DX cluster OH2AQ po novom

Je to desať rokov, čo je DX cluster OH2AQ v prevádzke. Tento cluster výrazne ovplyvnil spôsob rádioamatérskej prevádzky a preto sa Yasme rozhodla oceniť Jukku OH2BUA a Anttiho OH5TB Yasme Excellence Award.

Zároveň však čakajú cluster zmeny. Najmä počas veľkých pretekov bol cluster preťažený. Yasme a Arcala Extremes, OH8X vytvorili na adrese www.dxsummit.fi nový, vylepšený cluster s väčšou rýchlosťou. Pôvodný cluster bude čoskoro odstavený.

Čo je DX Cluster?

Screenshot spotov v DX okne programu RXClus
t spotov v DX okne programu RXClus

DX Cluster je online systém určený na zdieľanie informácií o aktuálne dostupných amatérskych rádiových spojeniach (DX spojeniach).  DX Cluster funguje na princípe, že rádioamatéri pridávajú informácie o aktuálne uskutočnených spojeniach, ktoré sú zaznamenané v reálnom čase. Tieto informácie obsahujú frekvenciu, volací znak stanice, s ktorou sa spojenie uskutočnilo, a ďalšie relevantné údaje. Iní rádioamatéri môžu potom tieto informácie vyhľadávať a využívať na to, aby sa pokúsili o vytvorenie spojenia so stanicou na tejto frekvencii.

DX Cluster je cenným nástrojom pre rádioamatérov, ktorí sa zaujímajú o dlhé vzdialenosti a exotické spojenia. Poskytuje im aktuálne informácie o DX spojeniach a pomáha im smerovať svoje vysielanie smerom k dostupným staniciam na daných frekvenciách. DX Cluster teda podporuje komunitu rádioamatérov pri dosahovaní spojení na väčšie vzdialenosti a zároveň zlepšuje efektívnosť komunikačných aktivít.

 

3 1 hlas
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x