Úprava zapojenia ventilátora pre ICOM 756PRO3

V mojom Icom-e som zrealizoval úpravu napájania ventilátora podľa Karstena Brincka – OZ1DB. Táto úprava spôsobí to, že pri príjme sa ventilátor otáča nízkymi otáčkami. Bez tejto úpravy sa neotáčal. Nebol som spokojný s funkciou, lebo tieto nízke otáčky ventilátora sa menili podľa napájacieho napätia. Naviac, ak som nastavil výberom zenerovej diódy minimálne otáčky pri 13,8V, tak pri 13V sa ventilátor vôbec neroztočil. Preto som nahradil zenerovu diódu stabilizátorom LM78L05. Dióda je Schottky, len kvôli nízkemu úbytku napätia. V mojom prípade, je na ventilátore 4,7V v celom rozsahu napájacích napätí. Ventilátor sa spoľahlivo roztočí a je veľmi tichý. Ak by ste potrebovali nastaviť vyššie napätie pre ventilátor, použite čiarkovane nakreslený premenný odpor, zmerajte ho a nahraďte pevným odporom.

Táto úprava neovplyvňuje pôvodnú funkciu regulačného obvodu, to znamená že pri vysielaní alebo prehriati transceivera ventilátor dostáva plné napätie a ma maximálne otáčky.

Úprava zapojenia ventilátora pre ICOM 756PRO3


K regulátoru sa dostanete po odstránení horného čierneho krytu, potom treba odstrániť šedý tieniaci plech s reproduktorom. Obvody regulátora sú úplne vľavo pri pohľade spredu. Veľa zdaru.

Dodo, OM1AVL

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x