BAOFENG UV-5R

Baofeng UV-5R je lacná dvojpásmová miniatúrna ručná stanica, ktorý je populárna nielen medzi rádioamatérmi, ale aj medzi rôznymi profesionálnymi skupinami, ako sú hasiči, záchranári a policajti. V tomto článku sa pozrieme na jeho funkcie, výhody a nevýhody.

Pracuje v rozsahu 136-174MHZ a 400-480HZ (TX/RX) plus 65-108MHz (iba RX). Výkon je 4W / 1W (max 5W). Kanálový krok 2.5/5/6.25/10/12.5/25 kHz.

Výhody UV-5R Baofeng

Jednou z hlavných výhod Baofeng UV-5R je jeho cena. Je to jedna z najlacnejších dvojpásmových rádiostaníc na trhu, čo ju robí veľmi prístupným pre rádioamatérov s obmedzeným rozpočtom. Napriek svojej nízkej cene má UV-5R množstvo funkcií, ktoré sú užitočné pre rádioamatérov, vrátane CTCSS / DCS kódovania a dekódovania, DTMF, VOX, LED svetla a vysielača s vysokou či zobrazenia frekvencie oboch pásiem naraz výkonnosťou.

Ďalšou výhodou UV-5R je jeho prenosnosť a kompaktnosť. Má malú veľkosť, takže sa ľahko zmestí do vrecka alebo batohu, čo ho robí ideálnym pre výlety do prírody alebo pre rýchle nasadenie v prípade núdze. Prednému panelu dominuj displej s dobrou čitateľnosťou, ktorý umožňuje rýchle nastavenie všetkých potrebných parametrov.

Nevýhody UV-5R Baofeng

Baofeng UV-5R má aj niekoľko nevýhod. Prvou z nich je jeho citlivosť na rušenie. Môže sa stať, že pri používaní v blízkosti iných elektronických zariadení bude prijem zarušený alebo nemožný. Taktiež vysielač sa nevyznačuje najčistejším signálom a preto je predaj tejto rádiostanice v niektorých krajinách zakázaný (napríklad v Nemecku z dôvodu nesplnenia rádiostanica nesplnenia normy EN 62209-2:2010 a EN 60950-1:2006-1).

V poslednej dobe sa na trhu objavilo niekoľko novších modelov rádiových vysielačov, ktoré majú niektoré výhody oproti UV-5R. Napríklad modely s podporou digitálnej komunikácie majú väčšiu kvalitu zvuku a lepšiu odolnosť voči rušeniu, ale sú tiež o niečo drahšie.

Celkovo je Baofeng UV-5R dobrým výberom pre začiatočníkov a pre tých, ktorí hľadajú lacnú dvojpásmovú rádiostanicu.

Cena Baofeng UV-5R je v súčasnosti približne 30 €.

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x