Kalibrátor na mikrovlnné pásma

Načo je možné využiť kalibrátor?

  • Ako zdroj signálu na nastavovanie obvodov prijímača (konvertora, RX časti transvertora)
  • Ako zdroj signálu na kontrolu frekvencie
  • Ako zdroj signálu na porovnávanie antén
  • Ako zdroj signálu na skontrolovanie prijímača

Dôvodov je teda viac než dosť. Zhotovenie kalibrátora nie je náročné ani drahé. Nechal som sa inšpirovať zapojením Pavla OK1AIY a Jirku OK1MWD.


Základom kalibrátora je vhodný kryštál s takou frekvenciou, aby jeho harmonické spadali do všetkých pásiem. Použil som kryštál s frekvenciou 24 MHz (6.harmonická je 144 MHz, 18. je 432 MHz, 54. je 1296 MHz,…). Výhodou, ale nie podmienkou je, aby frekvencia kryštálu bola presná. Tak by boli zázneje vždy na začiatku pásma. Jemné dostavenie je možné kondenzátorom C1.

Za oscilátorom nasleduje jednostupňový zosilňovač. Hradlá logického obvodu urobia zo sínusového signálu pravoúhly s veľkým obsahom vyšších harmonických frekvencií. Za nimi je prispôsobovací obvod, ktorý nastavujeme na najväčšiu silu signálu na čo najvyššom pásme.

Kalibrátor sa dá postaviť na jednoduchom plošnom spoji. Oživenie nečiní problém, kondenzátorom C1 nastavíme frekvenciu na 24 MHz (môžeme kontrolovať ako harmonickú na 144 MHz). Kondenzátorom C8 nastavíme najsilnejší signál na čo najvyššom pásme.

  • Obvody prijímača nastavujeme s kalibrátorom na čo najväčšiu výchylku meracieho prístroja (S-metra)
  • Ak poznáme presnú frekvenciu kalibrátora, môžeme skontrolovať a dostaviť frekvenciu transverotora tak, aby zobrazenie frekvencie súhlasilo. Dá sa to väčšinou kapacitným trimrom pri transpozičnom kryštále
  • Zisk antén je možné porovnávať tak, že kalibrátor s jednoduchou anténou (dipólom) umiestnime do väčšej vzdialenosti. K prijímaču alebo transvertoru pripojíme najprv jednu anténu a poznamenáme si silu signálu a následne vyskúšame pripojiť druhú anténu a porovnáme silu signálu. S programom PolarPlot je navyše možné zistiť aspoň približnú vyžarovaciu charakteristiku antény
  • Niekedy operátor nepočuje na pásme nič, alebo má pocit, že niečo nie je v poriadku. A v dosahu žiadny vhodný signál! Pripojením kalibrátora sa môže presvedčiť, či nedošlo k nejakej chybe

S kalibrátorom som veľmi spokojný. Iba priblížením ku vstupu transvertoru na 23cm sa na pásme objaví záznej S9+. Na spodný pásmach je úroveň signálu podobná.

R1 39k
R2 1k
R3 2,2k
R4 820
R5 330
R6 68 (alebo 2x 120)
C1 20pF trimer
C2 18pF
C3 47pF
C4 10nF
C5 4,7uF/16V
C6 47pF
C7 22pF
C8 12pF trimer
C9 10uF/16V
L1 12mm drôtu
T1 KSY62
T2 KSY62
IO1 78L05
IO2 74LS00
S1 spínač
0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x