Najjednoduchší interface ku ICOM transceiverom

V májovom čísle QST z roku 2007 popisuje Mark WA8SME jednoduchý CI-V interface pre rádiostanice ICOM len zo štyroch súčiastok. Pritom interface sa pripája na USB port. Srdcom je integrovaný obvod FT232RL.

Pretože sa mi dostalo do rúk viacero káblov ku mobilným telefónom, rozhodol som sa interface vyskúšať, aj keď boli na báze integrovaných obvodov PL-2303. Je to taktiež prevodník USB – COM. Z lenivosti (priznávam) a záujmu som na kábel naletoval jack 3,5 konektor a podujal sa vyskúšať.

Napriek tomu, že CI-V má iné napäťové úrovne ako sériový port, ktorý vlastne emuluje PL-2303, interface po pripojení ku IC-706 skutočne funguje. V N1MM boli najprv problémy so stabilitou, čo však vyriešila zmena nastavenia transceivera. Po prepnutí položky CI-V transceive na OFF je komunikácia PC – TCVR stabilná a bez výpadkov.

Najjednoduchší interface ku ICOM rádiostaniciam
Ako prevenciu proti RFI som do prevodníka vletoval 100pF kondenzátor a niekoľko závitov prívodného kábla namotal na toroid zo spínaného zdroja. Pri 100W v pásme 50MHz nebadať žiadne nestability ani zvýšenie rušenia v samotnom transceiveri.

Zapojenie by nemalo fungovať, ale funguje. Tu je katalógový list PL-2303. V prípade, že by zapojenie nefungovalo, je možné PL-2303 doplniť napríklad o jednoduchý prevodník popísaný .: TU :.

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x