Re:ICOM IC-9100 a nefunkčný USB port

Domov Diskusné Fóra CQ HAM fórum Technika ICOM IC-9100 a nefunkčný USB port Re:ICOM IC-9100 a nefunkčný USB port

#14008
Anonymný
Návštevník

Pekný deň priatelia,

Je to už 1,5 roka, čo som sa vás tu na fóre pýtal ohľadne môjho problému s nefunkčným USB portom na zariadení ICOM IC-9100. Chcem vás len poinformovať ako sa za ten čas veci vyvíjali.
Takže po tom, čo mi predajca zariadenia veľmi nevyšiel v ústrety (viď. text vyššie), tak som oslovil českého zástupcu značky ICOM a dohodli sme sa, že mi objedná celú dosku tzv. „Connection Unit“ kde sa nachádzajú všetky konektory vrátane USB portu, ktorú si následne doma sám vymením. Asi po mesiaci mi zásielka z Prahy naozaj dorazila. Ako som už naučený pri značke ICOM nebola to zrovna lacná záležitosť, len pre vašu predstavu doštička o rozmere 18,5×4,5cm stála 238,-€ aj s poštovným. Po výmene starej dosky za novú sa k mojej radosti USB port opäť ozval a na PC sa objavili 2 virtuálne COM porty, tak ako to má byť. Jupííí !
Moja radosť však netrvala dlho, pretože keď som po chvíľke spustil inštaláciu nového firmware (medzi tým už vyšiel firmware upgrade č.2), tak počítač vyhodil hlášku, že dané zariadenie nevie nájsť!(?) Chvíľku som laboroval, menil USB porty na PC, menil káble ale nič. Išiel som teda opäť na web a začal zisťovať, či aj iní užívatelia tejto rádiostanice majú podobný problém. A čuduj sa svete majú! Nie som jediný, kto tam chcel dať nový firmware pomocou USB pripojenia a nepodarilo sa mu to. Problém je vraj v dĺžke a v kvalite prepojovacieho kábla typu USB A-B (z jednej strany klasické USB, z druhej strany tzv. „domček“). Mimochodom je to kabel, ktorý sa často používa aj na pripojenie domácich tlačiarní k PC. Takže som začal postupne zháňať a hromadiť USB káble rôznej dĺžky, rôznej hrúbky, proste rôznej kvality ale nepomohlo nič. Ani 3m dlhý kábel, či naopak len 30cm krátky kábel, ani hrubý s tienením, ani kábel s feritmi na obidvoch koncoch, ani kábel s pozlátenými konektormi nič nepomohlo! Skúšali sme to spustiť z 3 rôznych počítačov (1x stolný, 2x notebook) aj cez aktívny USB hub, ale nič.
Za ten čas som postupne doma zhromaždil celkovo 12 kusov USB káblov a bez výsledku, proste ten firmware tam nemám súdené nainštalovať. Keď teraz v januári vyšiel už v poradí 3. firmware na moju rádiostanicu, tak som ešte oslovil ICOM s otázkou nech mi teda povedia aký presne USB kábel je k tomu potrebný(?) Odkázali ma na výrobcu softwaru pre ich zariadenia firmu „rt SYSTEMS“, ktorý okrem software, predávajú k tomu aj prepojovacie káble. Ani vám nemusím hovoriť, koľko taký blbý USB kábel takto výjde, plus poštovné z USA. Takže teraz čakám na zásielku a pevne dúfam, že sa to nakoniec podarí, inak tú stanicu, prisahám bohu, vyhodím z okna 🙂

Dušan OM7TW
Banská Bystrica