Dekódovanie morzeovky v pretekoch CQ WW DX Contest CW

Pred pár dňami som sa zúčastnil jednej z mojich obľúbených súťaži na HF, CQ WW DX Contest-u CW. Vlastne, bolo to iba druhýkrát, čo som sa do tejto súťaže zapojil, pravidelne sa však snažím ísť CQ WW DX Conest SSB, keďže “morzeovku” neovládam.

Prvé skusy s dekodérom morzeovky

Pred pár rokmi, keď som si zakúpil SDR FlexRadio 6300, som to skúsil po prvýkrát. Nemám tu pri sebe už log, ale s pomocou počítača som urobil dostatok spojení na to, aby som bol prvý v danej kategórii – all band aj vo svetre. Vtedy som urobil ale zasadnú chybu, zle som poslal log. Preradením logu do kategórie jedno pásmo teda neznamenalo nejaký úspech.

Nový cieľ pre CQ WW DX Contest CW

Tento krát som to ale chcel zmeniť. Pamätám si, ako ma to bavilo! Jednoznačne bolo super jednoduché urobiť spojenie v CW móde v porovnaní so SSB, hlavne keď človek vysielal so zníženým výkonom na 5W.

Versatower anténny stožiar

Moja príprava začala už na konci júna, ked som objednal nový Versatower – 12m stožiar z Poľska a k tomu 3-elementovú 5-pásmovú smerovku od SP7GXP. Všetko ma čakalo po mojom návrate z Ázie u mňa doma. Ostávalo už iba vykopať obrovskú jamu, dať do nej 2 tony štrku spolu s 26 vrecami cementu a stožiar mohol stáť. Tu sa musím poďakovať Viliamovi OM0AAO, ktorý mi so stožiarom veľmi pomohol a bez ktorého by som to už naozaj nedal.

SP7GXP anténa

Smerovku som si staval sám. Bolo to zaujímavé, ale prekvapila ma kvalita prevedenia tejto SP7GXP antény a pomaličky som to za víkend dal. A myslím si, že som urobil dobrú prácu. Na stožiar mi ju pomohol dať starosta dediny, za čo som mu tiež veľmi vďačný. Ako dvaja sme to zvládli za pol hodinky a mohol som ňou točiť do sýta. Viď.na nasledujúcej fotke, ako to vyzerá. A áno, anténa je rozmerovo väčšia ako môj domček 🙂

om0rx qth

FAN anténa

Kvôli pracovnej zaneprázdnenosti, som sa začal pripravovať na CQ WW DX Contest CW iba v piatok ráno, takže pár hodín pred jeho začiatkom. Chcel som si ešte urobiť FAN anténu na 160/80/40m. Tú som hneď ráno začal stavať, ale z dôvodu chýbajúceho materiálu, som ani nemal ako uchytiť balun a jednoducho – už som nestíhal. Hoci som poctivo odmeral, každé rameno dipólu a všetko pozapájal tak, ako má byť, prišla tma a ja som ešte nemal spojazdnený software a ani som nebol rozhodnutý, akú kategóriu pôjdem.

Našťastie asi týždeň pred tým som dal môj vertikál Butternut (80-10m) do stredu záhrady, pridal 12 radiálov a natiahol kábel k domčeku.

Rozhodnutie akú kategóriu pôjdem ani nepadlo. Chcel som vyskúšať všetky pásma a ak na nejakom urobím viac kvalitnejších spojení, tak by som zaslal iba to, ináč by to boli všetky pásma.

Napájanie rádiostanice solárnymi panelmi

To, či pôjdem QRO, low-power alebo QRP nebolo na stole – musel som ísť QRP. Prečo? Bývam totiž v domčeku, ktorý nie je pripojený na elektrickú sieť a všetko, čo spotrebujem si musím vyrobiť sám. Momentálne som mal k dispozícii iba 3 solárne panely s teoretickým maximom 1.2kw, k tomu 3000W menič a 24V systém: konkrétne 280Ah batériu (LifePo4). V batériách mám teda uložených nejakých 7 kW, použiteľných asi 6,5 kW. K tomu mi tu beží chladnička s mrazničkou, svetlá, router, laptop s monitorom, a ďalšie spotrebiče. A QRP sa nebojím – urobil som slušný počet spojení aj na SSB. Nie je to niečo nové pre mňa. Prakticky celý contest idem iba v S&P móde a nikdy nevolám, keďže ako QRP stanica mám malé šance.

Takže antény mám. Obe fungujú krásne – smerovka na 20m – 10m a vertikál som chcel použiť na 80/40, a s tunerom ak sa podarí pár spojení aj na 160m.

SDR TCVR SunSDR2 Pro

Technicky, teda čo sa týka antén, som bol vybavený. Ako TRCV som mal k dispozícii SunSDR2 Pro – malá krabička, ale super výkon.

Na čo je TCI Expert Electronics?

Asi o ôsmej večer som začal “riešiť” softwarovú stránku. V predchádzajúcej súťaži – CQ WW DX SSB Contest to bolo jednoduché. Stačil mi ExpertSDR software na mojom MacBook Pro počítači a RumLog, ktorý si s ním veľmi dobre rozumie a komunikuje cez TCI (Transceiver Control Interface), čo je špeciálny protokol vyvinutý Expert Electronics firmou, ktorý všetko zjednodušuje – nepotrebujete sa trápiť so žiadnymi COM portami a ani nič podobne.

Dá sa súťažiť bez ovládania morzeovky (CW)?

Keďže ale toto bude súťaž, s použitím módu, ktorý ja vlastne ani neovládam, musel som si nastaviť systém tak, aby som mohol efektívne dekódovať morzeovku iných staníc a zároveň im aj odpovedať a urobiť správne spojenie so všetkým, čo k tomu patrí.

Neúspech s SDR software, CW skimmer a N1MM+

Najskôr som sa snažil rozbehať starší laptop s Windows 10, ale keď som od neho chcel, aby SDR software išiel zároveň s N1MM+, tak to jednoducho nešlo. Bolo to veľmi pomalé, a to nehovorím o CW skimmeri, ktorý som chcel použiť.

Riešenie s SDC software UT4LW

Neostávalo mi nič iné, iba zobrať si späť môj MacBook Pro a začať konfigurovať. Našťastie, už som mal k dispozícii SDC software (https://www.lw-sdc.com) od UT4LW, ktorý má zabudovaný CW skimmer server a Rumlog (https://dl2rum.de/rumsoft/RUMLog.html) od DL2RUM. Ako SDR software je pre SunSDR2 Pro rádio použiteľný a k dispozícii iba ExpertSDR software. (https://eesdr.com/en/software-en/expertsdr2-en) od Expert Electronics.

Laborovanie s RumLog softwarom

Čo mi zabralo dlhé hodiny skúšania a experimentovania bolo správne nastavenie Rumlog softwaru na odosielanie CW.

Výhoda TCI

Vlastne, celé prepojenie SDC + RumLog + ExpertSDR2 je extrémne jednoduché, keďže všetky 3 softvéry komunikujú cez TCI protokol. V ExpertSDR2 si iba povolíte TCI, v SDC to iste, ono už vie na akom porte funguje, takže opäť je to jeden “tick” a v Rumlog-u je nastavenie veľmi jednoduché, vid snímky obrazovky.

blank blank blank

Vysielanie morzeovky a Telnet server

Problém ale nastal pri vysielaní morzeovky. Ako vidíte na nasledujúcom screenshote, systém je absolútne geniálny! Dokonca som využil druhú z funkcii SDC softwaru, a to je vlastný telnet server!

Princíp fungovania pre dekódovanie a vysielanie morzeovky

Fungovalo to potom nasledovne:

    • SDC dekódoval CW signály. Zvládal celú časť CW spektra na danom pásme naraz a podľa externých testov som vedel, že je lepší ako CW skimmer na Windowse, čo ma potešilo.
    • Jednotlivé stanice sa potom v SDC ukladali do vlastného clustera, Rumlog software som potom nakonfiguroval, aby sa jednoducho nepripájal na externý cluster, ale na môj vlastný.
    • Rumlog má ešte ďalšiu funkciu – vie posunúť spoty priamo do ExpertSDR2 softwéru, takže krásne aj tam vidíte, čo potrebujete, čo nie, kde sa kto nachádza, jednoducho super!

V Rumlog-u môžete nakonfigurovať rôzne CW makrá a efektívne vysielať iba z použitím klávesnice, ani CW key nepotrebujete (rovnako ako v N1MM+).

blank

Vysielanie morzeovky z klávesnice

Ako píšem, potrápil som sa s makrami v Rumlog-u. Jednoducho mi to nerobilo to, čo malo a po hodinách skúšania (čo sa týka manuálu, je v tomto veľmi slabý a nevysvetľuje toho veľa). Nakoniec som zistil, že stačí dať za každé makro “[Run]” a môj problém bol vyriešený.
Počas celej súťaže používal iba 2 makrá. Absolútne to stačilo, a boli to tieto dva konkrétne:
[My Call] [Run]
[RST] [Number] TU [Run]

Úžasné, nie? Rumlog mal ešte jednu úžasnú funkciu, a to to, že priamo v logging window ukazoval dekódovanú stanicu, takže som nemusel ani nikde inde pozerať. Počas celej súťaže som si vystačil s dvoma oknami – band map-ou a logovacieho okna. V band-mape som videl všetky stanice, čo mi posunul custer, ktoré dekódoval CW skimmer v SDC softvéri. Samozrejmosťou bolo to, že Rumlog už vedel ktoré mi chýbajú, ktoré som urobil, ktoré sú multiplier – no úžasné, všetko pekne farbou označené.

Výhoda vlastného clustra

A ďalšou nesmiernou výhodou bolo to, že v clusteri som nemal nič, čo moja anténa nepočula a čo môj software nedekódoval. A potvrdilo sa mi to na 100% tým, že prakticky 99% staníc som aj urobil, niektoré bolo ťažšie, s QRP signálom som musel bojovať v pile-upe, ale na moje prekvapenie, by som povedal, že 50% spojení som urobil na prvé zavolanie.

Nasledujúca snímka obrazovky vám ukaže všetko na jednom mieste – band map, logging window, SDR softvér. Vidíte tam aj ako je to dekódované, priamo v okne, kde sa zapisuje QSO. Čo sa týka farebného rozlíšenia kontaktov, červená farba znamená, že som už s danou stanicou urobil spojenie, zelená, že ju potrebujem a modrá, že je to nejaký násobič, buď zóna alebo nová krajina. Vedel som teda veľmi dobre, na ktoré spojenia sa musím sústrediť.

blank

Ako vlastne prebiehala súťaž na mojej strane?

V band map-e som si klikol na stanicu, s ktorou som chcel urobiť spojenie.

Počkal som si kým ukončí spojenie s predchádzajúcou stanicou, väčšina končila s “TU K4ZD”, teda poďakovanie a volačka. potom som vedel, že je môj čas a stlačil som makro s “ ”

Dobrou vlastnosťou softvéru bolo, že vedel, akou rýchlosťou vysiela daná stanica a automaticky ju nastavil! No nie je to super? Takže som vysielal od 25wpm do 38, poväčšine som si všimol, že väčšina staníc išla okolo 30wpm. Ruské stanice išli oveľa rýchlejšie a 38wpm nebolo nič nezvyčajné.

Po odvysielaní mojej značky som čítal a počúval, či mi daná stanica odpovie. Väčšina prijala moju celú značku na prvýkrát. Iní dali napr. “RX?” alebo “OM?”, pripadne inú kombináciu alebo aj čisto “X?”

Vedel som, že je potom môj čas a opäť som vyvolal makro.

Naspäť som už „dostával napr. “599 5 TU”, no poväčšine to bolo “5NN 5 TU” čo je o trošku kratšie.
Na to som stlačil klávesu s druhým makrom a odpovedal “599 15 TU”.

A bolo to! Ešte som si počkal, či náhodou si protistanica nevyžiada moju odpoveď znovu, ale zvyčajne na 95% to prešlo na prvýkrát a mohol som ísť ďalej – späť na bod 1!

A nie, ja morzeovku naozaj neovládam (je tu niekto, kto mi pomôže sa ju naučiť? Záujem tu je). Nemyslite si ale, že sa to dá zvládnuť bez “počúvania”, špeciálne takáto súťaž.

Bolo veľa spojení, keď mi CW skimmer správne nedekódoval všetko, buď kvôli QRM alebo QRN. V tom prípade som naozaj musel rozpoznať moju značku a aj zvyšok. Keďže sa to ale opakovalo, dalo sa to, verte mi. Hlavne v pile-upoch to bolo ťažké a dosť spojení som zalogoval aj bez toho aby som to videl zdekódované, už ale z počutia (áno, aj na 30wpm) som vedel, že ma zobrali a dali TU na konci atď. …

blank

CQ WW DX Contest je aj o únave a vydržaní – zhodnotenie

Nakoniec to dopadlo tak, že som za stanicou presedel vyše 36 hodín zo 48, urobil 1509 spojení na všetkých pásmach, teda iba pár na 160m, keďže som na to pásmo nemal anténu (7 spojení so tam urobil).

Prekvapil ma ale môj vertikál, od ktorého som nečakal to, čo mi dovolil urobiť. Viď screenshot z mojich štatistik, ale napíšem, že na 80m som vlastne urobil najviac spojení, a to 494! Druhým mojím pásmom bolo 40m, kde som urobil 401 spojení. Takže áno, aj tu vidíte, že s jednoduchou anténou a QRP výkonom v súťaži môžete urobiť stovky spojení.

Smerovka fungovala úžasne tiež – to mi už potvrdila v predchádzajúcej súťaži. Je 12m vysoko, no má svoje výhody aj nevýhody. Výhody všetci viete, nevýhodou bola ale jej smerovosť. Musíte točiť a tým sa stráca aj veľa času a jednoznačne som vedel robiť spojenia rýchlejšie na 80/40 pásmach ako na 20-10. Keď som nemal smerovku nasmerovanú na daný smer, ani som nevedel, či tam je niekto zaujímavý, keďže externý cluster som nepoužíval. Tu treba využiť svoje znalosti a skúsenosti, musíte vedieť, ktorý smer je v daný čas otvorený, kde anténu nasmerovať pre získanie najviac spojení a bodov atď. Tento článok ale všetko pokrývať nemôže, tak snáď nabudúce aj o tomto.

Musím záverom napísať, že sa mi to páčilo. 1500 spojení som naozaj nečakal, že urobím. Už teraz sa teším na ďalšiu CW súťaž.

Ak by mal niekto nejaké otázky k softvérom a anténam, rád vám ich zodpoviem, kľudne komentujte tento článok.

Na záver ešte chcem napísať, že som rád, že som konečne ako rodený Slovak mohol vysielať z vlastného QTH na Slovensku. A vysielal som s úsmevom. Predchádzajúce súťaže som išiel z Walesu (GW ako MW0JRX, MC0SHL) a z Austrálie (VK ako VK8DX, VK5RK a VK2YI). Pár krát som sa „zastavil“ aj na Slovensku a vysielal s Viliamom OM0AAO, za čo som mu veľmi vďačný. Ďakujem!

 

73! de Oliver OM0RX

P.S.
Prikladám ešte finálny snímok obrazovky urobený pár sekúnd po skončení súťaže.

blank

P.S.2
A pre tých čo sa radi pozerajú na rôzne obrazovky, mám tu štatistiky:

blank blank blank

blank

4.3 6 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
7 Komentáre
Najstaršie
Najnovšie Najviac hodnotené
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
Jakub OM1WS
Jakub OM1WS
1 rok pred

Máš krásne QTH, tiež mám občasné QTH v Podkylave

Rudo OM8ATS
Rudo OM8ATS
1 rok pred

Velmi zaujimavy a inspirativny clanok. Dakujem a prajem vela uspechov na pasme.
Rudo

Ondrej OM4DW
Ondrej OM4DW
1 rok pred

Ak Ti mozem poradit, s QRP nevolaj big guns rychlo. Najma pri horsich podmienkach sirenia a na dolnych bandoch pomaly dalej zajdes. Vo velkych KV kontestoch tak v rozsahu 24 – 30 wpm, viac je kontraproduktivne. Big gun chodia rychlejsie, lebo su silne a odsypa im to. A prave, ked neodsypa, ani ony by nemali chodit zbytocne rychlo. Co spominas u Rusov je az zlozvyk, ked volaju jalove CQ s 38 wpm. Vela protistanic to ani nie je schopnych pobrat, zvlazt pri horsich podmienkach (slabe signaly, roztrasene cez sev. pol).

OM1ARH
OM1ARH
1 rok pred

Drobna rada ohladom napajania.
Ak mas komplet solarny ostrovny syetem, ktory ma vykon a kapacitu, ako popisujes, tak ti odporucam malu elektrocentralu ktora ma kombinovany startovaci system.

Podrobny popis, ako to dosiahnut lacno a svojpomocne.
Teda EC da sa nastartovat rucne, so snurou a aj na bateriu.
Doplnit na start dialkovy maly ovladac klucenkovy, do 100m spolahlivo nastartuje.
Staci doplnit rele, jedno na zapnutie zapalovania a druhe na zopnutie startera,
Modul z ciny, ktory sa da nastavit pre jedno tlacitko trvale on/off a druhe tlacitko ako tlacitko, na zopnutie startera.
Bubon predlzovaci, aspon 20m 3x 1,5mm prierez, aby EC neburacala blizko chaty.

Vstup do solarneho systemu, nabijanie, tu dam nasledujuce odporucanie.
Nepouzivaj spinane zdroje, alebo nabijacky, ale..
Ak mas vykonny MPPT menic, tak do vstupu menica, pre panely, je dobre pripojit cez kvalitny oddelovaci trafak a klasicky usmernovac z filtraciou, pomocou jednej oddelovacej diody nabijanie z EC.
Drzat sa treba len toho, kolko je maximum vstupneho napatia pre regulator MPPT, teda napatie na prazdno na trafe z usmernovacom, nech zbytocne nema napatie vyssie.
Regulator si to poberie, podla vlastnej potreby, optimalne zatazi EC, a pocas behu EC, nepojde na prazdno.
Vyhodou trafa je, ze galvanicky 100% oddelis vystup EC, odstranis aj pripadne rusenie, ktore by sa na jednoduchom, alebo aj elektronickom regulatore mohlo vyskytnut a tlacit sa do sustavy z EC do „palubnej siete“ ostrovneho systemu.

Ked budes sledovat napatie, alebo stav na MPPT, vies kedy EC mozes vypnut, pripadne kedy zapnut, mozno v skutocnosti pobezi najviac 3x za 24h po dve, max 3 hodiny, Pravdepodobne 2x v noci a raz cez den, ak je system dobre nadimenzovany, pretoze EC ak je 1-1,5kW, trafak aspon 1kW, tak pri tomto vykone, doplnis baterie celkom rychlo.

Idelane je, ak ako trafak, pouzijes maksie trafo, alebo hotovu staru nabijacku, pre zalozne baterie, alebo nudzove osvetlenie, pripadne trakcne baterie telefonnych ustredni a pod.
Ak mas solar 1,2kWp, tak menic asi mas dostatocne dimenzovany, nemal by byt nejaky velky problem to pripojit.

EC sa hodi aj na ine drobne prace,kedy uz menic a solar nestaci (pracka.. karbobruska, miesacka.. nedostatok svetla v zime)

Elektrocentrala najlacnejsia, bola u mna kedysi parkside z Lidla,PSE 2800 A1. stala ma 150 euro, rozbalena na predajni. Chybal fajkovy kluc, lievik a asi aj navod.
Tu mi upravenu jedneho dna ukradli z auta, ale na inzerat som zohnal dalsiu, tu som uz neupravoval, nebol cas a ani potreba.
Kedy som robieval vonku rozne prace na mieste, kde nieje el. pripojka a solar nebol potrebny.

Ku elektrocentrale som kupil kit z aliexpresu, pre elektricky starter, je to skoro primitivna vec, meni sa rotor zapalovacieho magnetta, kde je ozubeny veniec pre starter, starter samotny a ovladacia skrinka, (kus plechu z klucikom)
Z alika rovnako aj set 2 x dvojtlacitkova klucenka z vytahovacou antenkou a prijimac, ktory mal napajanie na 12V a dve rele, ktore sa dali nastavit kazde zvlast bud na bistabilne, alebo monostabine ovladanie vystupu.
Je to velmi komfortne, mavaju to velmi drahe agregaty, napriklad honda, alebo aj ine, pretoze klucenka vo vacku, pri beznej praci umoznuje nenechavt bezat zbytocne agregat, ale nastartovat si ho podla potreby, na cas nutny pre pevadzku.
Prve startovanie treba aj tak vatsinou spravit rucne, pretoze treba zapnut sytic a baterka vatsinou po dlhom case je zdochnuta a netoci veselo.
Po prvom starte a cca pol hodine behu, uz sa nabije bateria v EC, pri nasledujucom starte aj po viac hodinach, ak nieje voku mraz, sytic uz netreba zapinat, aspon taka je skusenost.

Ta centrala PSE 2800 A1, dokazala napajat aj zvaraci invertor, vonku v terene a dokonca aj plazmovy rezak, ale najprv sa musel natlacit kompresor a nasledne az zapalit plazma.
Je to v podstate kopia kopie motoru honda a aj cele zapojenie, aj regulacia, je ako honda.Trvale dokazala ist na vystupe z 12A, na plnu nadrz okolo 10 hodin. (pripojeny vysusovac 2,2Kw)
V onej dobe, sa nic lacnejsie nedalo zohnat.
Ine EC su urcite aj lepsie, najma od hondy, ale znacne drahe.
Dobra znacka je aj Gude, najma tie z velkymi kolieskami, na stavbu.
Niesu az tak ucinne, ale maju 1F vykon okolo 3kW.
Neviem ale, aku kit na dialkovy start by tam bolo potrebne nainstalovat.

Pre trvalu a dlhodobu prevadzku, na miesto benzinu, odporucam tiez z Alika si zaobstarat splynovac na PB, Pre EC
Ak mas nahodou plnitelnu (na LPG plnitelnu flasu, pre karavany na pumpe, original) tak za cenu tankovaneho LPG, mas z EC lacnejsiu elektrinu dnes, ako zo zasuvky, pre nebytove priestory..
Vymenne flase sa neoplati riesit, pretoze plyn vo vymennych flasiach, je 3x drahsi, ako tankovany LPG a to vychadza lacnejsie obyc. benzin natural.
Zdar!
OM1ARH

Artur SP3VSS
1 rok pred

Piękne miejsce do pracy radioamatorskiej. Gratulacje!
Bardzo dobry artykuł.

7
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x