Solárny článok ku rádiostanici

V Holiciach ste možno na burze videli nádherné solárne panely. Invencii sa medze nekladú, takže sa priam ponúka myšlienka: napájať rádiostanicu solárnou energiou či už na portable, mobil alebo stabil prevádzku.

Jednu takto prevádzkovanú rádiostanicu je možné vidieť u Viktora OM3WIK na chate pod Rysmi v nadmorskej výške 2250 metrov.

Účinnosť solárnych panelov sa vývojom oveľa zvýšila. Mýtus, že solárny panel mimo priameho ožiarenia Slnkom nedáva žiadny prúd dávno padol. V skutočnosti je jeho kapacita aj pri nepriamom slnečnom ožiarení okolo 60%. Solárne panely sa dodávajú v určitých rozmeroch, nominálnom napätí a samozrejme prúde. Pre naše účely sú najvhodnejšie panely s napätím 18V a prúdom od 250mA do 1000mA.
Vzhľadom k cene solárnych panelov sú dostupnejšie tie s menším prúdom. Panel s rozmermi približne 30 x 30 cm je schopný dodať pri plnom ožiarení 250mA prúdu pri napätí naprázdno asi 20V. Nie je veľký, takže sa hravo dá použiť aj na portable.

Samotná kapacita solárneho panelu by nepostačovala na spoľahlivú prevádzku s výkonmi nad 1W výkonu (treba pamätať na to, že solárny panel nemusí byť vždy efektívne ožiarený). Preto ho využijeme ako zdroj konštantného prúdu, ktorým budeme dobíjať akumulátory rádiostanice.


Ako zdroj konštantného prúdu slúži zapojenie s obvodom L200, ktorý je lacný a ľahko dostupný. Okrem neho potrebujeme len minimum ďalších súčiastok. Kondenzátory C1 a C2 sú blokovacie. Rezistormi R1 – R4 určujeme veľkosť prúdu. Ich hodnotu je možné vypočítať pre akýkoľvek prúd podľa vzorca R = 0,45/I [ohm; -, A]. Pre 200mA (ku článkom 2Ah optimálny dobíjací prúd, je odpor 2,2 ohm). Ďalšie rezistory volíme tak, aby sme aj pri nepriamom osvetlení a v poslednom rade (za šera až tmy) „vyžmýkali“ posledné mA z článku. Posledný rezistor teda volíme pre prúd okolo 25mA, čiže 18 ohmov.

Miliampérmeter na výstupe slúži ako kontrola. Je dobré mať ho zapojený a občas skontrolovať, či nedochádza k poklesu prúdu. Ak áno, je solárny panel nedostatočne osvetlený. Výstup sa pripája na akumulátor, ktorý napája rádiostanicu (môže byť interný, vtedy kábel zakončíme odpovedajúcim konektorom, alebo externý, vtedy kábel zakončíme podľa potreby, napríklad krokosvorkami).

Zapojenie je ideálny doplnok pre portablovú QRP prevádzku, či už na KV alebo VKV. Spomeňte si na stanice, ktoré sa v okamihu stratili z prevádzača, lebo im „došli baterky“. Ich chyba! Mali mať so sebou solárny článok a dobíjať akumulátory, HI.

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x
()
x