DX anténa 7OGN na 6m

Ide o vysokoziskovú osemelementovú anténu s dvoma napájanými prvkami a štvoritým reflektorom. Pri dĺžke boom-u asi 480cm má anténa zisk asi 13,7dBi. Vznikla podľa designu G2BCX (2m) prepočítaním v programe NEC 2 a vypiplaním v reálnom prostredí.

Detail fázovacieho vedenia Prvky s výnimkou oboch napájaných prvkov – zložených dipólov sú montované na boom vodivo. Tie je vhodné vyrábať na prípravku, ktorý si môžeme zhotoviť na drevenej doske. Polomer ohybu je 37 mm. Všetky prvky sú z AlMgSi priemeru 12 mm.

Reflektorová stena je zložená zo štyroch reflektorov. Vnútorná dvojica (bližšie k boom-u) má dĺžku 287 cm, vonkajšia po 292 cm. Takýto reflektor dáva oveľa lepšie výsledky ako jednoduchý alebo dvojitý.

Skladané dipóly sú umiestnené v rovine boom-u. Dosiahneme to tak, že ich uchytíme na PTFE držiaky v prostriedku a držiaky upevníme nad boom. Konce je nutné ošetriť proti vniknutiu vody, najlepšie vodotesnou krabicou.

Všetky prvky na boom-e majú konštantnú vzdialenosť – 675 mm. Ide o zmenu oproti pôvodnému návrhu, ktoré vzniklo zjednodušením pri modelovaní, keď sa menili len dĺžky prvkov, nie rozostupy medzi nimi. Uchytiť ich môžeme niektorým z bežných spôsobov – v prípade boom-u so štvorcovým profilom (takto to riešil G7OGN) najlepšie cez boom.

Orifinálny spôsob prispôsobenia
Dennis udáva impedanciu dvoch fázovaných zložených dipólov asi 450 ohm. Prispôsobenie na 50 ohm realizoval beta-matchom vo vzdialenosti L/2 od napájacieho bodu. Toto riešenie umožňuje nastaviť minimum PSV, je nutné nájsť len presnú polohu skratovacej spojky. Existuje ešte jedno riešenie – použiť balun 9:1.

Anténa predčila Dennisove očakávania po každej stránke – elektrickej aj mechanickej. V jeho „veternom QTH“ vydržala už niekoľko vetrov o rýchlosti viac ako 135 km/h….

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x