SG Lab transvertor na 13 cm

Detail filtra v transvertore
Detail filtra v transvertore

Pre komunikáciu cez satelit QO-100 je potrebný vysielač v pásme 13 cm. Jedným zo spôsobov ako takýto signál získať je použiť transvertor. LZ5HP vyrába v SG Laboratory Ltd niekoľko transvertorov. Transvertor na 13cm vychádza z pásma 70cm.

Univerzálny transvertor na 13cm

Výhodou transvertora je, že frekvenciu oscilátora je možné nastaviť na 1870, 1886, 1888 a 1968 MHz. To umožňuje použitie pre satelitnú aj terestriálnu komunikáciu. Celý transvertor je v jednej krabičke z pocínovaného plechu s rozmermi 114x104x25mm. Na bočnej strane sú tri SMA konektory (2300-2425 MHz RX/TX, resp. iba TX, 2300-2410 MHz RX a IF 430-440 MHz). Otvorom v paneli sa zasúva napájací jack 12V/1A. Klasický jack konektor slúži ako vstup pre PTT a sekvencer. Sekvencer je NPN tranzistor s otvoreným kolektorom 30V/30mA s oneskorením 30ms oproti PTT. Na zadnom paneli je vstupný SMA konektor pre 10 MHz referenčný signál.

Detail oscilátorového filtra v transvertore
Detail oscilátorového filtra v transvertore

Sú tu aj dve trojfarebné LED diódy. Vstupná LED svieti na oranžovo ak je budiaci signál nízky, na zeleno ak je optimálny a na červeno aj transvertor prebudzujeme. Výstupná LED indikuje PSV antény. Kto potrebuje presnejšie meranie, tak si môže vyviesť napätia z PSV detektora do externého merača.

Vnútri sú dva nastavovacie trimre. Prvým sa nastavuje zisk prijímacej časti na 0 až +10 dB. Druhým sa nastavuje optimálna úroveň budiča.

Taktiež je tu jumper, ktorým sa upravuje spôsob napájania. Transvertor je totiž možné napájať aj po koaxiálnom kábli. Druhou možnosťou je realizácia PTT privedením napätia 5-15V práve koaxiálnym káblom. Druhý jumper nastavuje čas detektoru VOX-u. Posledný jumper umožňuje odpojiť internú referenciu pre privedenie 10MHz referenčného signálu na stabilizáciu frekvencie.

Vlastnosti transvertora na 13cm

TX časť transvertoru na 13cm
TX časť transvertoru na 13cm

LZ5HP deklaruje nominálny VF výkon 2W a šumové číslo 1,5 dB, resp. 1,9 dB. Nežiadúce produkty by mali byť potlačené o viac ako -55 dBc. Budenie je možné v rozsahu 0,2 až 5W. Súčasťou dodávky je aj maličká anténa na plošnom spoji, ktorá sa hodí na experimentálne vyskúšanie.

Použitie transvertora pre satelit QO-100

Transvertor som použil pri stovkách spojení cez satelit QO-100. Ako budič používam Kenwood TM-455. Všetky funkcie transvertora fungujú vynikajúco. Dokonca aj VOX, čo je obvod, ku ktorému nemám veľkú dôveru funguje veľmi dobre.

Zhodnotenie

Oceňujem aj kompaktnú konštrukciu a možnosť napájania po koaxiálnom kábli umožňujúcu umiestniť transvertor priamo pod anténu. Cena transvetora vzhľadom ku kvalite prevedenia je taktiež veľmi priaznivá. Viac na https://www.sg-lab.com/TR2300/tr2300.html

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x