uzemnenie na samostane zemnenie alebo bleskozvod

Domov Diskusné Fóra CQ HAM fórum Technika uzemnenie na samostane zemnenie alebo bleskozvod

 • This topic is empty.
Zobrazujú sa 2 príspevky - 1 až 2 (z celkového počtu 2)
 • Autor
  Príspevky
 • #11354 Odpovedať
  Anonymný
  Návštevník

  Ahojte,
  som zaciatocnik, prehladal som internet a neni my to jasne. Potreboval by som poradit ohladom uzemnenia radiostanice +zdroja +PC. Mozem uzemnit radiostanicu k domovemu hromozvodu medenym vodicom pr 6mm alebo je lepsie urobit extra samostatne uzemnenie? Tym samostanym uzemnenim myslim zatlcenie zemniacej tyce, ktora by bola len pre zariadenia radiostanice. Radio mam umiestnene pri okne, cez stenu sa viem prevrtat, zem /zeminu/ mam cca 2metre od zariadenia, ktore chcem uzemnit. Bleskozvod mam cca 3m, tiez hned za stenou. Co by bolo lepsie? Ak by udrel blesk, nezvediem si v pripade uderu blesku do bleskozvodu vsetko do radiostanice? Ako to mate Vy ?
  dakujem za rady
  Robo
  om1acl

  #13933 Odpovedať
  om3cvv
  Člen

  Platí zásada, že všetko má byť zapojené do jedného okruhu, to znamená, že je najlepšie ak to je jeden zásuvkový obvod pokiaľ to výkonovo udrží. Ak nie, tak je potrebné spraviť jeden troj žilový hrubší kábel a z toho potom v hamšeku zhotoviť potrebné zásuvky. Kto tomu neverí, tak nech si zoberie dlhší hrubý káblik a voltmeter a premeria si rozdiel napätia pri stredných kolíkoch v jednotlivých zásuviek v byte.
  Norma STN priamo nezakazuje prepojiť zariadenie v byte na hromozvod, ale je tam riziko, že ak sa to vykoná, tak pri zhode nepriaznivých okolností blesk statika to máme v byte. V praxi sa na hromozvod musia pripájať iba vonkajšie kovové časti.
  Pokiaľ niekto má dojem, že potrebuje v byte niečo prizemniť, tak zásadne nech si zhotoví samostatný zemnič a nechá si ho premerať revíznym technikom.
  Uzemnenie antény, o tom tu už bola kedysi reč.

Zobrazujú sa 2 príspevky - 1 až 2 (z celkového počtu 2)
Odpoveď na: uzemnenie na samostane zemnenie alebo bleskozvod
Vaše údaje:
80 − = 79