136kHz maják na Aljaške

Laurence Howell, KL1X (ex GM4DMA), skonštruoval a spustil maják na 136 kHz na Aljaške. WD2XDW maják sa nachádza v Anchorage (BP41XD). V súčasnosti pracuje denne od 15 do 05 UTC na frekvencii 137,77389 kHz, ale v pláne je aj nepretržitá prevádzka 24 hodín 7 dní v týždni od 9.augusta. Zatiaľ Laurence robí testy, či nedochádza k prehrievaniu niektorých súčiastok a dorába vzduchové chladenie MOSFET PA.
Laurence Howell KL1X v shack-u. „Množstvo experimentátorov sa stále zaujíma o 136 kHz pásmo potom ako FCC uvoľnilo pre rádioamatérov na experimentálnej báze“: povedal Laurence pre ARRL. FCC pritom iba v máji zrušilo prísľub ARRL na pridelenie segmentu 135,7 až 137,8 kHz. Nakoniec dali za pravdu rádioamatérom pred veľkými energetickými spoločnosťami, ktoré argumentovali, že prevádzka na 136 kHz môže spôsobovať interferenciu s PLC systémami používanými na kontrolu rozvodnej siete.

Nový maják WD2XDW slúži na sledovanie podmienok šírenia v oblasti Štátov a pokusov so šírením signálu do Európy cez Severný pól. Vysiela pomalou telegrafiou, QRSS so 6-sekundovou bodkou a výkonom do 2W ERP.

Anténa je 32-metrový drôtový vertikál s kapacitným klobúkom a „vražedným“ zemným systémom na niekoľkých akroch. Pozostáva z pletiva 32×32 metrov, zo stodesiatich 40 metrových radiálov, štyroch 25 metrových s dva a pol metrovými uzemňovacími tyčami na koncoch a štyroch 550 metrových radiálov. Prispôsobenie je asi 1mH cievkou s priemerom 35 centimetrov v päte antény.

Pohľad na otvorený vysielač majáka. Doma vyrobeným vysielač dáva približne 400W výkonu, čo znamená asi 2A anténneho prúdu. Vzhľadom na to, že lokalita sa nachádza v lese Kincaid parku, nie je na otvorenom priestranstve. Anténa však následne vyžaruje do oblasti nazývanej Cook Inlet a tak Laurence hovorí:“Signál by mal byť dobrý.“.

Do dnešného dňa síce nedostal žiadnu správu o posluchu, prvú však očakáva od Steva McDonalda VE7SL z Britskej Kolumbie, približne 2200 km južnejšie. Európa je vzdialená viac ako 7000 km a okrem toho to bude preťažké, pretože signál by musel prejsť cez/pod/nad/popri aurorálnej oblasti a raz alebo dvakrát cez oblasť osvetlenú Slnkom. Laurence tiež upozorňuje, že Aljaška je stále v perióde 24-hodinového denného svetla, zlepšenie je možné však očakávať koncom septembra a začiatkom októbra, keď dáva najväčšiu šancu na otvorenie do Európy. Laurence tvrdí, že: „Môj maják a „ďalšie v rúre“ nám pomôžu lepšie pochopiť princíp podmienok šírenia v súvislosti s niečím, čomu sa hovorí „fascinujúca časť frekvenčného spektra“. Nové módy schopné detekovať slabé signály, algoritmy, úpravy a konštrukcie cievok robia zo mňa – licencovaného rádioamatéra od roku 1974 – nováčika.“

Licencia WD2XDW je platná do 1.augusta 2005. Ako dlho však tento LF maják bude QRV nie je možné povedať. Laurence sa totiž kráti čas pobytu v „Krajine polnočného Slnka“ a pravdepodobne sa potom vráti do Anglicka alebo bude niekde inde v Amerike. Potešilo by ho, ak by sa mohol maják spolu s ním presťahovať na novú lokalitu…

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x
()
x