Ako nahrávať spojenia profesionálne
Každý, kto má PC so zvukovou kartou a rádiostanicu si chcel aspoň raz nejaký signál nahrať. Veď to nemôže byť nič zložité! Áno, nie je to nič zložité, ale výsledok málokedy zodpovedá predstavám. Ako to urobiť profesionálne?
V prvom rade je potrebné prepojiť PC so stanicou tak, aby sa do signálu nedostával brum. Ja používam priame prepojenie tieneným káblom s dvoma 3,5″ jackmi. V puzdre konektorov mám priletované 1nF kondenzátory ako ochranu pred vnikaním VF. Toto zapojenie funguje bezchybne s SB128, nie však s druhou kartou na základnej doske. Po prepojení stanice s touto kartou sa do signálu dostával mimoriadne silný brum.
Ak vznikne podobný problém, dá sa vyriešiť interfaceom s oddelenými zemami. Ten môže byť s NF transformátorom alebo s optočlenom. Po vhodnom zapojení sa stačí poobzerať na Internete alebo v literatúre.
Na nahrávanie samozrejme potrebujeme nejaký program. Windowsovský Sound Recorder vhodný však nie je. Ja používam Creative Wawe Studio, ktorý bol na CD s ovládačmi zvukovej karty. Dĺžka záznamu je ovplyvnená iba voľným miestom na pevnom disku a záznam je možné upravovať a strihať. Každý má však asi svoj obľúbený program, tak si vyberie sám.
Ďalším krokom je nastavenie citlivosti zvukovej karty. Regulátor hlasitosti na zariadení vytočíme do obvyklej polohy a pomocou mixážneho pultu nastavíme citlivosť zvukovej karty tak, aby nebola prebudená. Na niektorých mixeroch je indikátor vybudenie, ak tam nie je, potom nastavíme regulátor asi do polovice a nahráme si pár sekúnd v režime mono pri maximálnej vzorkovacej frekvencii zvukovej karty. Súbor uložíme na disk.
Spustíme program Peak Limiter. Tento program slúži na optimálne vybudenie záznamu. Ak je citlivosť priveľká, obmedzí špičky, ak je malá, potom zvýši hlasitosť o určitý koeficient. Celý program je veľmi jednoduchý. Začať treba tým, že otvoríme WAV súbor. Na obrazovke sa zobrazia dva spektrografy, pravý a ľavý kanál. Po kliknutí na tlačidlo Analyze Peaks program analyzuje modulačné špičky v zázname. Ak je špičiek presahujúcich 80 a 90% maxima veľa, potom je nahrávka prebudená a citlivosť zvukovej karty je potrebné znížiť.
Ak je záznam dosť dobrý, postúpime k tlačidlu Normalize Peaks. Nad ním je napísaný údaj v percentách, ktorý môžeme prepisovať. Všetky špičky nad uvedenú hodnotu budú zoslabené. S obmedzovaním to netreba preháňať, z analýzy je možné určiť reálne hodnotu. Hneď vedľa je tlačidlo Normalize Volume, ktorý zabezpečí optimálne vybudenie. Vybudzujeme samozrejme na 100%. Na záver si upravenú nahrávku môžeme prehrať tlačidlom Play a potom uložiť tlačidlom Save.
Takýto záznam však zaberá na disku pomerne veľa miesta. Odporúčam ho uložiť ako MP3 súbor. Programov na kompresiu WAV do MP3 je opäť nepreberné množstvo. Ja používam bEncoder. Má totiž viacero nastavení vhodných na účelné spracovanie nahrávky hlasu. Najprv treba vybrať WAV súbor(-y) a označiť výstupný formát (MP3). V hornom menu kliknem na MP3 Format a môžem nastaviť parametre kompresie. Nastavím MONO, vzorkovaciu frekvenciu na 11025 Hz a bitrate na 16 kbit. Toto je hlavné nastabvenie (GENERAL), okrem toho pri niektorých záznamoch používam Filtering. Ten ponúka horno- aj dolnopriepustný filter. Potom sa vrátim do nastavenia General, kliknem Apply a vrátim sa do hlavného okna, kde kliknem Convert.
Výsledkom je asi 50 krát menší súbor s takmer nebadane zhoršenou kvalitou. Párkilobajtové súbory sú potom vhodné aj na publikovanie na Internete. Tak, ako je to napísané to možno znie komplikovane. Väčšinu z toho ste však už robili, profesionalizácia spočíva iba vo využití programov Peak Limiter http://www.peaklimiter.com a bEncoder http://technet.idnes.cz/sw/sw_audio-video/sw_audio-video_mp3/audiofilez2003-03.html.