Zimný čas 2023

Letný čas platí od posledného víkendu v marci do posledného víkendu v októbri daného roka. Znamená to, že v nedeľu 29.októbra 2023 posunieme ručičky hodín z 3.00 hod. na 2.00 hod. Začína sa zimný čas 2023. Zmení sa tak aj rozdiel voči UTC z mínus dvoch na mínus jednu hodinu v našich končinách. Contestmani to už dobre poznajú, na zimný čas prechádzame počas CQ WW DX Contest-u, SSB.

Zimný čas – áno alebo nie?

Pôvodne mala byť zmena času zrušená, ale do legislatívnych procesov v Európskej únii zasiahla nezhoda krajín (proti je napríklad Maďarsko, Grécko či Portugalsko) a pandémia. Zástancovia striedania poukazujú na to, že jeho zachovanie počas dňa garantuje viac slnka či menšiu spotrebu energií. Ako to bude so striedaním letného a zimného v budúcnosti uvidíme.

Argumenty pre a proti zimnému času

Mapa Európy
Mapa Európy

Jedným z najčastejších argumentov proti zmene na zimný čas je vplyv na fyzické a psychické zdravie jednotlivca. Zmena v spánkovom režime a biorytmoch môže spôsobiť dočasné nepohodlie, narušenie spánku a zvýšenú únavu. Mnohí ľudia sa sťažujú na to, že trvá dlhšie, kým sa ich telo prispôsobí novému časovému režimu, čo môže mať vplyv na ich výkonnosť a náladu.

Hospodársky vplyv

Okrem individuálnych dôsledkov existujú aj názory týkajúce sa hospodárskeho vplyvu zmeny času. Zatiaľ čo niektorí tvrdia, že úspora energie v dôsledku skoršieho stmievania sa prejavuje pozitívne, iní argumentujú, že moderné technológie a trendy zmeny životného štýlu zredukujú skutočný úžitok z úspory energie.

Bezpečnosť a doprava

Často sa tiež spomína, že zmena času má aj vplyv na bezpečnosť a dopravu. Skoré stmievanie môže ovplyvniť bezpečnosť v uliciach a zvýšiť riziko nehôd. Okrem toho môže mať zmena času aj vplyv na dopravnú situáciu a šírenie dopravných problémov, keďže sa môže meniť čas, kedy sú ľudia na cestách.

Využitie svetelných podmienok

Napriek týmto argumentom existuje aj skupina ľudí, ktorí podporujú zachovanie zimného času. Argumentujú, že skorší západ slnka im umožňuje viac času na vonkajšie aktivity po pracovnej dobe. Títo jednotlivci si vážia dodatočný čas, ktorý môžu tráviť so svojimi blízkymi alebo venujú svojim záujmom počas dňa.

Ako vplýva a čo prináša zimný čas?

Časové pásma na hodinách vo svete
Časové pásma na hodinách vo svete

Zimný čas 2023 prichádza so svojimi zvláštnymi čarami a výzvami. S prestavením hodín späť, získať hodinu viac spánku, no zároveň sa nám ponorí do temnoty skôr večer. Toto obdobie zároveň prinesie nástup chladnejších teplôt a zmeny v prírode. Zimné šaty, kabáty a teplé šály sa stávajú nevyhnutnými.

Pre niektorých je to čas radosti, najmä vzhľadom na príchod Vianoc a Nového roka, kedy sa rodiny schádzajú a vytvárajú spomienky. Tešia sa na lyžovanie, korčuľovanie a hrejivé večery pri krbu.

Na druhej strane, pre niektorých zimný čas znamená aj zvýšenú únavu a vplyv na náladu kvôli krátkemu dňu a nedostatku slnečného svetla. Je dôležité venovať pozornosť svojmu fyzickému a duševnému zdraviu v tomto období.

Zimný čas 2023 je teda obdobím kontrastov, kedy sa tešíme z krásnych zimných scenérií, ale zároveň potrebujeme zvládnuť jeho výzvy a pripraviť sa na dlhé zimné mesiace.

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x