Recenzia RTL SDR v3 NEWGEN

Príjem rôznych signálov cez SDR USB zariadenia je veľmi populárny. Okrem príjmu sa takéto zariadenie dá využiť ako SDR panadaptér zobrazujúci spektrum signálov napríklad pre transceivery FT-1000MP, President Lincoln či iné.

Ako sa zelený RTL SDR v3 NEWGEN chová v praxi?

TIP dynamický rozsah SDR prijímača je určené bitovou hĺbkou ADC čipu

Schopnosť spracovávať slabé a zároveň silné signály naraz sa nazýva dynamický rozsah. Hlavným limitujúcim prvkom v SDR prijímačoch je ADC čip, presnejšie jeho bitové rozlíšenie. Ak je 8 bitov, maximálny dynamický rozsah je 48 dB, pre 12 bitov je 72 dB, pre 16 bitov 96 dB a špičkové rozlíšenie 24 bitov umožňuje dynamický rozsah 144 dB

Základné vlastnosti RTL SDR v3 NEWGEN

RTL SDR v3 NEWGEN vonkajší pohľad
RTL SDR v3 NEWGEN vonkajší pohľad
RTL SDR v3 NEWGEN spodok
RTL SDR v3 NEWGEN spodok

Výrobca deklaruje, že ide o novú generáciu SDR prijímača RTL-SDR s RTL2832 ADC, 0.5 PPM TCXO, SMA female konektorom a hliníkovým puzdrom zabezpečujúcim pasívne chladenie. Uvádzaný frekvenčný rozsah je od 25 MHz do 1700 MHz. Pripojenie cez USB 2.0 port (funguje na USB 3.0). Podporované OS sú Windows, MacOS, Linux, Android ja napríklad Raspberry Pi. Rozmery 6,7cm x 2,5cm x 0,9cm

Praktické použitie RTL SDR v3

QO-100 setup: vľavo RTL2832 s notebookom HDSDR, vpravo TM-255 so zdrojom
QO-100 setup: vľavo RTL2832 s notebookom HDSDR, vpravo TM-255 so zdrojom

Dôvodom pre kúpu tohto SDR prijímača bola požiadavka príjmu satelitu QO-100. Kombináciou lacného TV LNB a RTL SDR prijímača je možné signály z tohto satelitu spracovávať veľmi jednoducho. LNB prevádza signály na frekvenciu cca. 739 MHz, kde ich SDR prijímač spracuje.

Inštalácia začína ovládačom Zadig a výberom vhodného SDR software. Na príjem som použil starý netbook s Intel Atom procesorom 1,6 GHz (1GB RAM, Windows 7) a SDR Console. Tento 15-ročný netbook zvláda aj moderný SDR software pokiaľ sa nevyužíva veľké množstvo funkcií.

Tu sa ukázala jedna veľká výhoda RTL SDR v3 oproti prijímaču RSP1a – hardwarové nároky sú oveľa nižšie. Prijímač RSP1a je nad sily starého netbooku a príjem je trhaný.

Pri príjme QO-100 sa neobjavili žiadne problémy s dynamickým rozsahom. Príjem je veľmi čistý a príjemný. Šírka spracovaného spektra bola nastavená na 1 MHz.

Puzdro prijímača sa pri dlhšej prevádzke výrazne zahreje. Odhadovaná teplota je 50 až 60 stupňov.

Meranie IMD produktov v upravenom uBITX TCVR
Meranie IMD produktov v upravenom uBITX TCVR

RTL SDR som využil aj ako merací prístroj pri nastavovaní uBITX TCVR-a. Aj v amatérskych podmienkach som tak mohol merať IMD produkty.

Frekvenčný rozsah začína od 25 MHz. Na internete koluje niekoľko návodov ako dosiahnuť príjem aj na nižších frekvenciách, ale softwarovým nastavením som nebol úspešný. Avšak kvôli tomu, že ide o 8-bitový ADC RTL2832U, tak by som príjem s týmto SDR na krátkych vlnách neodporúčal ani s konvertorom. Dá sa s ním ale postaviť WebSDR prijímač na vyššie frekvencie.

Lacný RTL SDR v3

Oblasť, kde RTL SDR v3 žiari je cena. Za pár euro sa dá získať prijímač, s ktorým sa dá vyskúšať príjem v rádioamatérskych pásmach všetkými moduláciami (AM, NFM, FM, DSB, USB, LSB, CW, FT8 atď.) alebo iných služieb, či napojením na medzifrekvenciu existujúceho prijímača alebo TCVR-a získať SDR panadaptér.

3.3 3 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
1 Komentár
Najstaršie
Najnovšie Najviac hodnotené
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
Láďa OK1UNL
Láďa OK1UNL
2 roky pred

Toto je fake a nikoliv RTL-SDR v.3 Originál RTL-SDR v.3 má možnost aktivovat Bias
(napájení LNA po koaxu) a také mód „Direct sampling“ který umožní příjem v rozsahu krátkých vln. Pokud se před front end dongle zapojí Low pass filtr ( dolní propust) jsou výsledky s Raspberry Pi a SW OpenwebRX docela dobré.
Fake donglů různé kvality jsou plné servery Aliexpress a Ebay. Carl Laufer, autor originálu popisuje zde:
https://www.rtl-sdr.com/watch-out-for-new-rtl-sdr-blog-v3-counterfeits/
originál popis zde:
https://www.rtl-sdr.com/buy-rtl-sdr-dvb-t-dongles/
uživatelský manuál je tady:
https://www.rtl-sdr.com/rtl-sdr-blog-v-3-dongles-user-guide/

Originál RTL-SDR v.3 je okolo 30USD. Rozdíl proti fake donglům je opravdu slyšet.
Pro zájemce bez zkušeností s SDR to je výborná věc, jak si SDR vyzkoušet a nebude litovat.
73! Láďa OK1UNL

1
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x