Anfänger

Ansehen 15 Beiträge - 1 durch 15 (von 32 gesamt)
  • Autor
    Beiträge
  • #11196 Antwort
    Anonym
    Gast

    Hallo, chcel by som zacat s radioamatercinou ale skor len pasivne, pocuvanie na vsetkych moznych pasmach.
    Mam o tom bohuzial len velmi laicke znaolosti, chcem vas preto poprosit o odkazanie na nejaku prakticku literaturu alebo konkretnu radu.
    Pacilo by sa mi vlastnit nejaky prehladovy prijimac a po veceroch v pritmi pocuvat a sledovat preladovane frekvencie, lenze neviem aky prijimac, na ake frekvencie sa mam zamerat, co sa na nich da pocuvat, v prvom rade aj aku anetnu budem potrebovat, bohuzial byvam v panelaku v bratislave v petrzalke na prizemiale chodievam aj do Lipt Mikulasa.
    Zdeno.

    #12794 Antwort
    Oszillator
    Teilnehmer

    Zdar Zdenku,
    tož jako posluchač máš na výběr z celé řady přijímačů. Pouze se musíš rozhodnout, co bys chtěl upřednostnit. Zda vyhledávání a poslech rozhlasových stanic (na DV, SV a KV), nebo poslech provozu radioamatérského na KV (ale i na DV a některých VKV pásmech) nebo poslech některých specifických profesionálních služeb (jako jsou třeba letištní majáky na DV apod.).
    Pro poslech rozhlasových stanic postačí některý z přehledových přijímačů umožňující poslech AM v rozsazích DV, SV a KV (cca do 30 MHz nebo o něco výše). Má li možnost změnit šířku přijímaného pásma, je to velká výhoda. Přijímačů tohoto typu je na trhu dostatek.
    Pro poslech provozu v radioamatérských pásmech pak je nezbytný přijímač umožňující příjem nemodulované telegrafie (CW) a fonie s jedním postranním pásmem (SSB). Další požadavek je možnost měnit šířku přijímaného pásma. Zde poslouží buď nějaký přijímač z armádních výprodejů (poněkud neskladné zařízení a obtížně transpotovatelné), nebo nějaký určený specielně pro radioamatéry.
    Nějaké informace si můžeš přečíst na stránkách pro posluchače, z.B.
    SWL infohttp://swl.czechian.net
    Tschechoslowakischer DX Club … http://www.dx.cz
    Nebo ti poradí nějaký radioamatér z okolí.
    S anténou na příjem není třeba si dělat zpočátku velké starosti – i s anténami malých rozměrů budeš zpočátku slyšet zajímavé věci a později už se vybavíš podle potřeb.
    Přeji Ti do začátku hodně zdaru.
    Oszillator, OK2PDN

    #12795 Antwort
    om1ii
    Teilnehmer

    Zdeno, veľa zaujímavých podkladov pre začínajúcich nájdeš na stránke http://www.hamradio.sk/zacinajucim/zacinajucim.htm .
    Feder.

    #12796 Antwort
    Anonym
    Gast

    Joseph, Feder, moc dakujem za reakcie, precitam si nejake clanky aby som sa v tom aspon zorientoval. Urcite by ma moc bavilo pocuvat vsetko co sa vymyka kazdodennemu konzumnemu vysielaniu, hlavne teda vzdialene exoticke stanice, radioamaterov, majaky, policia, lietadla, alles :).
    Chapem ze si ale musim vybrat nieco konkretnejsie, nemam bohuzial 5000€ na drahy sirokoprehladovy prijimac, len tak laicky sa mi velmi paci ICOM ic-7600Lenze to je asi ako kupovat si lietadlo a nevediet na nom lietat. Aj moja asi nie moc vyhodna poloha a moznostipanelak na prizemi mi asi napovie aky maximalne dobry prijimac by som potreboal, lepsi uz by si asi zasluzil poriadnu antenu a lepsiu polohu, ich weiß nicht, len nahlas uvazujem.,
    Som elektrotechnik, plosne spoje si vyrabam od 12 rokov 🙂 mozno najdem aj nejaku vhodnu konstrukciu, lenze vacsinou som sa venoval hlavne NF a beznej nizkonapatovej elektronike.

    V kazdom pripade Vam zatial moc dakujem.
    zdeno.

    #12797 Antwort
    Anonym
    Gast

    Ahoj Zdeno!
    Mozno mam pre teba riesenie. Je nim SDR radio. Je to pomerne jednoducha konstrukcia a mozem pocuvat frekvencie od 0-30MHz, dokonca vidim +-42khz od naladenej frekvencie ake su tam ostatne stanice.
    Viac informacii najdes na stranke sdr.ipip.cz, ja konkretne som stavial prijimac DR2B od YU1LM.
    Popripade ak chces vediet ako to vlastne funguje existuju aj online taketo radia na http://websdr.org
    Viel Glück!

    #12798 Antwort
    om1aeg
    Teilnehmer

    Zdeno
    Online pocuvanie a ladenie radioamaterskych frekvencii ti umozni napriklad 7 pasmovy kratkovlnny holandsky projekt na adrese http://websdr.ewi.utwente.nl:8901. Taktiez existuje projekt globaltuners.com, ktory ti tiez umozni pocuvat a ladit prehladove prijimace u DX maniakov po celom svete, 2 Umfangreiches SW-Upgrade auf Serverseite durchgeführt 3 su aj na slovensku. Neodhovaram ta od stavby alebo kupy radia, ale takto si dokazes aspon pricuchnut a potom sa sam rozhodnesco dalej

    Ton

    #12799 Antwort
    Anonym
    Teilnehmer

    Super, tie web SDR radia, je to paradicka, presne taketo nieco ma bude bavit, ale asi to bude mat este vacsie grady ked budem mat prijimac fyzicky, i ked to zobrazenie vodopadu na SDR je dobra vec.
    Uz som si nasiel nejaky clanok v amaterskom radiuvysielame na radioamaterskych pasmach, pustam sa do citania.
    musim sa docitat nieco aj o antenach, som na prizemi a neviem ako to budem riesit, nasiel som nejaku antenu miniwhip, zda sa byt mala a pre zaciatocnika ucinna

    #12800 Antwort
    Anonym
    Gast

    Hej hej je to pohode, chytis stanice aj na kusok drotu. Ja byvam na 4. poschody tak som vyhodil 20m drotu na strom vedla a pocuvam veselo… 🙂

    #12801 Antwort
    Anonym
    Gast

    Anonym-Zdenci, nechapem preco ma to prihlasuje-odhlasuje

    No budem sa musiet nejako rozhodnut, rozhodne sa mi paci aj to SDR perseus, ale tiez prijimace za rozumne peniaze, ICOM IC-718, Ten-Tec Corsair II … uz pripravujem obrovsku mapu na stenu a budem si robit nitky ako vo filme Contact. 🙂

    #12802 Antwort
    Oszillator
    Teilnehmer

    Zdar Zdenku, ještě bych si dovolil malinko upozornit, že ve velkých městech bývá zejména na DV, Sv a spodních KV pásmech dost velká úroveň rušení (výbojky, městská doprava, různé neodrušené spotřebiče a řada jiného). To jen abys nebyl zpočátku moc překvapený z toho, že zdaleka neuslyšíš to, co jsi slyšel na tominternetovém rádiua že někdy jekratší anténa lepší, než ta delší” …
    Ale pokud máš možnost odjet (aspoň na víkend) z města ven (nebo do menšího města), tak asi budeš spokojen
    Prostěje třeba si to osahat, zjistit co je kde slyšet a jak
    Pokud se rozhodneš pro koupi dobrého rádialze to jen schválit
    Přeji mnoho úspěchů a pohodu v úvodních krocích do světa rádiových vln

    #12803 Antwort
    Oszillator
    Teilnehmer

    Ještě doplněktebou uváděné přístroje jsou transceivery (ale to asi víš …) a tak by ses měl pokud možno vyvarovat toho, aby ses pokusil (byť omylem) zavysílat do nepřizpůsobené anténylehce by se mohlo stát, že bys z toho pak měl opravdu pouze přijímač
    😆 takže provozovat bez mikrofonuto je celkem jistota … 😆

    #12804 Antwort
    Anonym
    Gast

    Oszillator,
    ano aj na to som myslel, su to radia asi dobre gegraficky umiestnene so slusnymi antenami, priznam sa som vzdy skor pesimista ako optimista, uvedomujem si ze dobry prijem je zavisli od mojich vedomosti, neustalych pokusov, skusenosti..

    Mozno by sa mi podarilo umiestnit antenu aj na strechu panelaku a zviest vedenie cz stupacku..na streche by tak uz mohla byt slusna antenka.

    Ako pises, asi si radsej kupim scanner ako TRX aby sa nahodou nestalo ze ma bude lakat nieco do eteru pustit a nebudem mat este povolenie..

    Celkom sa mi paci ICOM IC-R75, vraj o nieco horsi by mal byt YAESU VR-5000, chapem ze su to prijimace v nejakej stredne konzumnej triede, este stale zistujem, citam, nic nekupujem, tiez musim pockat asi mesiac-dva na ustalenie financii aby som zbytocne neriskoval 700€.

    #12805 Antwort
    Anonym
    Teilnehmer

    SOm tiez uplny laik tak sa chem opytat ci taka vysielacka RF-10 by tiez bola dobra

    #12806 Antwort
    Anonym
    Teilnehmer

    Stručný popis z manuálu: Rádiová stanica RF-10 je rotná prenosná vkv rádiová stanica, určená pre velenie na úrovni rota-čata. Prenáša a obsluhuje ju 1 muž.
    Pôvod a varovanie: Táto rádiostanica bola používaná česko-slovenskou armádou, momentálne sa už nahradzuje modernejšou RF-13, ale pravdepodobne sa ešte stále čiastočne používa. Na začiatok chcem upozorniť, že táto rádiostanica nie je homologizovaná a frekvencie na ktorých vysiela nie sú prístupne bez licencie, preto ju požívajte len na na vlastné riziko. Podarilo sa mi zistiť, že najlepšie je ak budete vysielať na frekvenciách od 46 bis 47 MHz, toto pásmo je označované ako mŕtve a používajú ho len niektoré firmy. V lese by ste aj tak s dlhou prútovou anténou nemali nikoho rušiť, ale aj tak stále dodržujte pravidlohovorte len ak je to potrebné, nehovorte Vaše mená, v prípade zachytenia nejakého cudzieho signálu zmeňte na vopred dohodnutú frekvenciu. Hlavne nevysielajte blízko vojenských útvarov. I keď nemajú na to potrebné merače a ani čas aby zisťovali Vašu polohu, zbytočne neriskujtesú za to pekné pokuty.
    Odkiaľ kúpiť: Je to paradoxné, ale zdá sa že armáda aj napriek zákazu tieto rádiostanice predáva. Najčastejšie ich potom niekto predáva na internete cez inzeráty, na Slovensku dosť málo, ale keď pohľadáte v českom internete určite nájdete veľa ľudí, ktorí predávajú RF-10. Dokonca som si raz pozeral katalóg vojenského výpredaja (slovenský vojenský útvar) a predávala sa tam aj RF-10. Tak mi to teraz nie je celkom jasné, prečo to armáda predáva aj keď ta frekvencia nie je povolená. Ale v budúcnosti asi toho už veľa nezachytíte, keďže moderné vysielačky majú kódované vysielanie.

    #12807 Antwort
    ok1xgp
    Teilnehmer

    Tut mir leid, aber ich kann nicht überrascht sein. Es ist wahrscheinlich nicht richtig, jemanden zu ermutigen, nicht autorisierte Sendungen auf Bändern zu machen, für die er nicht autorisiert ist. 73

Ansehen 15 Beiträge - 1 durch 15 (von 32 gesamt)
Antwort an: Antwort #12803 in Anfänger
Ihre Informationen:




− 1 = 4