Tridsaťročný kus železa funguje perfektne! AO-7
Transpondér je závislý od energie dodávanej solárnymi panelmi. Počas dňa je prevažne v móde B, ale jeden – dva oblety (väčšinou predpoludním) je v móde A.
Na prevádzku v móde B (uplink 432,125 – 175 MHz CW/LSB) postačuje nízkovýkonový vysielač alebo transvertor (cca.1 – 5W). Ako antény sú mimoriadne vhodné antény s kruhovou polarizáciou, ale nie je to podmienka. Samotný signál má byť taký silný, aby nepreťažoval transpondér. Poznať to na skreslení signálu na downlinku.
Na downlink (145, 975 – 925 MHz CW/USB – pozor na inverziu signálov) je potrebné mať ziskovú smerovú anténu (cca. 10 dB). Veľmi výrazne pomôže predzosilňovač, pretože bez neho sú signály len S1 – 5, čo má za následok, že veľa staníc pridáva výkon na 70cm.
Že je AO-7 v móde B poznať podľa signálu majáka na 145,972 MHz. Ak tam nie je, transponér je móde A alebo je vypnutý.
Bez toho, aby ste mali možnosť počuť vlastný signál späť sa pracuje len veľmi ťažko. Pri SSB a CW signále je dopplerov efekt oveľa výraznejší ako pri LEO FM satelitoch.
Mód A (uplink na 145,850 – 950 MHz CW/USB) je z tohto hľadiska menej náročný. Ako minimum postačí QRP do ziskovej antény (cca. 12 dB), ale väčšina staníc dáva prednosť menším anténam sfázovaným pre kruhovú polarizáciu. Výhodou takýchto antén je, že nie je nutné smerovať tak presne (alebo vôbec). Asi žiadna stanica nemá na 10m antény s kruhovou polarizáciou, a tak aby aspoň čiastočne eliminovali fading (únik signálu vplyvom rotácie satelitu), využívajú antény s kruhovou polarizáciou aspoň na uplinku.
Na solídnu prevádzku je potrebných asi 100W ERP, čo sa dá dosiahnuť rôznymi spôsobmi. Napríklad Stephen SO5AS, s ktorým som pracoval používa na uplinku skrížené dipóly napájané 120W. Obvyklejšie sú však menšie yagi antény (4 – 7 el.) a nim prispôsobený výkon.
Na downlinku (29,400 – 500 MHz CW/USB) sú signály od S1 do S5. So signálmi, ktoré produkovali RS-12/13 sa to nedá porovnať, ale pracovať sa dá. Treba k tomu RX (TRX) na 10m a anténu. Tu je variabilita veľká, používajú sa drôtové antény, vertikály ale aj smerovky.
Že je satelit v móde A sa dá zistiť tak, že na 29,502 MHz (+/- Doppler) pracuje maják. Rýchlejšie však asi zistíte mód A podľa toho, že na 2m maják nepočuť (nie je mód B) a okolo strednej frekvencie na downlinku sa objavujú stanice.
Zo zaujímavých stránok, ktoré by som odporúčal pozrieť záujemcom o prevádzku cez AO-7 sú: Amsat Oscar 7 (AO-7),
Satelitná anténa s kruhovou polarizáciou, Ako na satelity?