Kontrola útlmu koaxiálneho kábla

Koaxiálny kábelCeny koaxiálnych káblov nie sú najnižšie a preto má mnoho rádioamatérov tendenciu siahnuť po kábloch „čo dom dal“. Na zistenie útlmu nového koaxiálneho kábla vystačíme s údajmi od výrobcu a kalkulačkou. Zistiť takýmto spôsobom útlm kábla, ktorý už bol použitý alebo dlhšiu dobu skladovaný však nie je možné.

V prípade, že máme kvalitný PSV meter, môžeme pomerne rýchlo zistiť útlm koaxiálneho kábla presne na frekvencii, na ktorej ho chceme použiť.
Princíp merania vychádza z toho, že odrazená vlna koaxiálneho kábla zakončeného záťažou s PSV nekonečno (odpojený, resp. skratovaný kábel) je zoslabená o straty koaxiálneho kábla. To je dôvod prečo na koaxiálnom kábli so stratami nenameriame PSV nekonečno, ale hodnotu nižšiu.

PSV je matematicky vyjadrené vzorcom, kde:

Výpočet PSV

Po – výkon odrazenej vlny vo wattoch
Pp – výkon vlny “vpred” vo wattoch
PSV – hodnota pomeru stojatého vlnenenia

Výkon odrazenej vlny je však znížený o výkon, ktorý sa stratí útlmom koaxiálneho kábla. Ak je koaxiálny kábel zakončený záťažou s PSV nekonečno, platí, že:

Výpočet odrazenej vlny pre PSV nekonečno

Po – výkon odrazenej vlny vo wattoch
Pp – výkon vlny “vpred” vo wattoch
Pstr – výkon stratený v koaxiálnom kábli vo wattoch

Z predošlých výpočtov je možné určiť, že straty vypočítame podľa vzorca:

Výpočet útlmu koaxiálneho kábla

Bežným reflektometrom môžeme zistiť útlm od niekoľkých desatín do pár decibelov, čo je práve rozsah, ktorý nás zaujíma. Pri meraní je vhodné na výstup transceiveru vložiť útlmový článok, aby sa minimalizovali odrazy v transceiveri, ktoré by skreslili meranie. Na rýchlu orientáciu pomôže tabuľka a graf:

PSV 1,1 1,3 1,5 1,8 2,0 2,3 2,5 2,8 3,0 3,5 4,0 4,5 5,0
Útlm v dB -13,2 -8,9 -7,0 -5,4 -4,8 -4,1 -3,7 -3,3 -3,0 -2,6 -2,2 -2,0 -1,8

Graf útlmu koaxiálneho kábla

Zaujímavý je aj druhý pohľad – na bežne merané PSV prístrojom v ham shacku. Napríklad ak nameriame v shacku PSV=2 a kábel bude mať straty 3dB, skutočné PSV na svorkách antény bude 5. Ak by mal koaxiál útlm až 6dB, nielenže ku svorkám antény sa dostane len malá časť výkonu, ale aj v shacku nameriame PSV=1,5 čo by mohlo viesť k domnienke, že anténny systém je v poriadku.

Popisovaná metóda má svoje nedostatky, ale umožňuje rýchlu kontrolu útlmu koaxiálneho kábla s bežnými meracími prístrojmi.

Literatúra:
[1] Kontrola útlmu koaxiálního kabelu reflektometrem – OK2BIU; RZ 2/1985
[2] Ocena tlummienosci fidera poprzez pomiar SWR – SQ5GVY

5 1 hlas
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x
()
x