to kompenzujem dlhoročnými stretnutiami rádioamatérov na Drozdove, ktoré organizujem 🙂 a organizovať budem…

  Karol, OM5KP, Jedľové Kostoľany

  #14854 Odpovedať
  blankom3tix
  Člen

  Karol, som velmi rád, že si napísal sem toto, lebo aj mna už to doslova sere, táto bezmocnosť, čo sa deje na osemdesiatke ráno.
  Už dost dlhú dobu pravidelne počúvam ranný krúžok, ked sa zobudím skoršie, počúvam český meteo krúžok a následne 3756.
  Mnoho ludí ani nepoznám, len po značke a po hlase, ale velmi mi spríjemnujú skoro každé ráno pri kávičke a cigaretke.
  Ale to, čo sa tam deje poslednú dobu, to už sa nedá počúvať. A názory niektorých sú, že netreba si toho všímat. Ale ja mám práve opačný názor, už je najvyšší čas si toho všimnúť a niečo s tým treba aj urobiť.
  Mám obrovskú úctu k Vám, starým pánom, a bohovsky mi to zdvíha adrenalín takéto chrapúnske rušenie ranných pozdravov a debát.
  Sám sa snažím nejakým sposobom to identifikovat, či už lokalne odpočúvanie cez RX, alebo SDR v OE, SP či OK. Je to velmi tažko, lebo vieš, že ked to na pásme ide, tak to ide aj s 5 Watmi a všade po skoro celej EU.
  Moj názor na to je, že máme, teda dúfam , dost prijatelné zastúpenie na TÚ(ing.Vavro) a treba to riešit už ako rušenie telekomunikačnej služby. A následne, až by sa podarilo páchatela odhaliť, aj exemplárne potrestanie dosť mastnou pokutou, prípadne rozbitie papule, vybitie zubov a rozkopanie vajec tomu hajzlovi.
  Za seba ti mozem povedat, že tuna na Starej Turej to nie je lokalny signál, a je na úrovni Vás ostatných diskutujúcich.
  Nie je to VKV, úroven aj smer je velmi tazko zameratelný a naozaj neviem, ako by sa dalo toto identifikovat a odhalit.
  Drzim palce, nech sa to podarí, a Vás všetkých, Teba, Vila, Doda, Tiborov a ostatných, na ktorých si teraz nespomeniem, nech počúvame ešte hodne dlho a bez rušenia.
  73om3tix

  #14855 Odpovedať
  blankom3cvv
  Člen

  Tam bude dosť problém. Snažím sa to napísať nezaujate. Povoľovacie podmienky nie sú dodržiavané na tejto frakvencii. Ak aj bude nejaká kontrola vykonaná, tak najprv si všimne, že sa nedávajú značky pri spojeniach, spôsob komunikácie, predmet komunikácie a iné a až potom začne riešiť nelegálne vysielanie.
  Rušiteľa je treba ignorovať, ako by tam nebol a nie mu dávať reporty, typu zmizni, robí ti to dobre a podobne. To je to na čo on čaká.
  Čo sa týka lokalizácie tohto piráta, tak tam bude trocha problém. Je treba počas zamerania dodržať rádiový kľud a tých pár sekúnd bude pre niektoré stanice obrovský problém. A aj ak by sa podarilo nejaké zameriavanie vykonať, podľa predpisov mu do bytu nesmiete v kročiť. Ale skúsiť by sa to mohlo s rádiami na hon na líšku, prípadne by ROBáci pre nás niečo mohli spraviť. V minulosti sme im dosť pomohli a de fakto sme im zachránili túto disciplínu.

  #14856 Odpovedať
  blankAnonymný
  Návštevník

  @om3tix wrote:

  rozbitie papule, vybitie zubov a rozkopanie vajec tomu hajzlovi.

  Hehehe!!! Pekne to je napisane, dobre som sa zasmial!!! 😀 😀 😀

  Dusan OM3CVV ma ale asi pravdu. Najlepsie by asi bolo poziadat o pomoc ROBkarou. Oni maju na to zariadenie a vedeli by ako na to.

  Marian VE3VEE

  #14857 Odpovedať
  blankom3tix
  Člen

  Marian, napisal som to trocha agresivnejsie, ale vystizne. Ved aj hocikde v parku na lavicke, alebo pri pive, keby prisiel takyto blbec medzi diskutujucich kamaratov a bol by otravny a toto si dovoloval, tak urcite by dostal po drzke a kopanec do zadku.
  A na pasme rano v kruzku uz padaju od nervozity a bezmocnosti aj ovela hrubsie nadavky, ale ani sa necudujem, ze niekto vybuchne.
  A ze sa predebatovavaju v kruzku rozne temy a obcas niekto nema zapnute stopky, aby dal znacku, tak v tom vidim najmensi problem. Proste ti chlapi sa poznaju uz desiatky rokov a stretaju sa tam kazde rano, tak sa nemozu bavit len o pocasi a o tom, kto ma aku antenu a radio, proste niekedy sa tema zvrtne, ale nepocul som tam nikdy nic strasneho a neludskeho.
  A na margo toho, ze nam pomozu ROBkari, tak to mozete vsetci cakat HI…
  Uz si viem zivo predstavit, ako kazdych 30 km v rastri su rozmiestneni a zameruju do mapy smer rusenia. To je tazka utopia.
  ROBkari su podla mna na to, aby mohlo kryt SZR spinave kradnutie penazi, ktore nam vsetkym radioamaterom kazdy rok prideluje Ministerstvo skolstva, vedy, vyskumu a sportu. Konkretne na tento rok 67 240 tisic Euro. Kde sa stracaju tieto peniaze? Ako nam pomaha SZR? Kolko vznika novych klubov? Kolko TRXov a anten pre kluby bolo zadotovanych z tychto penazi?
  Za to mohla byt minimalne QSL sluzba gratis pre vsetkych. Ale SZR je bez hanby pytat od starych dochodcov kopu Eur za par listkov a pritom prehajdakat tolke tisice, nevedno kam! FUJ!
  73om3tix

  #14858 Odpovedať
  blankOK8ZAG
  Účastník (Participant)

  Zdá sa mi, že Karol vo svojej výzve chce riešiť dôsledok a nie príčinu. V podstate súhlasím s OM3CVV. Je mi jasne, že v krúžkoch niekedy nie je možné dodržiavať všetko presne a striktne ako hovoria povoľovacie podmienky. Ak sa niekto posťažuje na zdravie, prípadne čo ho trápi beriem, tiež som dôchodca. Ale ak sa začnú hádky pre politiku alebo náboženstvo to už je priveľa a do toho Jano, Jožo, Fero, Bonifác začnú hovoriť naraz bez call, niekoho to vydráždi a začne robiť to čo robí. Ale určite ho týmto neospravedlňujem. Preto si myslím, že treba riešiť príčinu tohto stavu.

  #14859 Odpovedať
  blankok1uhu
  Člen

  Pánové, nechci Vám brát vítr z plachet, ale jakožto dlouholetý, v dobách ještě bolševických honec lišky (u nás sa kradnú ministerské peniaze inakšie, ako cez ROB), jsem se několika takovýchto vyhledávacích výprav zúčastnil. Ve všech třech případech jsme zdroj rušení dohledali, až ke konkrétní anténě.

  Jednalo se o
  — 1. zhovadilého puberťáka
  — 2. zneužití pásma 2m bezpečnostní agenturou (PCO)
  — 3. provoz linky RDM při vojenském cvičení

  Výsledky?

  ad 1) Věc skončila u soudu, ale nikoli za neoprávněné užívání radiového spektra, ale za údajné vyhrožování fyzickým napadením a za údajné narušení domovní svobody. Díky rozumnému soudci a vstřícnému postoji pracovníků ČTÚ nakonec do ztracena, ale paradoxně hrozilo, že obviněnými nakonec budeme my.

  ad 2) Dohledána anténa na střeše obecního úřadu, předáno ČTÚ … bububu bez pokuty, starostenská mafie.

  ad 3) Vyřešeno na místě díky tomu, že velitel příslušného spojútvaru byl i radioamatér. JInak prý bez šance.

  Obávám se tedy, že i kdybyste toho pitomce dohledali, vysměje se Vám přes plot a Vás to stálo jen čas, práci, benzín a nervy.

  #14860 Odpovedať
  blankAnonymný
  Návštevník

  uhu … moja osobna skusenost s pracovnikmi vtedy TUSR, zavolal som ich na rusenie miesntou kabelovkov nakolko podnikatel ladil kde mal volno Trafil sa do FM casti 2m bandu . Chalani z TUSR prisli , skontrolovali ci mam vsetko ok a presli pomerali skontatovali a vyjadrili sa, vsetko tak ako malo byt nestranny voci nikomu, vsetko objektivne. Prisli na to, ze on sice neporusuje normu ale je len o kusok pod ale aj tak tam nema co robit a mne odporucili nejake zmeny na zariadeni a potriasli sme si rukami a odisli .. do par dni rusenie zmyzlo takze oslovili aj podnikatela ..

  #14861 Odpovedať
  blankAnonymný
  Návštevník

  @om3tix wrote:

  Marian, napisal som to trocha agresivnejsie

  73om3tix

  Palo, ja som moj koment nemyslel ako kritiku, ale naopak. Ja nemam moznost komunikovat po slovensky casto a take cosi co si Ty napisal som uz viac nez 30 rokou nepocul, tak ma to skutocne velmi zabavilo, LOL 😈 😈 😈

  Marian VE3VEE

  #14862 Odpovedať
  blankAnonymný
  Návštevník

  Tomu neverim, ze v Kanade ludia nepouzivaju expletiva….

  It’s a stone’s throw from the States. Sure something must spill across the border.

  #14863 Odpovedať
  blankAnonymný
  Návštevník

  Naco tu ten blbec dava tie duchaplne vygrci po americky ?? si mysli, ze je nieco viac ci co .. chuj !!!

  #14864 Odpovedať
  blankok1uhu
  Člen

  @OM4TW wrote:

  … si mysli, ze je nieco viac ci co …

  Myslí.

  #14865 Odpovedať
  blankAnonymný
  Návštevník

  mi pana e kon jaki tawa sina mute.

  mi pilin ala e ni: mi suli en sina mute li lili.

  mi pilin e ni: sina mute li ike. ni li toki mi ali.

  Pokial ide o otazku rusenia,tiez som si vsimol, z niekto usilovne prevadzkoval digi mod mimo segmentu kam patri. Alee to len na okraj. Ja uz nechcem nic riesit, najmae tu nie.

  #14866 Odpovedať
  blankAnonymný
  Návštevník

  napadlo ma nieco ale nemozem to pisat .. spodina a zumpa ako ty mi za to nestoji .. cmuk

  p.s. urob nam prosim radost a prestan sa nazyvat radioamater …

  #14867 Odpovedať
  blankAnonymný
  Návštevník

  NO CO JE NORKO , KDE SI ? SURIKATA NEVYLIEZA KED CITI NEBEZPECENSTVO ???

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 17 )
Odpoveď na: Rušenie rádioamatérskej prevádzky na 80 m pásme
Vaše údaje:
39 − 30 =