SV2ASP/A – Mount Athos

Mníšsku republiku politicky tvorí polostrov (okrem jeho najsevernejšej časti), tzv. autonómnu mníšsku republiku (autonómny mníšsky štát) v rámci Grécka. Mount Athos je pomenovaný po svojom 2033 m vysokom vrchu. Rozloha mníšskej republiky je 336 km², nachádza sa tu 20 samosprávnych kláštorov, počet obyvateľov presahuje 2000 ortodoxných kresťanských mníchov. Je jediným miestom na svete obývaným výhradne mužmi, ktorých hlavným cieľom je glorifikácia Trinitarian Boha a boj proti vášňi v snahe o večný život, vedľa trónu Božieho. Ženy a deti majú zakázaný prístup na územie mníšskej republiky.

Návštevníkom sú poskytované štvordňové povolenia pobytu na polostrove, ktorý by mohol byť za určitých okolností predĺžený. Podľa nepísaného zákona pohostinnosti, kláštory poskytujú návštevníkom bezplatné ubytovanie a stravu. Ak si niekto praje, môže zostať v jednom z kláštorov na dlhšiu dobu, zúčastňovať sa ich každodenného života a pomáhať pri rôznych prácach.

Na jar 1986 kláštor zostal bez telefónu dlhšie ako päť mesiacov, udalosť, ktorá nie je neobvyklá na hore Athos. Stalo sa, že jedného z bratov, ktorý pracoval na záhrade, zasiahol úlomok kameňa do oka. Až po dvoch dňoch sa dostal do nemocnice AHEPA v Solúne. Keď pán Georgiadis, profesor oftalmológie a predseda vtedajšieho rádioamatéskeho zväzu v severnom Grécku počul tento príbeh, odporučil, aby sa niekto v kláštore stal rádioamatérom, aby bola zaručená komunikácia v prípade núdze, pre bezpečnosť mníchov, ako aj pokladov, významných stredovekých písomných a umeleckých pamiatok uskladňovaných v kláštore.

Monk Apollo sa po štúdiách dal na cestu úplnej oddanosti Kristovi a mníchom sa stal v roku 1973. Je členom správnej rady kláštora Dochiariou na svätom polostrove Athos od roku 1980. Medzi jeho kompetencie patrí hydraulika, elektrika, ťažké stroje a ďalšie všeobecné povinnosti súvisiace s údržbou kláštora.

V roku 1988 získal koncesiu, je jediný aktívny rádioamatér na Athose. Prvé spojenie uskutočnil v roku 1990. Každý rok ho navštevujú priatelia rádioamatéri z celého sveta. Nezabudnuteľné, veľmi dojemné stretnutie mal s ruským kozmonautom Valerijom Korzunom, R0ISS s ktorým mával spojenia s výmenou digitálnych fotografií počas jeho šesťmesačnej misii na ISS v roku 2002. Počas návštevy kláštora mu ukázal svoj hamshack, odkiaľ s ním nadväzoval spojenia s vesmírnou stanicou. Tiež mu ukázal svietnik, kde každý večer zapálil sviečku pre neho a jeho posádku.

Ako mních si musí neustále pripomínať, že nosí ťažké, viac než tisíc rokov staré dedičstvo na svojich pleciach. Je to dedičstvo, ktoré on hlboko rešpektuje a cíti povinnosť šíriť ho po celom svete. Z ďalekého Athosu, miesta, ktoré aj naďalej žije nerušene podľa svojich vlastných dávnych rytmov a nezmeneným spôsobom života …

S Monk Apollom, SV2ASP/A som mal vzácne spojenie večer 1.1.2016 na 80 m pásme. Chvíľu som ho počúval, keď dával výzvu. Bolo mi divné, že ho nikto nevolal, počul som ho dobre. Povedal som svoju volaciu značku, dal mi report 59. Pre istotu som sa ho spýtal na jeho meno, povedal Monk Apollo. A potom to začalo, stanice ho volali hlava-nehlava, ako keď sa pichne do osieho hniezda!

VY 73! Vilo, OM3CAQ

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x