Indikátor napätia akumulátora takmer ako voltmeter

Životnosť akumulátorov záleží najmä od spôsobu nabíjania a vybíjania. Mnoho staníc dokáže totiž pracovať aj s veľmi nízkym napájacím napätím, pričom akumulátor je už takmer prázdny. Takýto spôsob vybíjania výrazne skracuje životnosť akumulátora. Pritom stačí občas skontrolovať napätie a v prípade nízkeho napätia prevádzku ukončiť.

Najjednoduchšie indikátory rozlišujú len dva stavy, čo nie je vždy dostačujúce. Popisovaný indikátor zobrazuje napätie piatimi LED diódami, pričom celá konštrukcia je veľmi jednoduchá a nenáročná.

Schéma zapojenia Princíp je geniálne jednoduchý. Po privedení napätia je potrebných asi 8V na otvorenie ZD, na dióde vzniká úbytok asi 0,3 až 0,8V a na kombinácii rezistor a LED asi 2V. Pri tomto napätí svieti najvrchnejšia dióda. Ak je napätie vyššie o úbytok napätia na dióde (0,3 až 0,8V) svieti aj ďalšia dióda. Čím vyššie napätie, tým viac LED svieti.

Zámerne som nešpecifikoval použité diódy (D) v reťazci. Je možné použiť kremíkové (asi 0,8V), shottkyho (asi 0,4V) aj germániové (asi 0,35V) diódy. Podľa veľkosti úbytku napätia určíme krok rozsvecovania LED. Pri použití shottkyho diód sa budú LED rozsvecovať pri napätiach 10,5 – 10,9 – 11,3 – 11,7 -12,1V.

LED je vhodné farebne skombinovať a to tak, že najvyššie napätie bude indikovať zelená, nasledujúce dve budú žlté a nízke napätie budú indikovať červené diódy. Fantázii sa medze nekladú, výhodné je obvod postaviť na plošný spoj, zaradiť priamo do napájacieho kábla spolu s ochranou proti prepólovaniu. LED môžu tvoriť napríklad aj oblúk, čím vytvoria ilúziu ručičkového meradla…..

Aby spotreba bola čo najnižšia je do obvodu zaradený spínač, ináč by indikátor odoberal veľký prúd. Pri použití nízkopríkonových LED by to bolo asi 10mA, pri štandardných asi 60mA.

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x