Domov › Diskusné Fóra › CQ HAM fórum › Technika › spinanie cez internet / GSM
- This topic is empty.
-
AutorPríspevky
-
OM4ASC
ČlenAhojte , chcel by som radu od skusenych technikov , potrebujem ovladat rele via internet pripadne GSM , podla toho do je jednuchsie a podla doby lacnejsie 🙂 malo by to zapinat zdroj k RDST. Dakujem za odpovede . Stefan OM4TW
om2adp
Účastník (Participant)Ahoj, Štefan,
ja si myslím, že robiť vlastnú konštrukciu je veľmi náročné, ako na vedomosti, tak na súčiastky. Podľa mňa je najefektívnejšie riešenie použiť stavebnicu, ktorých je na internete ozaj veľká ponuka, napr.
http://www.flajzar.cz/dalkove-ovladani-gsm/ pre GSM spínanie, alebo http://www.ebay.com/bhp/ethernet-relay-controller pre ethernet spínanie. To sú iba prvé dve linky, čo som našiel, určite nájdeš oveľa viac možností a aj s nižšou cenou.
Mne osobne sa najviac pozdáva tento:
http://www.ebay.com/itm/LAN-Ethernet-IP-2-Relay-board-Ethernet-2-Relay-controller-module-WEB-server-/111003031199, aj som si ho hneď kúpil 🙂 – výjde to na 39,28 Eura, doprava je zdarma. Najviac ma okrem ceny zlákala Android natívna aplikácia šitá priamo na tento kontrolér, teda s prehľadom môžem spínať dve relé priamo z telefónu – pozri
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.zeno.plc2relayonoffDušan om2adp
OM4ASC
ČlenDusan , dakujem za odpoved … v podstate som potreboval urcit smer a tvoja odpoved to vystihla
Este raz dakujem , 73 !
Stefan
OM4TWOM0AAO (OM0A)
ČlenPoužívam GSM spínanú zásuvku GS300 http://www.mikrovlny.cz/cz/produkt/11 . Plusom je široká možnosť konfigurácie, spätná väzba, teplotný senzor, vstup pre senzor,… Nevýhoda je samozrejme cena.
V prvej fáze remote station som vyrobil spínáč zo starej Nokie. Funkčné, ale prepnutie spravilo prezvonenie aj SMS.
Ethernetové spínače sú OK, samozrejme pri pripojení mimo lokálnu sieť treba pevnú IP adresu.
OM7AOF
ČlenEthernetové spínače sú OK, samozrejme pri pripojení mimo lokálnu sieť treba pevnú IP adresu.
Toto sa dá vyriešiť dynamickou DNS. Nájdu sa aj neplatené.
OM0AAO (OM0A)
ČlenDá sa to, skúšal som pri budovaní remote station…
Ak budujete remote station, sú vlastnosti, ktoré sú absolútne dôležité (a často sa na ne zabúda). V mojej koncepcii je to aj schopnosť všetko kedykoľvek a odkiaľkoľvek vypnúť, pretože to má súčinnosť pri ochrane pred statikou. Zároveň je to núdzový vypínač, keby napr. ostal vysielač vysieť v TX.
Ak Vám vypadne internet, vypadne DDNS server, link na remote station, je problém. Tu sa to občas stáva, telefónne linky sú ťahané vzduchom 🙄
Preto ethernetový prepínač by som skôr použil na niečo menej dôelžité, napr. ovládanie PA
Prvý pokus remote station: http://om0a.cq.sk/?p=560
Klient remote station: http://om0a.cq.sk/?p=587
Ukážka inej konfigurácie klienta: http://om0a.cq.sk/?p=713om2adp
Účastník (Participant)Dobrá neplatená dynamická DNS je na adrese http://www.dtdns.com/dtsite/infodynamichosts.
Možnosť nastaviť zdarma až 5 hostov, pri zaplatení jednorazových 5 USD neobmedzený počet.Dušan om2adp
om2adp
Účastník (Participant)Tak dnes web spínač z Bulharska dorazil a tu sú prvé skúsenosti:
Po pripojení k ethernetu a zapnutí 12V napájania som sa lokálne pripojil na web rozhranie spínača tak, že po zadaní adresy 192.168.1.199 (PC musí byť na tej istej podsieti!) sa po zadaní mena admin a hesla admin ukázalo web rozhranie ako na obrázku 1 http://depe.sk/foto/webrele/1.jpg Tu som si prepísal IP adresu na podsieť, ktorú používam ja, vrátane gateway. Port som nastavil na náhodnú hodnotu 8089.
Na routeri (192.168.2.1) som nastavil virtuálny server pre IP 192.168.2.20 na 8089, príchodzí port na 80 – pozri obr. 2 http://depe.sk/foto/webrele/2.jpg.
Používam server dyndns.org, preto som zadal jeho adresu do aplikácie na mobile – obr. 3 http://depe.sk/foto/webrele/3.jpg. Meno a heslo je admin a admin. Skúšobne je možné sa pripojiť aj z PC, zadať treba vášúčet.dyndns.org, potom príde výzva na meno a heslo (admin, admin) a dostanete sa do toho istého web rozhrania, ako pri lokálnom pripojení.
Je možné použiť aj free dyn DNS server, ako som písal vyššie, princíp je ten istý. Dôležité je nakonfigurovať ten virtuálny server vo vašom routeri na vami zvolený port (nemusí byť 8089, zvoľte si hociaký, radšej vyššiu hodnotu napr. 3000, max 65535).
V android aplikácií sa potom po kliku na Connect DNS objaví po pripojení k spínaču v tomto tlačítku (Ok) a už je možné spínač ovládať. Zopnutie relé je okrem rozsvietenej žiarovky na displeji telefónu obr.4 http://depe.sk/foto/webrele/4.jpg indikované aj LEDkou na spínači – obr.5 http://depe.sk/foto/webrele/5.jpg
Ja mám verejnú IP adresu, preto môžem použiť prístup priamo, bez DDNS. V aplikácií namiesto adresy DDNS napíšem túto IP, pričom nastavenie portov vrátane nastavenia virtuálneho servera je také, ako som popísal vyššie. To platí aj pre pripojenie z iného vzdialeného PC, stačí napísať do adresného riadku moju verejnú IP adresu a po zadaní mena a hesla sa dostanem na web rozhranie web spínača, odkiaľ sa tiež dajú ovládať relé.Webrelé prišlo teda za pár dní poštou v bublinkovej obálke, bol tam priložený aj asi 1m dlhý UTP kábel (potešilo to). Vyhotovenie spínača je na profesionálnej úrovni.
Dušan om2adp
om2adp
Účastník (Participant)Ešte ma napadlo spínač upraviť tak, aby nebol viazaný na káblové pripojenie k LAN sieti. Kúpil som malý „nano“ router TP-LINK TL-WR702N. Že je ozaj malý je vidieť na obr. 6 http://depe.sk/foto/webrele/6.jpg. Tento router dokáže pracovať o.i. aj v móde „client“, teda sa dokáže pripojiť na našu LAN pomocou wi-fi a teda nie je treba použiť kábel. Router je s webrelé prepojený krátkym UTP káblikom. Napájaný je cez mikro USB konektor (+5V). V rámci dosahu wi-fi signálu (spravidla po celom byte/dome) teda stačí k webrelé priviesť iba napájanie.
Anonymný
NávštevníkPokiaľ by niekto potreboval spínať až 8 relé cez Lan/Internet, tak pozrite sem:
http://pandatron.cz/?3613&ip_rele_a_teplomer_s_webovym_rozhranim
-
AutorPríspevky