CW Get!

Autorom programu CW Get je UA9OSV, Sergei Podstrigailo. Bol to hádam prvý program, ktorý v prostredí Windows umožňoval dekódovanie morzeovky cez zvukovú kartu. Ide o shareware, čiže voľne šíriteľný program s určitými obmedzeniami. Po zaplatení registračného poplatku 35$ získate plnú verziu.

Systémové požiadavky nie sú vysoké: Windows 95/98/NT/2000, procesor AMD 5×86-133 alebo Pentium-75, 16 bitovú zvukovú kartu. Na vysielanie slúži CW Type, ktorý je výzorom veľmi podobný.

Pracovná plocha programu je rozdelená na tri časti: spektroskop, výpis prijímaného textu a merač úrovne signálu. V hornej časti je šesť tlačidiel s najpoužívanejšími funkciami, v spodnej časti je stavový riadok s aktuálnymi nastaveniami.

Požadovaný signál označíme kliknutím myšou na spektrograme. Ak je zapnuté AFC, program sa naň samočinne doladí. Na eliminovanie rušenia je možné využiť DSP FIR alebo IIR filtre, burst filter (maximálna rýchlosť – eliminuje rušivé impulzy a pod.) a manuálne nastavenie úrovne detekcie.

Ak na algoritmus programu na zvolenej frekvencii nájde CW značky, za okamih sa Vám po zistení rýchlosti vysielania začnú zobrazovať ako text na obrazovke. Program dokáže tolerovať aj kolísanie rýchlosti vysielania, nepresné kľúčovanie či QSB. Ak niečo nedekóduje, vypíše sa Vám to v texte ako bodky a čiarky v zátvorkách, aby ste sami mohli odhadnúť, aký znak to je.

CW Get je mojím miláčikom – používal som ho od verzie 1.0 a som s ním spokojný. Veľmi mi pomohol pri zisťovaní podmienok šírenie spolu s majákom DK0WCY. Najvyššia prijímaná rýchlosť, akú som mal možnosť vyskúšať bola asi 270 LPM, či si dokáže poradiť aj s deklarovanou rýchlosťou 5 000 LPM (napr.MS) nechám na vyskúšanie Vám.

Stiahnúť si ho môžete z: http://www.dxsoft.com/.

Pridaj komentár