SDR

 • This topic is empty.
Zobrazujú sa 3 príspevky - 1 až 3 (z celkového počtu 3)
 • Autor
  Príspevky
 • #11200 Odpovedať
  Anonymous
  Člen

  co to vlastne je ??

  #12842 Odpovedať

  SDR (Software Defined Radio) je kombinácia hardwarovej a softwarovej technológie v obvodoch rádiostanice.

  Napríklad jednoduchý prijímač obsahuje len pár súčiastok a potom sa signál privedie do zvukovej karty počítača. V počítači sa zabezpečí ďalšie zosilnenie, filtrovanie a demodulácia (prevedenie na počuteľný signál).

  Výhodou SDR je jednoduchosť a tým aj dobrá cena, slušné parametre a možnosť jednoduchého vylepšovania tým, že upgradujeme software.

  Nevýhodou je, že počítač nemá tak dobré ovládacie prvky ako rádiostanica. Navyše na dosiahnutie solídnych parametrov treba kvalitnú zvukovú kartu a pomerne výkonný počítač. A v neposlednom rade nie každý chce zadrátovať počítač.

  Existujú však aj kompletne hardwarové riešenie SDR rádiostaníc.

  #12843 Odpovedať
  Anonymný
  Návštevník

  V ideálnom prípade, by SDR príjmač obsahoval iba anténu (príp. vstupné prispôsobovacie obvody) a ďalej by signál prijatý anténou pokračoval do DSP, teda spracovával by sa po A/D konverzii v signálovom procesore už digitálne. Z toho vyplýva, že príjmač neobsahuje, klasicke obvody ako mf filtre, demodulátor, ALC a pod., ale všetko toto robí softvér. Jednoducho zmenou softvéru sa dá určiť či chcem príjmať signál AM, FM, USB, LSB, CW, ale aj digitálne druhy prevádzky ako PacketRadio, PSK31, RTTY, takisto softvérovo sa dá meniť šírka pásma, ale aj také funkcie ako Notch filter, redukcia šumu a pod.

Zobrazujú sa 3 príspevky - 1 až 3 (z celkového počtu 3)
Odpoveď na: SDR
Vaše údaje:
− 4 = 1