Yaesu CAT kábel

Na to, aby sme mohli zariadenie ovládať počítačom a využiť všetky prednosti, ktoré takáto konfigurácia ponúka, je potrebný CAT interface. Je to jednoduchý napäťový prevodník, ktorý sa postará o prevod napäťových úrovní medzi RS-232 (sériový port, COM) a zariadením.

Rozhodol som sa vyskúšať prevodník s integrovaným obvodom MAX232. Po skúsenostiach s jednoduchým tranzistorovým prevodníkom pre IC-706 ma zaujímalo, či je MAX232 lepší. Prevodník pracuje na prvé zapojenie, je však potrebné venovať pozornosť správnemu zapojeniu vývodov v 8-pinovom minidin konektore, ktorý sa pripája k zariadeniu – privedenie nesprávnych napätí na RxD a TxD by mohlo poškodiť transceiver!

Yaesu CAT kábel

Zapojenie CAT kábla vychádza z katalógového zapojenia MAX232. Keďže v miestnom obchode nemali SMD verziu tohto IO, nebolo možné prevodník zabudovať do plastikovej krytky 9-pinového Canon konektoru. Použil som teda krytku z 25-pinového konektora a 9-pinový konektor je namontovaný do pliešku, ktorý má veľkosť plechu 25-pinového konektora.

Rozmery plošného spoja sú 20 x 30mm. Zapojenie je tak jednoduché, že som ho realizoval na jednostrannom plošnom spoji.

8-pinový minidin Trochu problémy sú s 8-pinovým minidin konektorom, ktorý sa pripája do zariadenia. Yaesu FT-857D má tento konektor umiestnený v otvore liateho chladiča. Otvor však nie je dostatočne veľký, aby sa doň zmestil konektor aj s gumeným návlekom. Je preto použité len plastikové puzdro oblepené izolepou. Vonkajšok je ešte v teplomzmršťujúcej sa bužírke.

CAT kábel pracuje na prvé zapojenie bez jedinej chybičky. Keďže môj notebook nie je vybavený COM portom, používam USB pevodník na COM, na ktorý mám pripojený CAT kábel.

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x