OM VHF LOW POWER CONTEST 2020 z hradu Čeklís

Vysielať z hradu Čeklís nebol až taký veľký problém. Zobrali sme to najnutnejšie. Martin, OM1MJ dal do ruksaka YAESU FT- 817, telegrafný kľúčik, mikrofón, anténu skladaciu YAGI, teleskopický 3,5 m stožiar a poznámkový blok.

 

O tri minúty sme už boli na Várdombe, pretože z domu to tam máme asi 250 m. Toto maďarské pomenovanie znamená Hradné návršie (Hradný vrch). Je to vyvýšenina nad Čiernou vodou, miestna časť Bernolákova. Postavili sme doma vyrobený skladací stožiar (skôr stožiarik) s anténou. Potom Martin zapol TCVR a pootočil anténou. Vyrobili sme ju podľa návodu Tomáša, OK1GTH. Ale ešte sme ju naostro neskúšali. Anténa smerovala, na pásme sme počuli plno zaujímavých staníc a hneď prvé spojenie Martina potešilo. Bolo to s E77P, Bosnou a Hercegovinou. V denníku začali pribúdať stanice z juhu, zo severu poľské, české a slovenské stanice, pribudli aj telegrafné spojenia. Prišiel sa na nás pozrieť sused, ktorý má oproti záhradu. Vydržal pri nás stáť veľmi dlho, so záujmom počúval, páčilo sa mu to, no ničomu nerozumel. Tak som mu našu rádioamatérsku činnosť trpezlivo vysvetľoval, akú máme vysielačku a anténu, kam sa Martin práve dovolal. Prišli aj turisti na bicykloch. Pred obedom slnko začalo nemilosrdne páliť. Martin dokončil 25. spojenie a už mal toho dosť! Rýchlo sme všetko zbalili, sused sa s nami rozlúčil a išli sme obedovať. Po obede už pokračovanie vo vysielaní nebolo.

 

OM1MJ Martin

 

Nabudúce si pripravíme pohodlnejšie pracovisko so stolom, stoličkou a aj nejakým slnečníkom. Z vodárenskej veže sa má stať rozhľadňa, už sa na ňu tešíme!

VY 73! Vilo, OM3CAQ