Нам действительно нужно только изменить Условия разрешения или что-то еще.

Обсуждение новых условий выдачи разрешений сейчас ведется на этом сервере и, возможно, где-то еще.. Мы действительно спорим о правильных вещах? Ponukám vám moje zamyslenie nad touto situáciou. A môj názor čo sú dôležitejšie problémy slovenských rádioamatérov.Prístup na KV bez skúšky telegrafie. Z reakcii mam dojem že pre veľa rádioamatérov je to hlavná otázka ale naozaj je treba sa ňou zaoberať? Myslím si že nie. Почему? Je to jednoduché už sa to rozhodlo je len otázka času kedy to začneme akceptovať.
Mala chronológia vývoju:

 • 2003 Svetová rádiokomunikačná konferencia WRC2003 rozhodla že skúšky z telegrafie už nie sú platnou podmienkou vstupu na KV pásma. (ale nechala na lokálnych úradoch jak sa k tomu postavia.)
 • CEPT nato reagoval zrušením delenia CEPT povolení (z telegrafiou a bez telegrafie)
 • 2005 z dôvodu tlaku na vznik začiatočníckej CEPT licencie vznikla CEPT-Novice.

Takže od roku 2003 dve veľké rádiokomunikačné organizácie ktorých sme členovia sa zhodnú na tom že prístup na KV pásma nemá byt podmieňovaný skúškou z telegrafie. A ako nato reagovalo Slovensko? В год 2004 ktoré vcelku svojsky realizovali dianie na rádiokomunikačnom poli. Amatérom z CEPT povolením bez telegrafie (triedy C a D) toto povolenie vzali z tvrdením že bolo zrušené (čo je zavadzajúce tvrdenie). Tato zmena vyvolala veľmi búrlivú reakciu, bohužiaľ neskoro zmeny už boli realizovane. Problém ktorý s touto zmenou vyplával na povrch je nedostatočná snaha SZR respektíve niektorých ich členov komunikovať z okolím. (v tom čase boli dva etablovane rádioamatérske servery ktoré by určíte radi dali priestor na diskusiu). В год 2005 keď už platí CEPT-Novice a ani SZR nerobia nič asi im na nižších triedach operátorov moc nezáleží. Medzi tým niektoré krajiny už pustili na KV operátorov bez skúšok z telegrafie (например. Германия, Česka Republika a Maďarsko). Z uvedeného je jasne že nemá zmysel nejako obmedzovať stavajúcich amatérov bez skúšok z telegrafie, navyše ak návrh počíta s tým že už sa skúšky z telegrafie robiť nebudú. Otázky ohľadne ktorých aktuálne ma zmysel sa baviť je ako rozdeliť triedy D a C no nových A a N, a povolene výkony a pásma pre nove triedy. A jedna ešte hlavnejšia prečo zas SZR konala bez predchádzajúcej verejnej rozpravy a keby nezačala petícia tak sa o tom dozvieme až keď nám dôjdu nove podmienky do schránok. Čo je ale zarážajúce a málokto si to uvedomil je iní problém a to problém správanie rádioamatérov na Slovensku ako celku. A tiez stav rádioamatérskych činností.

 • Rozširuje sa u nás nevraživosť medzi triedami čo vôbec nezodpovedá hamspiritu.
 • Ukázalo sa že niekto v mene SZR zas koná „za chrbtom“ rádioamatérov:
 • PACKET sieť je v rozklade
 • Sieť prevádzacou je žalostná.
 • Odporúčam i pozrieť stránku www.szr.sk zo závermi zjazdu. Je tam tiež par veci ktoré by bolo treba riešiť.

Linky na zaujímavé odkazy:

 • Popis CEPT-Novice
 • Návrh skúšok pre CEPT-Novice
 • Stránka www.szr.sk
 • Časopis rádioamatér (konkrétne číslo 3/2005) zaoberajúce sa i novými podmienkami pre rádioamatérov v Čechách.
0 0 голоса
Оценка статьи
Настраивать
Установить оповещения
гость
0 Комментарии
Отзыв вставлен
Посмотреть все комментарии
0
Будем рады вашим комментариям, Пожалуйста, комментарий!Икс