Prečo by mal ísť rádioamatér na výstavu Cosmos Discovery?

Bádanie éteru je podobné bádaniu vesmíru a v mnohých bodoch sa prelína. Šírenie rádiových vĺn je výrazne ovplyvňované dianím vo vesmíre (predovšetkým slnečnou činnosťou). Bol to práve rádiový signál, tzv. „pípanie“, ktoré v roku 1957 fascinovalo množstvo ľudí na celom svete. Pôvodcom signálu bola Sputnik, prvá umelá družica Zeme. Aj ten na výstave Cosmos Discovery môžu návštevníci vidieť. Ale poďme po poriadku.

Cosmos Discovery v bratislavskej Inchebe do 2.júla 2023

Výstava bola pre veľký záujem opäť predĺžená a potrvá až do 02. júla 2023. Otváracie hodiny výstavy: PO-NE 09:00-20:00, posledný vstup o 18:00. Adresa: INCHEBA EXPO BRATISLAVA – HALA B2, Viedenská cesta 3, 851 01 Bratislava

Nechoďte autom na výstavu

Parkovanie je síce možné priamo v areáli Incheba, ale je spoplatnené sumou 6€ / osobný automobil. Výhodnejšie je využiť napríklad z hlavnej stanice BUS 93 smer Zochová ulica + prestup na BUS 80 smer Viedenská cesta (priamo pred Incheba Expo). Môžete ale kus prejsť aj pešo od 93-ky.

Na výstavy nechodím

Je to pravda a zrejme by som aj túto výstavu prehliadol nebyť toho, že som rodičom 3-ročného dieťaťa, pre ktorého to mal byť darček. Takže som len pozbieral pár základných informácií a išlo sa.

Cena Cosmos Discovery

V pondelok – piatok dospelí zaplatia 13 € , dieťa od 6 do 14 rokov 8 €, študenti a seniori nad 65 rokov 10 €. Cez víkend sú ceny trocha vyššie. Deti do 6 rokov majú vstup zadarmo (platí pre deti v sprievode rodičov / neplatí pre skupiny detí z MŠ). Kompletný cenník nájdete na https://www.cosmosbratislava.sk/cennik

Poďme na to!

Po vstupe do haly a úhrade vstupného sa pokračuje na poschodie, kde je možnosť uloženia oblečenia. Incheba ukazuje svoju tvár v podobe záchodov. Potom sa už môžeme vnoriť medzi exponáty. Deti môžu v jednotlivých priestoroch zbierať pečiatky. V čase našej výstavy sú tu školáci, tak je dosť rušno.

Úvod je trocha teoretický. Trojročné a ani väčšie deti nezaujali texty v prvom priestore. Asi nikdy nepočuli mená ako Sergej Pavlovič Koroľov, Wernher von Braun. Trocha lepšie je na tom Jules Verne.

Druhý priestor ich už zastavuje, lebo tu beží v slučke krátky film. Predsa tá energia, ktorá poháňa ľudí a raketoplány do vesmíru sa dá lepšie zachytiť v pohybe.

A potom už nasleduje vesmír! Nad hlavami nám visí replika Sputnika a pred očami sa nám odvíjajú vesmírne preteky – let Jurija Gagarina, Lajka aj vyhlásenie Johna F. Kennedyho o tom, že chcú pristáť na Mesiaci. V roku 1969 bol Neil Armstrong prvým človekom, ktorý vstúpil na Mesiac a vyslovil slávnu frázu „Je to malý krok pre človeka, ale veľký krok pre ľudstvo.“ Deti vyvaľujú oči mesačné vozidlá ako bol Lunochod – kto by sa nechcel povoziť?

Kým jedným okom sledujem dieťa, druhé skúma antény. Taká skladacia parabola by nebola zlá… a blížime sa ku niečomu s písmenami Мир. Áno, legendárny MIR. Spomínam si na moje mlade roky, keď sme s otcom otáčali hlavy hore a ukazoval mi ako letí ponad nás. Medzi astronautmi bolo a je mnoho rádioamatérov a tak nebývajú výnimkou ani rádioamatérske spojenia s nimi či prenos obrazu z vesmíru cez amatérske rádio. Nemálo rádioamatérov tak má spojenie s niektorým astronautom práve na palube MIR-u. Do tejto repliky sa dá vstúpiť. Vystavovatelia si dali záležať aj na imaginácii výhľadu z okienka.

Návštevníkov určite zaujme veľký model rakety Saturn alebo tri originálne základné moduly ruského Sojuzu. „Riadiace stredisko v Houstone“ má síce aj NASA hrnčeky na pultíkoch ale skôr zaujme projekcia letu a pristátia raketoplánu.

Postupujeme k súčasnosti, kde sa do vesmírneho bádania zapájajú aj ďalšie krajiny, predovšetkým Čína. Nemalý priestor je venovaný aj Marsu… až na konci registrujem lokálnu spojitosť výstavy. Mená ako Vladimír Remek, Ivan Bella… a zrak mi padne na kocku vo vitríne: skCUBE a hneď vedľa GRBalpha. Samozrejme, nie originály, ale ale aj tak je to niečo parádne.

Deväť priestorov, deväť pečiatok na papieri. Na konci je zábavná zóna Cosmoscamp, ktorú si užijú väčšie deti. Akurát sa musia pripraviť, že im to načrie do vreckového.

Objavovanie vesmíru je skutočne vzrušujúce a s každým objavením sa náš pohľad na vesmír a jeho záhady mení. Pre mňa výstava Cosmos Discovery bola tak trochu sprievodcom veľkou časťou môjho života. Ak máte záujem o rádioamatérstvo a vesmír aspoň trochu, tak to stojí za pozretie.

Stránka výstavy https://www.cosmosbratislava.sk

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x