CZE – BRI – S 2010

Trojdňová aktivita Českých, Britských a Slovenských QRPákov Február 2010

Tieto 3 dni QRP aktivity slovenských, českých a britských rádioamatérov, organizuje G-QRP-Klub špeciálne pre OM, OK a G stanice. Súťaž má povzbudiť nadšenie pre rádioamatérsku aktivitu s malým výkonom ako aj spoluprácu a priateľstvo medzi rádioamatérmi zo Slovenska, Čiech a Británie. Do týchto dní aktivity sa obyčajne pridajú aj QRPáci z iných krajín aby tak podporili prevádzku s malým výkonom. Max. výkon TXu je 5W. Okrem slovenských členov G-QRP-C je v tomto preteku vítaný každý OM rádioamatér ktorý je schopný a ochotný pracovať s malým výkonom. Veď nie je problém stiahnuť výkon na silnejšom zariadení dole na 5W, vyviesť výstup z budiča, alebo koncom týždňa zobrať letovačku a urobiť jedno alebo viacwattový TX pre túto krátku súťaž ako aj iné preteky ktoré majú tiež aj QRP kategóriu. Výborné spojenia sa dajú urobiť aj s malým výkonom.

OM stanice, ktoré sa zúčastnia preteku a pošlú denník na vyhodnotenie dostanú za ich úsilie aj malú účastnícku spomienkovú cenu v podobe 2-librovej Marconiho pamätnej mince.

Nadväzujeme spojenia so všetkými QRP stanicami. Volajte CQ QRP alebo CQ CZEBRIS. Do preteku platia aj spojenia s inými QRP stanicami, nie len s OM, OK, G a M. Počítajte aj s tým že vás budú volať aj QRO stanice. Tieto spojenia sa síce do súťaže nerátajú, ale potešia QRO stanice ktoré si vysoko považujú úsilie a zručnosť QRP staníc.

BODOVANIE QSO so stanicami v:
Stanice v: G OM/OK EU DX
G/GD/GI atď. 2 4 2 3
OK a OM 4 2 2 3
EU stanice 4 4 1 2
DX 4 4 2 1

Začiatok : 16.00 GMT v piatok 26.februára
Koniec : 23.59 GMT v nedeľu 28.februára
Druh prevádzky: Telegrafia (CW)
Max. výkon : 5W

Spojenia sa robia v okolí zaužívaných QRP frekvencii 3560, 7030, 14060, 21060 a 28060 kHz niekedy aj plus/mínus 10-15 kHz, podľa toho koľko sa tam nazbiera účastníkov. Násobiče v tomto preteku nie sú. Konečný výsledok je súčet bodov zo všetkých pásiem. Vysiela sa nasledujúci suťažný kód: RST / meno / výkon napr. 579 ALEX 3W.

Keďže sa nás zúčastňuje pomerne málo a naháňame sa po pásmach, navrhujem aby sme prevádzko-vali nasledujúci režim vzájomného vyhľadávania. Okrem bežnej prevádzky, každú hodinu 00-10 min., 20-30 a 40-50 min. volajme CQ QRP na každej časti pásiem 050-060 kHz. Na 7MHz 7025-035 kHz. Na tomto pásme totiž začína digitálna prevádzka od 7035-vyššie a je tam od nich silné rušenie. Volajte aj na vyšších pásmach aj keď sa zdá že je pásmo mŕtve, lebo často sa stáva že každý len počúva. Treba do toho len ťuknuť a ono sa to robalí. HI. Takto budeme všetci vedieť, že v týchto časových intervaloch kto bude pásme bude CQiť a lahšie sa nájdeme. Skúsme ako to pôjde.

TRX Pixie 2 PRE PÁSMO 80m
TRX Pixie 2 PRE PÁSMO 80m

Denniky: Z každého pásma zvlášť plus výsledková listina, odoslať do konca apríla. G a iné stanice na G3XJS, OM a OK stanice na OK1AIJ, Karel Běhounek, ul. Na šancích č.1181, 537 05 CHRUDIM 4, Česko. Môžete použiť formulár denníka a výsledkovej listiny z nášho medziná-rodného preteku “Jarný šprint” (Rádioklub OM3KFV, pošt.priečinok č.3 , 038 61 Vrútky). Karolovi môžete poslať denník aj el.poštou na adr.: karel.line@seznam.cz. Mne pošlite kópiu denníka normálnou poštou, ( A.Korda, ul. Horná kružná č.31 (23) , 038 61 Vrútky) alebo el.poštou na adr. alexanderkorda@hotmail.com aby som vám mohol poslať účastnícku cenu.

Táto AngloČeskoSlovenská súťaž začala pred 25 rokmi na podnet Petra OK1CZ, kedy sa jej zúčastňovali desiatky QRPákov. Odvtedy naša aktivita pomaly spľasúvala a je teraz na čase do nej vdýchnuť trochu nového nadšenia a života. Dúfam že slovenskí QRPáci, ale aj QRO bohatieri ktorí chcú vyskúšať pre zmenu niečo iné, rozžeravia svoje 5W PA tranzistory a tak prispejú k tomuto zaujímavému QRP stretnutiu GOKOM na pásmach.. Chce to však trpezlivosť a výdrž. Všetkým želám úspech v preteku, radosť a hrdosť z dosiahnutých výsledkov.

Alex OM6SA

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x