KV mapa šírenia online HF DXView

Táto mapa zobrazuje v reálnom čase šírenie rádiových signálov pracujúcich v 11 KV pásmach od 1,8 do 54 MHz. Zobrazuje celosvetovú aktivitu za posledných 15 minút a automaticky sa aktualizuje približne každú minútu. Na zobrazenie grafiky v reálnom čase musí byť povolený Javascript.

Maximálna použiteľná frekvencia (MUF) je najvyššia frekvencia, ktorá podporuje komunikáciu medzi dvoma bodmi. Na tejto mape možno MUF považovať za maximálnu používanú frekvenciu, pretože zobrazenie je založené na údajoch v reálnom čase.

Skrátený dipól na 40 až 10m
Skrátený dipól na 40 až 10m

Údaje pre mapu sa získavajú z niekoľkých online zdrojov: WSPRnet, Reverse Beacon Network (CW, FT4, FT8), PskReporter a DX Cluster. Niektoré z týchto zdrojov poskytujú informácie o pomere signál-šum (SNR).

SNR možno použiť na určenie, či konkrétna cesta podporuje určité režimy, ako je morzeovka (CW) alebo jedno bočné pásmo (SSB). Mapa uvádza úrovne SNR s tromi rôznymi odtieňmi pre jednotlivé pásma: SSB (SNR > 10), CW (SNR > -1) alebo digitálne režimy (ktoré môžu dekódovať až do SNR približne -28).

Ako pracovať s KV mapou šírenia HF DXView?

  • Po načítaní sa mapa začne automaticky cyklicky prechádzať aktívnym pásmom. Pásma, ktoré vás nezaujímajú, môžete preskočiť odstránením príslušného zaškrtávacieho políčka „zobraziť“.
  • Výberom čísla pásma sa cyklické prechádzanie zastaví a prepne sa na dané pásmo. Tlačidlom PLAY pokračujte v prechádzaní pásmami.
  • Pohybom ukazovateľa nad aktívnymi oblasťami máp sa zobrazí pásmo a úroveň SNR, pričom sa uvádza, či pásmo podporuje SSB, CW alebo digitálnu komunikáciu.
  • Výberom aktívnej časti mapy sa zobrazia oblasti otvorené pre komunikáciu z pohľadu daného miesta. Štvorec mriežky tejto lokality sa zobrazí s tlačidlom zrušenia; zrušením sa zobrazenie vráti do celosvetového zobrazenia.
  • Mapa sa automaticky aktualizuje približne každú minútu (nie je potrebné ju ručne obnovovať).

Vyskúšať môžete na http://hf.dxview.org

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x