Diamond W-8010 5-pásmová anténa

Mnoho rádioamatérov nemá priestorové možnosti na realizáciu plnorozmerových antén. V menšom priestore sú nutné kompromisy. Ponúka sa možnosť realizovať otočnú smerovku na 10/15m, ale keďže pásma sú zväčša zavreté a pridelené frekvenčné segmenty ma nelákali, hľadal som anténu predovšetkým na spodné pásma.

Jirka OK5IM ponúka mulitband KV vertikál s výškou žiariča 13m. Problémom vertikálnych antén je systém radiálov. Rozkopať záhradu sa mi nechcelo a vyzdvihnuté rádiály by museli byť veľmi blízko telefónnych vodičov a celkovo by do záhrady nepasovali. Napriek tomu táto anténa môže byť veľmi zaujímavá, viď. http://ok5im.com

Nastavenie skrátených antén si vyžaduje skúsenosti, čas a meraciu techniku. Meranie vzdialenosti strešné okno – strom ukázalo len vzdialenosť 21m. Čo do tohto priestoru? Ponúkala sa jednopásmová inverted L anténa, ktorá by si však vyžadovala zakopať niekoľko radiálov. Z „lenivosti“ som začal hľadať na internete horizontálnu anténu. Prekvapivo konštrukcií nie je veľa. Pri jednom takomto hľadaní som našiel anténu Diamond W-8010, ktorú predáva na Slovensku firma AWAS, viď. http://www.awas.sk . A bolo rozhodnuté.

Anténa je určená pre päť pásiem: 10m, 15m, 20m, 40m a 80m. Využíva dva žiariče s trapmi so spoločným napájaním cez balun. Jej dĺžka je cca. 19m, váha 2,5kg. Zaťažiteľnosť je 1,2kW. Potrebné je mať dva body v požadovanej výške vzdialené od seba minimálne 20m a ďalšie dva body nižšie na zošikmený žiarič.

Vrchný žiarič je pre pásma 80m, 40m a 15m, spodný, zošikmený pre pásma 20m a 10m. Ladenie sa robí v pracovnej výške od najkratšieho pásma po najdlhšie skracovaním drôtových pahýľov pri trapoch. Výhodou je, že ladenie jednotlivých pásiem týmto spôsobom sa neovplyvňuje.

Diamond W-8010 anténa

Anténa sa dodáva v hrubej dvojigelitke, ktorá obsahuje všetko potrebné. Je možné, že budete potrebovať viac nylonového lanka (na zavesenie antény) a zopár ďalších zdrhovacích pások. Problémom bol manuál, ktorý bol len v japončine. Našťastie na internete je dostupná anglická verzia manuálu.

Diamond W-8010 anténa Zostaviť anténu nie je ťažké, popísané spôsoby uchytenia balunu a trapov sú výborné. Mne to trvalo asi dve hodiny, pretože som anténu skladal na chodbe a na konci sa mi už plietli drôty.

Po vytiahnutí antény do pracovnej výšky je nutné doladenie. V manuáli nájdete akú veľkú frekvenčnú zmenu spôsobí skrátenie pahýľa o 1cm na danom pásme. Tým, že po inštalácii antény majú všetky pahýle plnú dĺžku, bude anténa rezonovať pod pásmami. V mojom prípade na 10m bola rezonančná frekvencia 27,45 MHz a aj ostatné pásma boli veľmi nízko.

Šírka pásma pre PSV do 1,5 je: na 10m 500kHz, na 15m 400kHz, na 20m 100kHz, na 40m 60kHz a na 80m 24kHz (podľa manuálu). Zrejme vplyvom strát koaxiálnom kábli je šírka pásma na 80m až 45kHz (podľa PSV metra MFJ aj TCVR-a). Je však možné, že na šírku pásma má aj vplyv prostredie v ktorom je anténa inštalovaná.

Naladenie si vyžaduje trpezlivosť a mať premyslený spôsob spúšťania a vyťahovania antény. Mne bol zavesiť kladku na strom (brezu) horolezec, lebo loziť po breze bez konárov nie je nič pre rádioamatérov, HI. Naladenie trvalo asi tri hodiny čistého času, nakoľko po skrátení žiariča bolo nutné anténu vytiahnuť späť, zájsť ku stanici, odmerať PSV a anténu opäť spustiť. Nakoľko som anténu ladil do SSB segmentov, na 80m nestačilo skrátiť pahýľ, bolo nutné presunúť koncový izolátor o 15cm centimetrov tak, aby anténa bola kratšia.

Najdôležitejšie samozrejme je, či anténa chodí alebo nie. A toto je oblasť, kde Diamond W-8010 žiari. Napriek tomu, že som mal obavy predovšetkým o pásmo 80m, anténa chodí na blízke aj DX vzdialenosti výborne. Presadila sa v OM Activity conteste, Plzeňskom poháe a zopár EU DX na 80m. Žiaľ, napriek tomu, že som počul niekoľko JA staníc, nemal som možnosť ich zavolať. Na vyšších pásmach počúva dobre, segmenty triedy N sú však prázdne, takže otestovať na DX sa mi ju zatiaľ zodpovedne nepodarilo. Potešujúce je, že som nezaregistroval TVI ani u mňa, ani u susedov (výkon 100W). Anténa je pre okoloidúcich takmer neviditeľná.

Negatívnou vplastnosťou antény je, že je citlivá na dážď a sneh, ktoré spôsobujú posun rezonančnej frekvencie (cca. 1 – 1,5% smerom dole).

Diamond W-8010 príjemne prekvapila, anténa pracuje veľmi dobre a pomohla tak vyriešiť zložitú otázku vtesnania antény do malého priestoru.

5 3 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
1 Komentár
Najstaršie
Najnovšie Najviac hodnotené
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
1
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x