HF Prop software od G4ILO

G4ILO – HF Prop – Program na predpoveď šírenia KV
Tento program bol nahradený VOAProp

Po zadaní vstupných údajov o momentálnej slnečnej aktivite ( SFI, k-index ), QTH, použitého výkonu vysielača a antény ( rozsah od 1 W po 1 kW , výber antény od LW po smerovku Yagi ), zobrazí program svetovú mapu s oblasťami pokrytia vysielaným signálom v stupnoch S.

Program vie robiť aj všeličo iné, napr. nakresliť priebeh MUF a LUF počas celých 24 hodín prislušného dňa, vie vyhľadať najvýhodnejšiu frekvenciu pre spojenie dvoch lokalít na svete a udáva počet skokov signálu medzi ionosferou a zemou pri jeho ceste k protistanici.

Na program sú dobré referencie, je to relatívne malý a šikovný program, má veľkosť iba 1,0 MB a je zdarma. Nájdete ho na: http://www.g4ilo.com/voaprop.html. Ovládanie programu je v porovnaní s inými podobnými veľmi jednoduché a výsledky pre bežnú aplikáciu sú postačujúce. Po spustení programu sa zobrazí svetová mapa a po kliknutí na ňu pravým tlačítkom myši sa zobrazí ponuka funkcií. Manuál nájdeme v jednom z jeho súborov.

Autor programu Julian Moss G4ILO je profi programátor, má 50 rokov a na jeho web stránke nám ponúka ďalšie programy a utilitky. Tiež články o QRP v súčasnosti , o FT-817, o použití transceivera K-2 pre datové módy a o superanténach. Urobil vlastný program pre PSK31, ktorý si možno stiahnúť a vyskúšať.

http://dx.qsl.net/propagation
http://hfradio.org/propagation_page3.html
HF Radio propagation
Stránky, kde možno nájsť denné hodnoty slnečného rádiového toku a index k

http://hfradio.org/latest_chart.html
Optimálne pracovné KV kmitočty pre spojenie rôznych svetových lokalít v danom mesiaci a v danej hodine ( vhodné aj pre
použitie v profesionálnej práci).

http://www.kn4lf.com/kn4lf5.htm
KN4LF Daily Solar Space Weather & Geomagnetic Data Archive Plus Daily HF/MF Radio Propagation Outlook.

73 de Milan OM3TBG

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x