Re:Ako začať

Domov Diskusné Fóra CQ HAM fórum Iné Ako začať Re:Ako začať

#14280 Odpoveď

Anonymný

Ahoj Matej!
Dostal si tu už niekoľko odpovedí, ale nikto Ťa nenaviedol tam, kde nájdeš všetky potrebné študijné materiály, na ktoré si sa pýtal.
Navštív stránku http://www.hamradio.sk. Na ľavej strane klikni na záložku „Pre začínajúcich“. Tam nájdeš všetky potrebné študijné materiály. Otázky z ktorých sa robia skúšky na triedu N (novic) a k nim aj vypracované odpovede. Nezabudni si v jednotlivých materiáloch hlavne v predpisoch a v prevádzke stiahnuť aj jednotlivé prílohy. Nižšie nájdeš ešte množstvo rôznych materiálov, ktorých už len zbežné prečítanie Ti určite rozšíri obzory. Mnohé z nich sú však dosť obsiahle a určené hlavne pre tých, čo už majú nejakú tú prax s prevádzkou na rádioamatérskych (HAM) pásmach. Alfou a Omegou pre to, aby sme všetci nachádzali radosť uspokojenie v našom krásnom hobby je stručne zosumarizovaný „Kódex DX správania“, označené tam aj ako „Povinné čítanie!“
Na základe týchto materiálov je možné úspešne absolvovať predpísané skúšky odbornej spôsobilosti pred Skúšobnou komisiou RÚ. Toľko terminus technikus.
No aj u nás platí, že: „Prax robí majstra“ a preto je lepšie, keď má začiatočník pred príchodom ku skúške už nejaké aj vlastné skúsenosti. Aspoň z počúvania na HAM pásmach. To sa potom o mnoho ľahšie rozpráva skúšobnému komisárovi o veciach, ktoré sú tak sucho popísané v materiáloch, keď už vieš o čom hovoríš 🙂
Preto Ti odporúčam, skús vyhľadať nejakého konkrétneho aktívneho amatéra v tvojom okolí. Niekoľko konzultácií a príležitostí popočúvať na pásmach spraví zázraky. Prípadne by som týmto vyzval kolegov z D.K. a okolia, ozvite sa Matejovi a pomôžte budúcemu nádejnému kolegovi.
Prajem Ti hodne zdaru v príprave, úspešné zvládnutie skúšok a čoskoro dopočutia na pásmach.
73 Jozef OM5CD