Dve správy z Japonska

Z Japonska, ktoré je posledný týždeň od osudného zemetrasenia ostro sledované médiami celého sveta prišli dve správy a konečne aj jedna dobrá.

Prvou, tou nepríjemnou je, že továreň firmy Vertex, ktorá produkuje zariadenia pod známou značkou Yaesu leží len 60km od najťažšie postihnutej jadrovej elektrárne Fukušima I, bola nútená zastaviť v deň zemetrasenia výrobu. Ako v oficiálnej správe uviedol jej výkonný riaditeľ Jun Hasegawa, továreň samotná nebola vážnejšie poškodená a všetci jej zamestnanci by mali byť v poriadku, problémom je výpadok dodávok prúdu aj dodávateľov a zničená okolitá infraštruktúra, predpokladaný opätovný rozbeh výroby predpokladajú medzi týždňom a mesiacom, ale veľmi záleží od následného vývoja v jadrovej elektrárni Fokušima I., ktorú sa žiaľ neustále nedarí dostať pod kontrolu. Držíme palce.

Druhá a dobrá správa je že na apríl ohlásil druhý japonský veľký výrobca rádioamatérskych zariadení ICOM uvedenie na trh už viac krát avizovaný model KV/VKV TRXu pod označením IC-9100. Prvý krát sme o ňom počuli už pred 3 rokmi ale obchodná politika zrejme pozdržala jeho uvedenie na trh do apríla tohto roku. V 11 kilovej krabici ktorá akoby vypadla z oka IC-7600 aj novinke IC-7410 sa ukrýva TRX úctyhodných vlastností: obsahuje všetky KV pásma (100 w + ATU), rovnako 2 m (100 w), 70 cm (75 w) a dokonca volitelný modul UX-9100 ktorý umožní prácu aj na 23 cm s výkonom 10 w. Má dva samostatné nezávislé prijímače ktoré môžu prijímať súčasne a prevádzka RRTY bez nutnosti PC (klávesnica sa pripája priamo cez USB k TRXu), podpora satelitnej prevádzky ako ju poznáme u FT-847 (uplink aj downlink) a ďalšie volitelné doplnky (napr. D-STAR DV, Remote control RS-1BA atd.) Podrobné informácie môžete nájsť tu (http://www.icomamerica.com/en/products/amateur/hf/9100/default.aspx). Ešte to najdôležitejšie, a to cena, predajci ju avizujú medzi 3400 – 3800 Eur.

Paťo OM1XQ

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x