Ako odišiel KT207/400

Tento triak som sa rozhodol použiť na svoje pokusy s 230V. Bol to použitý typ z nejakého zariadenia. Mal už krátke vývody a určite veľa hodín prevádzky za sebou. Najvyšší čas ísť do dôchodku… Miesto toho šiel do večných lovíšť…..

Zapojil som ho na univerzálnu dosku. Na riadiacu elektródu som napätie ešte nezapájal. Chcel ho najprv zmerať a nastaviť. Ešte som aj premeral či náhodou nie je prepoj medzi A1 a G. Na riadiacu elektródu mal ísť striedavý prúd cez kondenzátor 1uF/630V, rezezistor 100 ohmov, diak, tlačítko a obmedzovacie diódy proti zemi.
Po zapnutí 230V sa zablyslo, ozvala sa rana a ističe v hlavnej skrini zareagovali….. Teraz si lámem hlavu kde bola chyba…. Mohol to byt iba cínový mostík…. Práve upravujem krabičku pre poistku aby mi opäť nevyhodilo ističe. Na tejto krabičke mám 230V, napájam ňou moju 40W pájkovačku, v krabičke je aj dióda, ktorú premosťuje spínač, ktorým prepínam príkon na pájkovačku. Mám ešte jeden KT207/400, pracovať sa na ňom začne až zistím pár podrobností ako sa napája triak. Striedavým prúdom ? – veď preto je tam asi diak….

V schémach, v ktorých sa riadia Tc sa elektróda G napája väčšinou na IO – aké je tam napätie, neviem. Funkčne je triak zložený z dvoch tyristorov a tyristory sa spínajú jednosmerným prúdom. Sú v triaku použité dve rozdielne tyristory NPNP a PNPN ? Podľa mňa by pracovali aj dva rovnaké tyristory zapojené paralelne. Tie by sa potom spínali jednosmerným prúdom. Brat mi ukázal schému spínania triakom, napája sa na 230V priamo na riadiacu G cez diak, takže predsa striedavým.

Smútočný obrad sa koná dnes 6.5.2003
Česť jeho pamiatke.

1 1 hlas
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Najstaršie
Najnovšie Najviac hodnotené
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x