Zimný čas 2023

Letný čas platí od posledného víkendu v marci do posledného víkendu v októbri daného roka. Znamená to, že v nedeľu 29.októbra 2023 posunieme ručičky hodín z 3.00 hod. na 2.00 hod. Začína sa zimný čas 2023. Zmení sa tak aj rozdiel voči UTC z mínus dvoch na mínus jednu hodinu v našich končinách. Contestmani to už dobre poznajú, na zimný čas prechádzame počas CQ WW DX Contest-u, SSB.

Zimný čas – áno alebo nie?

Pôvodne mala byť zmena času zrušená, ale do legislatívnych procesov v Európskej únii zasiahla nezhoda krajín (proti je napríklad Maďarsko, Grécko či Portugalsko) a pandémia. Zástancovia striedania poukazujú na to, že jeho zachovanie počas dňa garantuje viac slnka či menšiu spotrebu energií. Ako to bude so striedaním letného a zimného v budúcnosti uvidíme.

Ako vplýva a čo prináša zimný čas?

Časové pásma na hodinách vo svete
Časové pásma na hodinách vo svete

Zimný čas 2023 prichádza so svojimi zvláštnymi čarami a výzvami. S prestavením hodín späť, získať hodinu viac spánku, no zároveň sa nám ponorí do temnoty skôr večer. Toto obdobie zároveň prinesie nástup chladnejších teplôt a zmeny v prírode. Zimné šaty, kabáty a teplé šály sa stávajú nevyhnutnými.

Pre niektorých je to čas radosti, najmä vzhľadom na príchod Vianoc a Nového roka, kedy sa rodiny schádzajú a vytvárajú spomienky. Tešia sa na lyžovanie, korčuľovanie a hrejivé večery pri krbu.

Na druhej strane, pre niektorých zimný čas znamená aj zvýšenú únavu a vplyv na náladu kvôli krátkemu dňu a nedostatku slnečného svetla. Je dôležité venovať pozornosť svojmu fyzickému a duševnému zdraviu v tomto období.

Zimný čas 2023 je teda obdobím kontrastov, kedy sa tešíme z krásnych zimných scenérií, ale zároveň potrebujeme zvládnuť jeho výzvy a pripraviť sa na dlhé zimné mesiace.

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x