Realizovateľný 2el. inv.V beam 7MHz

Mnoho rádioamatérov považuje smerovú anténu na 7MHz za ťažko dosiahnuteľný cieľ vyžadujúci si vysoký anténny stožiar a množstvo duralu.

Pokiaľ je dostatok priestoru, ponúka sa iné riešenie v podobe „zabudnutého“ 2el.inv.V beam-u. Klasickú inv.V anténu pozná a používa mnoho rádioamatérov. Každý, kto si ju zhotovoval asi aj potvrdí, že je to ľahkozhotoviteľná a chodivá anténa. Pridaním jedného prvku vznikne dvojelementová fixná smerová anténa.

Anténu pritom dokáže postaviť jediná osoba a cena je veľmi nízka. Na videu je prvý RX test po dokončení. Porovnávanie prebehlo v popoludňajších hodinách. Druhá anténa je 1/4 vertikál na rozmernej plechovej streche, ktorý chodí veľmi dobre. Počuť, že DL/SP/I stanice sú na beam výrazne silnejšie, kým UA takmer bez zmeny – čo spôsobuje predo-zadný pomer antény. Výrazný rozdiel samozrejme spôsobuje aj rozličná polarizácia a vertikálny vyžarovací uhol antén. Všimnite si aj zmenu úrovne šumu v pozadí.

Anténa prešla aj náročným testom v podobe CQWW SSB conteste. So 100W pomohla preraziť pile-upmi napríklad na KP2, VP2M, VP5, YN, 6Y, KP4, V2, HK, PJ4 atď. Laci OM/HA6NL s ňou v jedno bežné ráno robil 17x YV. Z tunajšieho QTH je to pritom najťažší smer úplne zakrytý horami…


RX porovanie 2el. inv.V beam 7MHz a 1/4 vertikálnej antény
 

Rozmery 2el. inv.V beamu na 7MHz
Rozmery 2el. inv.V beam-u na 7MHz

Anténu je možné skonštruovať dvoma spôsobmi: ako závesnú alebo nesenú. V prvom prípade je potrebné nosné lanko natiahnuté v smere vyžarovania. Nesená anténa má vrcholy prvkov uchytené na podperách. Je len na individuálnych možnostiach, ktorý spôsob je vhodnejší. Dôležitým faktorom je výška nad zemou. U mňa je to 13m, čo je asi minimum.

Popis 2el.inv.V beamu nájdete v publikácii 73 Vertical, Beam and Triangle Antennas (MFJ, 1992). Nákres inšpiruje aj k spôsobu prepínania smerovania, ale túto možnosť som nevyskúšal.

Simulácia 2el. inv.V beamu na 7MHz
Simulácia 2el. inv.V beam-u na 7MHz s výškou vrcholu 13m
 

Vypočítaný priebeh PSV 2el. inv.V beamu na 7MHz
Vypočítaný priebeh PSV 2el. inv.V beamu na 7MHz
 

Porovnanie antén
Porovnanie vyžarovacích diagramov troch antén na 7MHz v rovnakej výške: polvlnný dipól (červená), 2el.inv.V beam (modrá), moxon (čierna)

Simulácia 2el.inv.V beamu dáva v MMANA programe tieto výsledky: zisk 3,3dBd, F/B pomer 9,8dB a impedancia v rezonancii blízka 50ohm. Populárna HB9CV má lepšie vlastnosti (zisk 4,1dBd a F/B cca.20dB), je však realizovateľná?

Nesený 2el.inv.V beam som realizoval s využitím kombinovaných stožiarov dural-sklolaminát. Najprv vyrobíme žiarič so stredovým izolátorom a napojením na koaxiál. Pripevníme ho na stožiar, zdvihneme a stožiar vykotvíme. Konce žiariča nadstavíme tenkým horolezeckým lankom a natiahneme k úchytným bodom tak, aby inv.V vo vrchole malo uhol aspoň 100°. Drôt na direktor nafixujeme na druhý stožiar, zdvihneme a vykotvíme.

2el. inv.V beam po dokončení
2el. inv.V beam po dokončení
 

Detail stožiarov a kotiev
Detail stožiarov a kotiev 2el.inv.V beamu. V prípade dvoch a viacerých ľudí pri stavbe je možné pevnosť sústavy zvýšiť pridaním vymedzovacieho 6,22m lanka do vrcholov antény a kotevných šnúr z vrcholov stožiarov pred a za anténu

Výhoda tejto relatívne malej výšky je aj v tom, že anténu môžeme doladiť priamo zo zeme, len uvoľnením ramena prvku. Dĺžku prvkov upravujeme zásadne tak, aby bola zachovaná ich funkcia v anténe, t.j. direktor je od žiariča kratší o 4,8%. Naladenie nie je komplikované, je však trocha pracné. Veľmi užitočným pomocníkom je anténny analyzátor.

Meranie 2el. inv.V beamu na 7100kHz
Meranie 2el. inv.V beamu na 7100kHz, Z=46ohm +/-j0ohm
 

Meranie 2el. inv.V beamu na 7030kHz
Meranie 2el. inv.V beamu na 7030kHz, Z=39ohm +/-j0ohm
 

Meranie 2el. inv.V beamu na 7160kHz
Meranie 2el. inv.V beamu na 7160kHz, Z=62ohm +/-j33ohm

Možností na vylepšenie je ešte niekoľko. Do napájacieho bodu je vhodné zaradiť balun 1:1. Asi najhodnejší je W1JR balun, ktorý sa dá zhotoviť ľahko aj v domácich podmienok v dobrej kvalite a vlastnostiach. Ďalšou možnosťou je už spomínaná zmena smerovania antény predĺžením direktora na reflektor. Núka sa aj pridanie ďalšieho prvku a zhotovenie ešte ziskovejšej antény.

2el.inv.V beam spravil zo 7MHz pásma moje obľúbené. Nepridáte sa?

5 1 hlas
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x
()
x