Domov › Diskusné Fóra › CQ HAM fórum › Krátke vlny › stavba anteny 80m-6m › Odpoveď na: stavba anteny 80m-6m
Erik, pokial si to nedokazes spravit sam, tak pri cene noveho hotoveho kompletneho vyrobku (vratane teleskopu, konektoru, zdierok, kablika, atd) 58€ (sk shop, skladom) asi vela vyhodnejsich ponuk nenajdes.
Ja som tuto „antenu“ kupil novu na burze v Tatrach za 20€, co je cena za ktoru sa mi s tym neoplatilo babrat.
„Antena“ je to velmi kompromisna a na nizsich pasmach dost hlucha. „Protivaha“ pomoze, ale stale to je pod 14MHz tragedia a nad kompromis.
Maly vykon z FT817 este dalej palit v cievke tejto anteny je hlupost, ucinnost na 80m je hlboko pod 1% bez protivahy, s protivahou mozno to 1%, teda ak konecne ziskas papiere, tak vyziaris okolo 50mW. Na vyssich bandoch je to lepsie, ale stale zlomok a na 28MHz to bude cca 40%-50% s protivahou.
V praxi pri skuske s protistanicou 9km daleko pri 2,5W z FT-817 a touto „antenou“ na aute na magnete sa podarilo spojenie len na 28MHz, 21 a 3,7 negativ…
Pokial chces nieco male domov k FT817 tak skor MLA (magloop). Na pocuvanie sa to da spravit z koaxu a „ladicaku“ z rozobrateho SV radia.
Na von zase prak, M12 maticu, 4 kusy 10m pradlovej silonovej snury, 15 metrov RG174, BNC konektor a vyrobit linked dipol… Bude fungovat vytiahnuty v 7-8m na stome pri dodrzani rozmerov na prijem hned, doladitelny na vysielanie (ked budes mat papiere) pomocou cvikaciek, ft-817 a psv metra (aj toho v ft817) a hlavne, bude vyrazne, vyrazne, vyrazne ucinnejsi na prijem aj vysielanie, co pri QRP zariadeni treba.
Nieco taketo:
https://cqhq.wordpress.com/2011/03/19/linked-dipole-for-portable-operations-such-as-sota/ na webe je nametov dost, ja pouzivam pre „linkovanie“ faston konektory, ini zase 2mm bananiky.
PS: popracuj na svojom prejave, skontroluj si po sebe prispevky, slovosled a pravopis. Ak trpis nejakou poruchou pisania, tak beriem spat, v tom pripade si to ale daj do podpisu aj pre ostatnych.
Tono