Jednoduchý SDR prijímač

Software definied radio (SDR) prijímače sú veľmi populárne pre svoju jednoduchosť a tým aj nízke náklady. SDR prijímač totiž obsahuje len nutné vysokofrekvenčné obvody a všetky ďalšie procesy – zosilnenie, filtrovanie a demodulácia sa deje digitálnej forme. V amatérskej realizácii sa ponúka využitie zvukovej karty ako A/D prevodníka. Software na počítači sa postará o všetky potrebné úkony.

SDR prijímač TinySDR

Veľmi jednoduchý SDR prijímač TinySDR popísal Gintaras LY1GP. Popisovaný SDR prijímač vychádza z tohto zapojenia. Je vhodný na prvé zoznámenie SDR technológiou a pásmom 80m.

Schéma SDR prijímača
Schéma SDR prijímača

Princíp zapojenia SDR prijímača TinySDR

SDR príjímač tvoria štyri obvody: vstupný ladený obvod, zmiešavač, VF fázovač a oscilátor. Oproti TinySDR došlo ku zmene väzby antény. Transformátor je navinutý na dvojotvorovom jadre zo starého symetrizačného člena (väčší rozmer). Hlavné vinutie má 6 závitov, väzba na anténu 1,5 závitu. LC obvod je potrebné naladiť na požadovanú frekvenciu, napríklad 3,75MHz. Kapacita kondenzátora 470pF je len orientačná.

Zmiešavač je bez úprav. Diódy sú schottkyho BAT-43.

VF fázovač tvoria kondenzátor 100pF a trimer 1k. Obe súčiastky musia byť kvalitné typy. Pomocou trimra sa nastaví fázový posun 90° na zmiešavači.

Oscilátor doznal oproti pôvodnému zapojeniu najviac zmien. Oscilátor s FET tranzistorom je oveľa lepší. FET menej zaťažuje LC obvod, čo prispieva k stabilite a takýto oscilátor je menej citlivý na nastavenie pracovného bodu, čo sa priaznivo prejaví na spektrálnej čistote. Cievka L1 má 20 závitov drôtom na kostričke s priemerom 10mm. Väzobná cievka L2 má 3 závity (na tej istej kostričke). Taktiež kondenzátory v oscilátore musia byť kvalitné typy.

Výstupy I a Q privedieme káblom cez stereo jack 3,5” konektor do vstupu zvukovej karty.

Nastavenie SDR prijímača

Nastavenie som robil s GDO, dvojkanálovým osciloskopom a pomocným prijímačom. Ako prvé je potrebné naladiť oscilátor na požadovanú frekvenciu. Tú kontrolujeme pomocným prijímačom alebo čítačom. Vstupný obvod je možné nastaviť pomocou GDO alebo dostavením na maximum signálu z pásma.

Nastaviť fázový posun 90° VF fázovača (situácia nastane, keď Xc = R na pracovnej frekvencii) je možné len dvojkanálovým osciloskopom. Software, napr. Rocky dokáže zo silných signálov na pásme vypočítať posun a urobiť korekciu. Druhý trimer 1k nastavuje symetriu zmiešavača. Zapojenie funguje aj so zlým nastavením, avšak potlačenie zrkadlovej frekvencie je zlé.

SDR software Rocky

Po oživení môžeme ihneď počúvať na pásme. Odporúčam software Rocky, ktorý je jednoduchý a málo zaťažuje počítač. Pozornosť treba venovať zvukovej karte. Zvlášť na notebookoch je vstup len monofónny! V takom prípade je potrebné siahnuť po externej zvukovej karte.

Popisovaný SDR prijímač som realizoval malými úpravami na plošnom spoji z priamozmiešavajúceho prijímača. Príjemným potešením bolo, že SDR pracovalo na prvé zapojenie. Citlivosť je pomerne nízka, ale príjemne potešila selektivita a odolnosť prijímača. Ukážku príjmu si môžete vypočuť .: TU :..

Možnosti a výhody SDR

SDR ponúka veľa možností. Pozorné oko skúseného technika si všimne, že toto zapojenie funguje aj opačne – ako vysielač. Ďalšou možnosťou je využitie ako úzkopásmového spektrálneho analyzátora, napr. pri dvojtónovej skúške vysielača. Taktiež je možné s SDR vytvoriť aj anténny analyzátor.

5 1 hlas
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x