Odpoveď na: spinanie cez internet / GSM

Domov Diskusné Fóra CQ HAM fórum Technika spinanie cez internet / GSM Odpoveď na: spinanie cez internet / GSM

#14016 Odpoveď

om2adp
Účastník (Participant)

Tak dnes web spínač z Bulharska dorazil a tu sú prvé skúsenosti:
Po pripojení k ethernetu a zapnutí 12V napájania som sa lokálne pripojil na web rozhranie spínača tak, že po zadaní adresy 192.168.1.199 (PC musí byť na tej istej podsieti!) sa po zadaní mena admin a hesla admin ukázalo web rozhranie ako na obrázku 1 http://depe.sk/foto/webrele/1.jpg Tu som si prepísal IP adresu na podsieť, ktorú používam ja, vrátane gateway. Port som nastavil na náhodnú hodnotu 8089.
Na routeri (192.168.2.1) som nastavil virtuálny server pre IP 192.168.2.20 na 8089, príchodzí port na 80 – pozri obr. 2 http://depe.sk/foto/webrele/2.jpg.
Používam server dyndns.org, preto som zadal jeho adresu do aplikácie na mobile – obr. 3 http://depe.sk/foto/webrele/3.jpg. Meno a heslo je admin a admin. Skúšobne je možné sa pripojiť aj z PC, zadať treba vášúčet.dyndns.org, potom príde výzva na meno a heslo (admin, admin) a dostanete sa do toho istého web rozhrania, ako pri lokálnom pripojení.
Je možné použiť aj free dyn DNS server, ako som písal vyššie, princíp je ten istý. Dôležité je nakonfigurovať ten virtuálny server vo vašom routeri na vami zvolený port (nemusí byť 8089, zvoľte si hociaký, radšej vyššiu hodnotu napr. 3000, max 65535).
V android aplikácií sa potom po kliku na Connect DNS objaví po pripojení k spínaču v tomto tlačítku (Ok) a už je možné spínač ovládať. Zopnutie relé je okrem rozsvietenej žiarovky na displeji telefónu obr.4 http://depe.sk/foto/webrele/4.jpg indikované aj LEDkou na spínači – obr.5 http://depe.sk/foto/webrele/5.jpg
Ja mám verejnú IP adresu, preto môžem použiť prístup priamo, bez DDNS. V aplikácií namiesto adresy DDNS napíšem túto IP, pričom nastavenie portov vrátane nastavenia virtuálneho servera je také, ako som popísal vyššie. To platí aj pre pripojenie z iného vzdialeného PC, stačí napísať do adresného riadku moju verejnú IP adresu a po zadaní mena a hesla sa dostanem na web rozhranie web spínača, odkiaľ sa tiež dajú ovládať relé.

Webrelé prišlo teda za pár dní poštou v bublinkovej obálke, bol tam priložený aj asi 1m dlhý UTP kábel (potešilo to). Vyhotovenie spínača je na profesionálnej úrovni.

Dušan om2adp