QSL-Hersteller 2.2 – Ticket auf dem Knie

Ein QSL-Ticket zu bekommen ist für die meisten Amateure ein Grund zur Freude. HAM-Geist spricht, dass eine QSL-Anfrage erforderlich ist 100% odpovedať. Pre začínajúceho rádioamatéra znamená tlač niekoľkých stoviek lístkov nezanedbateľné výdaje.

Určite každému kto má počítač s tlačiarňou, sa už prehnala hlavou myšlienka vytlačiť QSL lístky doma. Niektoré logy dokonca túto možnosť ponúkajú. Alternatívou je tiež navrhnúť si ich v textovom či grafickom editore…. To je ale pomerne časovo náročné. Čo tak špecializovaný program?
John WB8RCR jeden takýto program napísal – QSL-Hersteller, momentálne vo verzii 2.2. Na spustenie bude postačovať akýkoľvek počítač s W95+ a tlačiareň. Inštalácia je bezproblémová, po jej dokončení Vám ubudne z disku asi 1,5 MB.

Všetky funkcie na návrh QSL lístka sa skrývajú za niekoľkými tlačidlami Po spustení sa môžete pustiť do vlastného návrhu. Že neviete ako? Ako inšpiráciu John pripravil niekoľko druhov QSL lístkov. Na začiatok je dobré vyskúšať si ich úpravu. Zmeniť značku, die Anschrift, obrázok, farbu písma, premiestniť tabuľku….

V ľavom hornom rohu okna je toolbar:

  • prvé tlačidlo “Buchseite” umožňuje nastaviť počet lístkov a ich orientáciu na jeden hárok papiera.

 

  • tlačidlomCardsa nastavuje pozadiejednofarebné a lebo s obrázkom (formát BMP a DIB).

 

  • “Anruf”, čiže značka, slúži na zadanie Vašej značky, písma, farby a jej umiestnenia na lístku.

 

  • Addressvkladá štyri riadky, do ktorých sa odporúča zadať vlastnú adresu. Opäť je možné nastaviť písmo, jeho farbu a umiestnenie riadkov.

 

  • Blockje tabuľka, do ktorej sa vpisujú údaje. Žiaľ dá sa zmeniť jedine písmo, jednotlivé kolónky sú prednastavené. Tabuľka môže byť priehľadná, alebo vyplnená farbou. Je možné aj vynechať miesto pre samolepku.

 

  • Greetingslúži na vloženie pozdravu a QSL statusu.

 

  • Extrasumožňuje vložiť ešte dva ďalšie texty, napríklad informácie o zariadení, poznámku a pod.

 

  • Edit QSOsotvára okno na úpravu spojení. Zadané údaje sa vpisujú do QSL lístkov zvoleným písmom a farbou.

Zvyšné funkcie programu sú ukryté v menu. Nie je ich však veľa, sú to bežné veci ako uloženie/načítanie návrhu, tlač, kopírovanie/vloženie a podobne. Za zmienku však stojí import zdrojových údajov vo formátoch ADIF, YP Log label, TR Log label a Log EQF verzie 9.

Hotový QSL lístok A je tu finále! Do tlačiarne vložte tvrdý papier (výkres) a lístky vytlačte. Na jednu A4 sa zmestia až štyri QSL lístky. Tie treba samozrejme oddeliť. Mne sa osvedčil ostrý nôž, dlhé pravítko a podložka. Práve toto je najpracnejšia časť výroby….

QSL-Hersteller 2.2 sa neustále zlepšuje. Niektoré časti nepracujú celkom dobre (zmena niektorých písiem, obrázok v pozadí je zobrazený nekvalitne, nemožnosť úpravy kolóniek tabuľky). Na jednorazové vytlačenie pár lístkov je však dostačujúci.

Program QSL Maker 2.2 nájdete v sekcii Download CQ.sk.

0 0 Stimmen
Artikelbewertung
Aufstellen
Benachrichtigungen einstellen
Gast
0 Kommentare
Feedback eingefügt
Alle Kommentare anzeigen
0
Wir freuen uns über Ihre Kommentare, Bitte, Kommentar!x