Jamboree-on-the-Air, JOTA 2005

V priebehu 48 hodín sa stretne pol milióna skautov z celého sveta. Tento najväčší celosvetový míting sa uskutoční v sobotu a v nedeľu 15. – 16. 10. 2005 na internete a na rádiových vlnách.

Veľké stretnutie skautov – v skautskom slovníku jamboree (džemborí) –v kyberpriestore a v éteri každoročne organizuje Svetová skautská organizácia (WOSM) v tretí októbrový víkend. Tento rok to bude už 48. ročník World Scout Jamboree-on-the-Air (JOTA) a 9. ročník World Scout Jamboree-on-the-Internet (JOTI). Obe stretnutia zohrávajú dôležitú úlohu v odbúravaní hraníc a vytvárajú puto medzi mladými ľudmi z Afriky, ostrovných štátov, severnej Európy či Malajzie. Mladí ľudia všetkých národností, bez rozdielu ich kultúry, vierovyznania alebo rasy, si počas 48 hodín vymieňajú svoje názory a skúsenosti, prenášajú sa cez veľké diaľky a komunikujú s ľuďmi z iných krajín a kultúr, s ktorými by sa možno nikdy nestretli.

2D0EDQ
2D0EDQ

Jamboree on the Air a Jamboree on the Internet ponúka 2 dni v roku všetkým skautom a skautkám možnosť učiť sa a zdokonaľovať v ovládaní moderných technológií (rádiová stanica, počítač pripojený na internet), jazykových a vyjadrovacích schopnostiach, rozšíriť si svoje technologické, geografické i kultúrne znalosti. Nadviazané priateľstvá na diaľku často prechádzajú do vzájomného navštevovania sa celých skautských oddielov a spoločných výmenných akcií. V posledných rokoch sa počet zúčastnených skautov a skautiek v tomto najväčšom víkendovom skautskom stretnutí v éteri a kyberpriestore blíži k hranici 500 000.

K zapojeniu sa do JOTA je potrebná amatérska rádiostanica s koncesiou na jej prevádzku. Skauti, ktorí nemajú skúšky, môžu vysielať pod vedením rádioamatéra s licenciou. Pre JOTI postačuje počítač pripojený k internetu, spojenie možno nadväzovať cez e-mail, IRC chat, skype, webchaty, ICQ, voicechat, videochat… Vďaka internetu je možné nadviazať spojenie s ktoroukoľvek krajinou.

„JOTA a JOTI sú vďaka technickému pokroku skvelou príležitosťou, ako sa stretnúť s ktorýmkoľvek skautom z ktoréhokoľvek kúta sveta aj napriek kilometrom, ktoré nás delia. Do JOTA a JOTI sa zapájajú aj skupiny skautov zo Slovenska, aktívni sú borci z Malaciek spolu s rádioklubom OM3RMY, v Banskej Bystrici, Nitrianskej Blatnici, Topoľčiankach alebo v Stropkove s rádioklubom OM3KSK. Hlavná aktivita JOTA a JOTI je sústredená počas tretieho víkendu v októbri. Neostáva len pri chvíľkovej komunikácii a výmene adries, skauti môžu komunikovať aj mimo tento termín na internete alebo si vytvoriť rádioamatérsky krúžok,“ hovorí Radovan Vláčilík, ktorý sa v minulých rokoch aktívne do JOTA zapájal s bratislavskými skautmi.

Slovenský skauting je členom svetových skautských organizácií WOSM (Svetová skautská organizácia) a WAGGGS (Svetová asociácia skautiek). Skautské hnutie vzniklo z jedinej myšlienky, dnes má vyše 35 miliónov členov – mladých ľudí a dospelých, mužov aj žien – v 216 krajinách na celom svete. V roku 2007 oslávi prvých 100 rokov svojej existencie a vstup do ďalšej storočnice. Počas tohto obdobia zložilo skautský sľub a prešlo skautskou výchovou 500 miliónov ľudí, ktorí šíria pevné ľudské aj skautské hodnoty ďalej.

Informácia z: http://www.scouting.sk/

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x